با ما همراه باشید

گردشگری

مهمانداران شما را بر اساس چه رفتارهایی قضاوت می‌کنند؟ (قسمت دوم)


در سفرهای هوایی ممکن است از مسافران رفتارهایی سر بزند که باعث رنجش مهمانداران، خدمه پرواز و حتی همسفران شود؛ می‌دانید چه رفتارها و کارهایی از شما در ذهن مهمانداران تصویر مسافر بی‌ملاحظه و شاید بی‌تربیت را می‌سازد؟

مقاله‌های مرتبط:

مهمانداران در طول سال‌های خدمت خود با مسافران مختلفی برخورد دارند. از برخی از مسافران رفتارهای ناشایستی سر می‌زند که ممکن است باعث لبریز شدن کاسه صبر مهمانداران شود. شاید مهمانداران صبور به روی شما نیاورند، ولی برخی رفتارهای مسافران باعث رنجش‌شان می‌شود و در مورد شخصیت آن‌ها هم در دل‌شان قضاوت می‌کنند. در قسمت اول این مقاله برخی از این رفتارهای ناخوشایند را برشمردیم؛ در ادامه سایر کارها و رفتارهای زننده‌ای را که ممکن است باعث ناراحتی مهمانداران و خدمه پرواز شود، مرور می‌کنیم.

اجازه دهید فرزندتان به جاهایی که نباید، برود

سفر هوایی

 راهنمای خرید بلیط هواپیمای روزباکس

هرکسی که سوار هواپیما می‌شود، دوست دارد فضای زیادی در اختیار داشته باشد، حتی کودکان نوپا. اما وقتی والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها فکر می‌کنند «مشکلی ندارد که اجازه دهند فرزند یا نوه‌شان به هر جایی سرک بکشد»، برای مهمانداران هواپیما همیشه آزاردهنده است.

کودکان نوپا با یک نوشیدنی یا خوراکی در دست در هواپیما می‌چرخند و ممکن است کف هواپیما را کثیف کنند؛ یا حتی امکان دارد مهمانداران یا سایر مسافران متوجه این کودکان نشوند و با آن‌ها برخورد کنند یا پایشان را ناخواسته له کنند. این اتفاق برای هیچ پدر و مادری خوشایند نیست. 

توصیه ما: سعی کنید به کودکان‌تان یاد دهید زمانی که سوار هواپیما می‌شوند، سر جایشان بنشینند، مگر اینکه نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی داشته باشند. 

عوض کردن پوشک بچه روی سینی که مقابل صندلی‌ قرار دارد

سفر هوایی

April Masini، کارشناس تشریفات و ضوابط اخلاقی، دیدگاه‌های منحصر به فردی در مورد کارها و رفتارهایی که مردم در پروازها انجام می‌دهند، دارد. او می‌گوید یکی از آزاردهنده‌ترین رفتارهایی که او در هواپیما شاهدش بوده است، عوض کردن پوشک بچه روی سینی‌هایی است که مقابل صندلی نصب شده است. او در ادامه می‌گوید:

زمانی که والدین می‌خواهند پوشک بچه را روی صندلی عوض کنند، بوی بدی در کل فضا می‌پیچد. 

او توصیه می‌کند:

برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی، بهترین و مودبانه‌ترین روش این است که کمی قبل از سوار شدن به هواپیما پوشک را عوض کنید و اگر واقعا ضروری بود، به سرویس بهداشتی بروید. یا اینکه از یکی از مهمانداران بپرسید که جای خالی در نزدیک دستشویی وجود دارد که بتوان پوشک بچه را عوض کرد یا خیر.

توصیه ما: عوض کردن پوشک روی سینی مقابل صندلی، آن را به یکی از کثیف‌ترین نقاط هواپیما تبدیل می‌کند. لطفی کنید و پوشک را در دستشویی عوض کنید!

گذاشتن پاها در فضایی که متعلق به سایر مسافران است

سفر هوایی

دراز کردن پاها در هر فضای در دسترسی، شاید باعث شود احساس راحتی و حتی زرنگی کنید؛ اما مهمانداران هواپیما نمی‌خواهند با چنین صحنه‌ای مواجه شوند یا اینکه بوی پای شما را تحمل کنند. Saehlenou که ۲۹ سال مهماندار Pan Am و United Airlines بوده است، می‌گوید بزرگ‌ترین چیزی که او را اذیت می‌کند، مسافری است که در طول پرواز، پایش را روی دیواره هواپیما می‌گذارد. این کار حتی با کفش هم بسیار زننده است، اما برخی از مسافران به این قانع نمی‌شوند و جوراب‌هایشان را هم درمی‌آورند تا همه به پاهای لخت و بد بوی آن‌ها نگاه کنند!

Gary Arndt، گردشگر و عکاس سفر، می‌گوید:

یکی از آزاردهنده‌ترین رفتارهایی که از مسافران دیده‌ام، درآوردن کفش و جوراب است؛ برخی پاهایشان را روی صندلی مقابل قرار می‌دهند یا حتی پایشان را دراز می‌کنند و در هوا نگه می‌دارند! معمولا مسافرانی با سن کمتر این کار را انجام می‌دهند، اما من چندین بار شاهد چنین رفتارهایی بوده‌ام. 

توصیه ما: اگر می‌خواهید بدن‌تان را کشش دهید، بهتر است بلند شوید و چند دقیقه راه بروید. در نهایت اگر پاهایتان را به دیوار یا صندلی مقابل تکیه دادید، لااقل جوراب‌هایتان را درنیاورید!

کوبیدن صندلی به زانوهای مسافر صندلی پشت سر

سفر هوایی

همه ما دوست داریم فضای زیادی در هواپیما در اختیار داشته باشیم. با این حال با زور و فشار زیاد خواباندن صندلی، فضا را به‌طرز گشفت‌آوری زیاد نمی‌کند. McNish می‌گوید:

در این عصر و زمان، ممکن است جایی برای گذاشتن پا هم وجود نداشته باشد! خواباندن صندلی و کوبیدن آن به پای مسافری که پشت سرتان نشسته است، به امید اینکه کمی فضای بیشتری در اختیار داشته باشید، راه حل مناسبی نیست. Czink، کارشناس تشریفات و ضوابط اخلاقی، می‌گوید:

قبل از اینکه بخواهید صندلی‌تان را بخوابانید، از مسافر پشت سر خود بپرسید که امکان دارد چنین کاری انجام دهید یا خیر.

ممکن است از اینکه فضایی برای گذاشتن پاهایتان وجود ندارد، ناراحت شوید. اما همان‌طور که McNish می‌گوید:

پرواز به حد کافی استرس‌زا است. عصبانی شدن باعث نمی‌شود سریع‌تر به مقصد برسید، پس تلاش خود را بکنید تا در طول پرواز با مردم رفتار مناسبی داشته باشید. 

توصیه ما: اگر قصد دارید صندلی‌تان را بخوابانید، لطفا به آرامی این کار را انجام دهید تا زانوی مسافر پشتی را کبود نکنید!

ایستادن در راهرو و حرف زدن با دوستان

سفر هوایی

در پرواز همیشه نمی‌توانید کنار دوستان یا اعضای خانواده‌تان بنشینید. با این حال، این بهانه خوبی برای ایستادن و مسدود کردن راهرو نیست. همان‌طور که Saehlenou می‌گوید:

مهمانداران از مسافری که در راهرو می‌ایستد تا با دوستان و همسفرانش صحبت کند و مسیر را برای افرادی که می‌خواهند به دستشویی بروند یا مهماندارانی که غذا سرو می‌کنند می‌بندند، خوش‌شان نمی‌آید.

شما فقط می‌توانید توقف کوتاهی کنید و یک روزنامه به دوست‌تان بدهید یا سلامی بکنید. اما وقتی کسی می‌خواهد از راهرو عبور کند، باید راه را باز کنید.

توصیه ما: در پرواز می‌توانید بلند شوید و راه بروید؛ اما حواس‌تان باشد که بقیه می‌خواهند کجا بروند و راهشان را مسدود نکنید.

مزاحم کسی شوید که در حال مطالعه است

مطالعه در هواپیما

مهمانداران هواپیما این وضعیت ناخوشایند را بارها مشاهده کرده‌اند. Masini می‌گوید:

زمانی که مسافر صندلی بغلی فکر می‌کند که کتابی که در دست دارید، دکوری است و شما آن را مطالعه نمی‌کنید، مزاحم‌تان می‌شوند و بارها و بارها سعی می‌کنند با شما حرف بزنند و مدت زمان آرامش‌بخش پروازتان را به یک کابوس بدل کنند. 

همین اتفاق می‌توانید زمانی اتفاق بیفتد که چیزی می‌خوانید، به موسیقی گوش می‌دهید، فیلم می‌بینید یا اینکه می‌خواهید چرت بزنید. بعضی از مسافران نمی‌دانند چه زمانی باید ساکت شوند و مهماندارانی که در اطراف‌شان هستند، آرزو می‌کنند که می‌توانستند آن‌ها را ساکت کنند!

توصیه ما: تصور نکنید که هر کسی دوست دارد با شما صحبت کند. همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که مسافر کناری‌تان مشغول است و دلش نمی‌خواهد با کسی حرف بزند. 

امتناع از بلند شدن از صندلی و اجازه عبور دادن به مسافر کناری

مهمانداران دوست ندارند میان مسافران میانجیگری کنند. بنابراین باید بدانید که وقتی نمی‌خواهید به مسافر کناری اجازه دهید که رد شود و به دستشویی برود، آن‌ها نمی‌خواهند وارد مشاجره و بحث شما شوند. McNish  می‌گوید:

در طول سفر مسافرانی را دیدم که انتظار داشتند به جای جمع کردن پاهایشان و اجازه عبور دادن به من، از بالای سرشان پرواز کنم و خودم را به راهرو برسانم!

کسی از چنین وضعیتی خوشش نمی‌آید. اما McNish یادآور می‌شود:

وقتی کسی از این کار امتناع می‌کند، من فقط شانه‌هایم را بالا می‌اندازم و سعی می‌کنم به خودم بگویم این فرد ممکن است مشکل روحی یا حرکتی و پزشکی داشته باشد که من از آن بی‌اطلاع هستم.

توصیه ما: اگر کسی از شما خواست که بلند شوید تا آن‌ها بتوانند عبور کنند و به راهرو بروند، لطفا مودب باشید و از جایتان بلند شوید. 

بحث بر سر غذا

سفر هوایی

اگر رژیم غذایی خاصی دارید، باید از قبل به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید. اگر فراموش کرده‌اید که غذای گیاهی درخواست کنید، انتظار نداشته باشید که خودشان حدس بزنند که شما گیاهخوار هستید! در چنین شرایطی به مهماندار اعتراض نکنید. 

Saehlenou می‌گوید:

وقتی مسافری درخواست غذای گیاهی می‌کند و اسمش در فهرست نیست، به آن‌ها توضیح می‌دهیم که برای آن‌ها چنین غذایی آماده نکرده‌ایم. اما این مسافران دوباره جر و بحث می‌کنند.

او به مسافر می‌گوید که در کیفش سیب دارد و می‌تواند به او بدهد. معمولا مسافر می‌فهمد که کارش احمقانه بوده و عذرخواهی می‌کند و می‌گوید نه. اما یک بار مسافری پرسید:

سیب‌تان سبز است یا سرخ؟

Saehlenou به او گفت که سیب سبز است و او هم سیب را گرفت و خورد. 

توصیه ما: اگر رژیم غذایی خاصی دارید، از قبل برنامه‌ریزی کنید. شما حتی می‌توانید غذای مورد نظرتان را با بسته‌بندی خاص بردارید. 

فیلم تماشا کردن بدون هندزفری

سفر هوایی

جمع کردن همه وسایل مورد نیاز برای سفر کمی سخت است. با این حال اگر می‌خواهید فیلم تماشا کنید یا به موسیقی گوش کنید، هیچ بهانه‌ای برای استفاده نکردن از هندزفری و هدفون وجود ندارد. مهماندارانی مثل Saehlenou می‌گویند:

وقتی مسافری با صدای بلند فیلم می‌بیند و موسیقی گوش می‌دهد، واقعا برای ما و سایر مسافران آزاردهنده است.

مهمانداران از این کار اصلا خوش‌شان نمی‌آید؛ علاوه بر این، مسافر کناری شاید دلش بخواهد تبلت یا لپ تاپ‌تان را از پنجره به بیرون پرت کند! اگر هدفون‌ به همراه ندارید، لطفا فکر فیلم دیدن یا موسیقی گوش کردن را از سرتان بیرون کنید. 

توصیه ما: اگر اهل فیلم دیدن و موسیقی گوش کردن هستید، در سفر همیشه هدفون یا هندزفری به همراه داشته باشید. 

خاموش نکردن چراغ بالاسر وقتی همه چراغ‌هایشان را خاموش کرده‌اند

سفر هوایی

اگر غرق در مطالعه کتاب شده‌اید یا می‌خواهید با لپ تاپ‌تان کار کنید، ممکن است متوجه نشوید که مسافران کناری همه چراغ‌هایشان را خاموش کرده‌اند یا می‌خواهند بخوابند. با این حال به محض اینکه متوجه شدید، باید مراعات بقیه را بکنید و چراغ‌ بالای سرتان را خاموش کنید. 

Czink می‌گوید:

وقتی مسافر کناری می‌خواهد بخوابد، چراغ بالاسرتان را خاموش کنید. وقتی همه خواب هستند، نور اذیت‌شان می‌کند. سعی کنید شما هم قبل از روشن شدن چراغ‌ها چند ساعتی بخوابید. 

توصیه ما: همیشه مراعات حال همسفران خود را بکنید و وقتی همه خواب هستند، چراغ بالای سرتان را خاموش کنید. 

گذاشتن بچه در جایی غیرمعمول و عجیب

سفر هوایی

Boland که خلبان است و همسرش هم مهماندار، می‌گوید همسرش در پروازهای زیادی از مبدا چین کار کرده است. در این پروازها «عدم دانش کافی در مورد ضوابط و آداب سفر هوایی در میان طبقه متوسط تازه به ثروت رسیده چینی» را مشاهده کرده است. یک مثال تکان‌دهنده دیگر؟ 

باور کنید یا نه، در میان مسافران چینی بسیار رایج است که نوزادان و کودکان بسیار کوچک را در صندوق بالای سر مسافران قرار می‌دهند!

درست قبل از بلند شدن هواپیما، همسر Boland صدای گریه کودکی را بالای سرش شنید و خوشبختانه توانست آن را در گهواره بگذارد و به مادرش که نشسته بود، تحویل دهد. او مجبور بود به مسافران توضیح دهد که باید نوزادان را هنگام بلند شدن هواپیما در آغوش‌شان نگه دارند و گهواره را در صندوق بالای سرشان قرار دهند، البته بدون نوزاد!

توصیه ما: همیشه یک بلیط اضافی بگیرید تا فرزندتان بتواند روی آن بنشیند، نه اینکه نوزاد را در صندوق بالای سرتان قرار دهید!

توهین و حمله به مهمانداران

سفر هوایی

منبع عکس: وب‌سایت independent

این مورد شاید دور از انتظار باشد، اما متاسفانه گاهی اتفاق می‌افتد. Saehlenou، مهمانداری با ۲۹ سال تجربه می‌گوید:

زمانی مسافری داشتم که موهای من را در دستش گرفت و شروع به چرخاندن سر من کرد، چرا؟ چون نتوانستم به او بگویم الان خارج از هواپیما ساعت چند است؟ کافی است که بگویید به مهمانداران حمله کرده‌اید؛ سایر مهمانداران قطعا از شما خوش‌شان نخواهد آمد. 

توصیه ما: کمی فکر کنید و به یاد آورید چه چیزی در مهد کودک یاد گرفته‌اید. همیشه از ضربه زدن، هل دادن یا حمله به کسی پرهیز کنید. 

شکایت از شرکت هواپیمایی به خاطر زخم و جراحتی که از قبل دارید

سفر هوایی

در پروازهایی که بیش از ظرفیت هواپیما بلیط فروخته شده است، مسافران حق دارند برای گرفتن حق‌شان اعتراض کنند. اما دیگر منصفانه نیست که بخواهید به‌خاطر کمردردی که از قبل داشتید، از شرکت هواپیمایی شکایت کنید. Boland می‌گوید که در یک پروازی، مهمانداران به مسافر گفته‌اند که هنگام به زمین نشستن هواپیما، باید صندلی‌اش را که خوابانده بود، به حالت عمود درآورد و مسافر قبول نکرده بود. بنابراین خدمه پرواز مجبور شده‌اند که به او کمک کنند تا صندلی‌اش را به سمت جلو حرکت دهد. در این حین مسافر ادعا کرده که کمرش آسیب دیده و درد زیادی دارد و نمی‌تواند حرکت کند. بعد از به زمین نشستن هواپیما، شرکت هواپیمایی مجبور می‌شود با پلیس و اورژانس تماس بگیرد. اما کاشف به عمل می‌اید که مسافر فقط سعی داشت شرکت هواپیمایی را مجبور کند که به‌خاطر کمردردی که از قبل داشت و تقصیر خدمه پرواز نبود، خسارت بپردازد. او می‌خواست وانمود کند صندلی اکونومی که رزرو کرده بود، فضای کافی نداشته و باعث آسیب به کمرش شده است. 

توصیه ما: بدون داشتن دلیل و مدرک معتبر، شرکت هواپیمایی را برای مسائل پزشکی متهم نکنید.

به محض اینکه هواپیما به زمین نشست، بلند شوید

توجه به علامت کمربند ایمنی هم زمانی که هواپیما در حال پرواز است، اهمیت دارد و هم هنگامی که به زمین نشسته است. با این وجود Boland می‌گوید اکثر مسافران این علامت را نادیده می‌گیرند و سعی می‌کنند که به محض اینکه چرخ‌های هواپیما به زمین رسید، زود بلند شوند و وسایل‌شان را صندوق بالای سرشان بردارند. 

او می‌گوید:

چیزی که همیشه همسرم را آزار می‌دهد، مسافرانی است که عجله می‌کنند وسایل‌شان را زود جمع‌آوری کنند و زود می‌ایستند تا پیاده شوند؛ در حالی که وصل شدن پل‌ ترمینال به ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد. این کار باعث می‌شود مسافران سر پا منتظر بمانند و کیف و چمدان‌شان را در دست بگیرند تا اینکه درهای هواپیما باز شود و آن‌ها پیاده شوند. 

توصیه ما: کمی صبور باشید؛ کسی قصد ندارد شما را در هواپیما حبس کند!

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز روزباکس، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گردشگری

چگونه در سفرهای جاده ای سالم بمانیم؟

سلامت در سفر جاده ای


آنفولانزا، دل درد، مشکلات تنفسی و سایر بیماری‌ها بسیار آزاردهنده هستند، اما اگر این بیماری‌ها در سفر به سراغ شما بیایند، مشکلات شما دوچندان می‌شوند.

مقاله‌های مرتبط:

بیماری در سفر به خصوص در سفرهای جاده‌ای می‌تواند سفر شما را تلخ کند و شما را درگیر چالش‌هایی کند که برای آن‌ها برنامه‌ریزی نکرده‌اید. زمانی که شما به دور از خانه خود هستید و از مکان استراحت همیشگی‌تان دور می‌شوید، درگیر شدن با یک بیماری می‌تواند اوقات‌تلخی را برای شما ایجاد کند. در این مطلب شما را راهنمایی می‌کنیم تا در سفر دچار بیماری‌ها و ویروس‌های مختلف نشوید و از سفر خود کاملا لذت ببرید.

آب

سلامت در سفر جاده ای

جالب است بدانید هیچ راهی بهتر از نوشیدن آب کافی برای حفظ سلامت در سفرهای جاده‌ای نیست، البته باید بدانید که تمیزی و منبع آبی که می‌نوشید، اهمیت زیادی دارد. از نوشیدن آب با یخ بپرهیزید و از پلمپ سر بطری آب‌هایی که خریداری می‌کنید، اطمینان حاصل کنید.

غذا

سلامت در سفر جاده ای

از خوردن غذا و گوشت‌های نیم‌پز و خام بپرهیزید. سعی کنید از فروشندگان خیابانی و رستوران‌های بین‌راهی که لوله‌کشی داخلی و امکانات شستشوی دست را ندارند، خرید نکنید. سبزی‌ها و میوه‌های تازه را با آب و ضدعفونی‌های مناسب شستشو دهید. اگر مطمئن نیستید که یک غذا چقدر مانده است، از خوردن آن پرهیز کنید.

شستن دست‌ها

سلامت در سفر جاده ای

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های مسری شستشوی دست‌ها به طور مکرر است. دستان خود را قبل از خوردن غذا و بعد از دست زدن به پول یا اقلام فروشگاه‌ها و مکان‌های عمومی شستشو کنید. سعی کنید به همراه خود ژل‌های ضدعفونی و دستمال‌کاغذی به همراه ببرید؛ در برخی از مکان‌ها این موارد وجود ندارند.

جلوگیری از بیماری‌های حشرات و حیوانات

سلامت در سفر جاده ای

تا جایی که امکان دارد، لباس‌های بلند و پیراهن‌های آستین‌دار بپوشید، به خصوص در مناطقی که مالاریا و بیماری دنگ شایع است. مواد ضد حشرات با خود به همراه ببرید و به صورت مکرر استفاده کنید. در مناطقی که خطر نیش حشرات وجود دارد، زیر پشه‌بند بخوابید و هر شب قبل از خواب محیط داخل را چک کنید و حشرات را خارج کنید.

برنامه‌ریزی و خواب

سلامت در سفر جاده ای

هنگامی‌که به مسافرت‌های طولانی و عبور از چندین منطقه زمانی می‌پردازید، سعی کنید فعالیت‌های خود را متناسب با آن منطقه‌ای که هستید تنظیم کنید. برای مثال اگر صبح حرکت می‌کنید و به مقصد خود هم صبح می‌رسید، سعی کنید تا نزدیک شب نخوابید و بیدار بمانید، اما اگر به مقدار زیادی احساس خستگی می‌کنید، سعی کنید فقط برای دو ساعت استراحت کنید و بخوابید، سپس بیدار شوید و دوش بگیرید و به فعالیت‌های خود بپردازید. این‌گونه زمان بیشتری برای لذت بردن خواهید داشت. برای رفع خستگی کامل و احساس نشاط نیاز به هشت ساعت خواب مفید دارید؛ سعی کنید در مسافرت آن را از دست ندهید.

در نهایت، آماده بودن

حتی کسانی که در سفر بسیار مهارت دارند و اطلاعات کافی دارند، ممکن است در سفر دچار بیماری شوند، اما سعی کنید نکات گفته شده در بالا را رعایت کرده و قبل از سفر حتما بیمه مسافرتی تهیه نمایید. سفر ایمن‌تر لذت بیشتری به شما می‌دهد.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

خانه و موزه مقدم، زیباترین خانه تهران

moghaddam-house-museum


موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از زمان قاجار است که از نظر تاریخچه، معماری و اشیایی که در آن نگهداری میشوند، ارزش بسیار بالایی دارد. 

موزه مقدم یکی از خانه‌های تاریخی شهر تهران است که به دلیل معماری زیبا و اشیای خاصی که در آنجا نگهداری می‌شوند، از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تهران برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود.

تهران از جمله شهرهایی است که در نوروز بسیار دیدنی است این شهر علاوه بر دارا بودن مکان‌های تفریحی جاذبه‌های گردشگری بسیاری نیز دارد که در روز‌های تعطیل و اوایل بهار همیشه بهترین زمان برای بازدید از این مکان‌ها است. وجود تورهای نوروزی این امکان را فراهم می‌کند که کسانی که علاقمند به تهرانگردی و سفر به تهران هستند از آن‌ها بازدید کنند.

تاریخچه

moghaddam-house-museum

موزه مقدم دانشگاه تهران یا به عبارتی خانه مقدم از جمله خانه‌های مجلل دوران قاجار، متعلق به یکی از درباریان آن دوران به نام محمد تقی خان احتساب الملک، است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام‌های حسن و محسن بود که برای ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت‌های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است.

خانه مقدم

برادر کوچکتر، محسن، پس از اتمام تحصیلات خود در رشته‌های نقاشی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی در سال ۱۳۱۵ ه.ش به ایران بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری ـ محل کنونی موزه مقدم ـ ساکن شدند و در کنار فعالیت‌های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند.

moghaddam-house-museum

استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی ـ تاریخی به نحو چشمگیری در جایجای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری کرد.

بیشتر بخوانید:

استاد مقدم از بنیان‌گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه بود. نشان دانشگاه تهران را که با الهام از تاریخ و فرهنگ کهن ایران طراحی کرده‌ است. او اولین ایرانی است که به دریافت نشان لژیون دو نور با درجه «اوفیسیه» از طرف شارل دو گل رئیس‌جمهور فرانسه مفتخر شده‌ است. در سال ۱۳۵۱ ه.ش، زنده یاد استاد مقدم با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران نمود. استاد محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ ه.ش دارفانی را وداع گفت و پس از مرگ همسر ایشان در سال ۱۳۶۹ ه.ش، تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت.

موقعیت جغرافیایی و مسیرهای دسترسی

موزه مقدم در تهران، خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱ قرار دارد. اگر قصد سفر با مترو به این موزه را دارید می‌توانید از ایستگاه‌های حسن‌آباد و دانشگاه امام علی (ع) استفاده کنید.

این موزه بین این دو ایستگاه مترو قرار دارد و با حدود پنج دقیقه پیاده‌روی به آنجا می‌رسید. وقتی در این محل قدم می‌زنید، اگر از قبل از محل این موزه آگاه نباشید اصلا فکر نمی‌کنید چنین بنایی در این محل وجود دارد. همه ساختمان‌های اطراف آن از معماری معمولی و نسبتا جدیدی برخوردار هستند، اما به درب ورودی موزه که می‌رسید همه چیز عوض می‌شود.

moghaddam-house-museum

اولین چیزی که توجه شما را در این خانه جلب خواهد کرد حوض و شمعدانی و استفاده بسیار زیاد و مناسب و زیبا از رنگٰ‌های شاد مانند فیروزه‌ای، آبی آسمانی و بنفش است. ورودی موزه برای هر نفر ایرانی ۳۰۰۰ تومان است که با ارائه کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیف هم بهره‌مند شوید.

معماری موزه مقدم

معماری ایرانی با رعایت اصول ساخت باغ ایرانی در این خانه به خوبی به چشم می‌آید. این خانه محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب الملک از صاحب‌منصبان مشهور دربار قاجار بوده است. سپس این خانه در اختیار دکتر محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران و همسر فرانسوی‌اش سلما، قرار می‌گیرد.

moghaddam-house-museum

این زوج باذوق که قدر آثار تاریخی و هنری کشورمان را به خوبی می‌دانستند شروع به جمع‌آوری آثار با ارزشی از سراسر کشورمان می‌کنند که در گزارشی مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

moghaddam-house-museum

گل‌کاری و فضاسازی انجام شده با گیاهان حال و هوای بسیار خوشی برای گردشگران فراهم می‌آورد.

moghaddam-house-museum

در قسمت غربی این خانه ساختمان اربابی (برج) واقع شده است که استاد مقدم به همراه یکی از شاگردان در دانشکده هنرهای زیبا، دکتر ابوالقاسمی، در سال ۱۳۴۵ ساخته‌اند. این ساختمان با کاشی‌هایی از دوران قاجار تزیین و بخش‌هایی از هنرهای ایرانی در آن به نمایش گذاشته شده است.

moghaddam-house-musuem

در قسمت شمالی این ساختمان یک ایوان با چند طاق و ستون زیبا ساخته شده که مزین به کاشی‌هایی از دوران زندیه و قاجار  است. در وسط این ایوان حوضچه‌ای از جنس مرمر قرار دارد که از حمام فتحعلی شاه به اینجا منتقل شده و آبی که از آن جاری می‌شود توسط یک جوی باریک به داخل یک استخر می‌ریزد.

moghaddam-house-musuem

دکتر مقدم این استخر را پس از سفر به اسپانیا و الگوبرداری از  استخر و آب‌نماهای باغ الحمراء (باغی به جای مانده از دوران صدر اسلام اسپانیا) ساخته است که در اطراف آن چند فواره قدیمی هم آب را به داخل استخر می‌پاشند.

moghaddam-house-musuem

حیاط اندرونی و بیرونی با یک دیوار به نام دیوار تجدد از هم جدا شده است. 

moghaddam-house-musuem

این دیوار از چند ستون با طاق‌های کاشی‌کاری شده ساخته شده است. پایه این ستون‌ها حجاری شده و یادآور ستون‌های کاخ چهلستون اصفهان است.

moghaddam-house-musuem

پایه ستون‌ها هنگام تخریب کاخ خواهر ناصرالدین‌شاه به این خانه منتقل شدند و نمایی زیبا با ستون‌های فیروزه‌ای ایجاد کرده‌اند. کار طراحی و ساخت این دیوار زیبا را استاد هوشنگ سیحون بر عهده داشته است.

moghaddam-house-museum

در قسمت شمالی حیاط اندرونی ایوان زیبایی قرار دارد که از چهار ستون با سرستون‌هایی با گچ‌بری کرنتی تشکیل شده است.

moghaddam-house-museum

کار تزیینات این ایوان را هم دکتر مقدم به زیبایی هرچه تمام‌تر انجام داده است.

moghaddam-house-museum

از طریق دو راه پله مارپیچ می‌توان به ایوان بزرگ دسترسی پیدا کرد.

moghaddam-house-museum

قسمت بعدی خانه حیاط اندرونی است که استاد مقدم و همسرش با الهام گرفتن از طرح فرش ایرانی آن را طراحی کرده‌اند.

moghaddam-house-museum

یک حوض و آبنمای زیبا در وسط آن قرار دارد و در چهار طرف آن باغچه‌هایی گل‌کاری شده تدارک دیده شده است.

moghaddam-house-museum

دکتر مقدم به زیبایی دیوار این حیاط را با کاشی و ظروف قاجاری تزیین کرده و در وسط این دیوار هم یک طاق‌نمای زیبا با کاشی‌های آبی رنگ ساخته است.

moghaddam-house-museum

کافه موزه مقدم 

این خانه لقب زیباترین و باارزش‌ترین خانه جهان را از دید بسیاری از نویسندگان و بازدیدکنندگان گرفته است. در طراحی و ساخت این خانه به اصول معماری ایرانی مانند حوض ایرانی‌، شیشه رنگی ایرانی و اصول فضاسازی باغ ایرانی توجه شده است.

moghaddam-house-museum

شیشه رنگی ایرانی در ساختمان برج

نیم نگاهی هم به معماری و فضاسازی کشورهای دیگر صورت گرفته است. برای مثال دکتر مقدم و همسرش یک باغچه ژاپنی در حیاط بیرونی ساخته‌اند.

moghaddam-house-museum

حوض ژاپنی حیاط بیرونی

به شما توصیه می‌کنیم اگر قصد گردشگری در تهران را دارید حتما به این خانه زیبا سر بزنید و زیبایی و محیط بی‌نظیر آن را از نزدیک ببینید.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

یادگیری زبان تایلندی راحت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید

یادگیری زبان تایلندی


یادگیری زبان تایلندی بسیار راحت تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. بد نیست قبل از سفر به تایلند، این زبان را یاد بگیرید.

صحبت کردن با اهالی یک کشور یکی از جذاب‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در سفرهای خارجی داشته باشید.

اگر دوست دارید در سفر به تایلند تجربه‌ای اصیل‌تر و عمیق‌تر از فرهنگ این کشور داشته باشید باید زبان تایلندی را یاد بگیرید. این زبان با الفبای خاصش ممکن است در نگاه اول سخت به نظر برسد؛ ولی با استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان، ویدیوهای یوتیوب و آموزش از طریق اسکایپ، می‌توانید این زبان را سریع و راحت یاد بگیرید.

اگر به دنبال آفر تور تایلند هستید و نمیدانید از کجا تهیه کنید، می‌توانید در روزباکس انواع تورهای داخلی و خارجی را از لحاظ قیمت و ویژگی‌های آن با هم مقایسه کرده و پکیج مورد نظر خود را با پایین‌ترین قیمت از فروشنده‌های معتبر مسافرتی خریداری کنید.

چرا باید زبان تایلندی یاد بگیرید؟

یادگیری زبان تایلندی

مهم‌ترین مزیت یادگیری زبان تایلندی این است که می‌توانید با اهالی این کشور ارتباط برقرار کنید و دوست شوید. اگر دوست دارید جاهای کمتر دیده شده و سواحل دورافتاده و دنج را ببینید، بلد بودن زبان تایلندی کمک بزرگی است. اگر زبان تایلندی بلد باشید، بهتر می‌توانید از تجارب سفر لذت ببرید. دورتر از مناطق توریستی، زبان انگلیسی تقریبا رایج نیست؛ ولی مردم معمولا دوستانه و کنجکاو هستند. مسافرانی که سعی می‌کنند از زبان تایلندی استفاده کنند، مورد استقبال مردم قرار می‌گیرند. حتی ممکن است شما را به یک جشن یا مهمانی دعوت کنند. صحبت کردن به زبان تایلندی درهای جدیدی به فرهنگ سرزمین لبخند رو به شما می‌گشاید.

با وجود اینکه اکثر رستوران‌ها در تایلند منوی انگلیسی دارند ولی اگر لذیذترین غذاهای محلی تایلند را می‌خواهید و دوست دارید در هزینه خورد و خوراکتان هم صرفه‌جویی کنید، بهتر است که زبان تایلندی بلد باشید. لذیذترین غذاهای تایلندی غذاهایی هستند که در رستوران‌های کوچک و محلی و در کوچه پس کوچه‌های شهرها پیدا می‌شوند که احتمالا منوی انگلیسی ندارند. اگر یاد بگیرید که نام غذاها را بخوانید، می‌توانید غذاهایی خاص و لذیذ سفارش دهید.

یکی دیگر از مزیت‌هایی که یادگیری زبان تایلندی دارد این است که در طول سفر احتمال اینکه سرتان کلاه برود کمتر می‌شود. مثلا بسیاری از رانندگان تاکسی‌ها، تاکسی‌متر را روشن نمی‌کنند یا رانندگان توک توک‌ها شما را به مغازه‌های خاصی می‌برند و وادار به خرید می‌کنند. اگر زبان تایلندی بلد باشید می‌توانید از قبل مقصد را مشخص کنید و سر قیمت کرایه چانه بزنید و به توافق برسید.

اصول ابتدایی زبان تایلندی

در زبان تایلندی ضمیر «من» برای مذکر و مونث متفاوت است. زنان از chan و مردان از pom استفاده می‌کنند. علاوه بر این، زنان تایلندی معمولا جمله‌های خود را با kha و مردان با khrap تمام می‌کنند تا جمله را مودبانه‌تر عنوان کرده باشند.

مقاله‌های مرتبط:

زبان تایلندی نوشتاری دارای الفبای خاصی است که به الفبای لاتین شباهتی ندارد؛ ولی زمانی که با حروف آشنا شوید، برایتان معنی پیدا می‌کنند.

زبان تایلندی پنج لحن دارد: متوسط، بالا، پایین، صعودی و نزولی. اینکه چطور یک کلمه را ادا کنید روی معنای آن تاثیر می‌گذارد. یادگیری لحن کلام بسیار مهم است و باید آن‌ها را درست ادا کنید تا اهالی تایلند متوجه منظورتان شوند.

مثلا کلمه sua با آهنگ افزایشی به معنای ببر و با آهنگ کاهشی به معنای پیراهن است. البته اگر نتوانید کلمات را درست ادا کنید، از محتوای حرف شما معنای کلمات را می‌فهمند.

خوشبختانه زبان تایلندی زبانی راحت و سرراست است. در این زبان هیچ حرف تعریف و جمع وجود ندارد. فعل‌ها تغییر شکل نمی‌دهند و صرف نمی‌شوند.

یادگیری زبان تایلندی را از کجا شروع کنیم؟

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان تایلندی استفاده از وب‌سایت iwanttolearnthai.com است که یک مدرس زبان تایلندی آن را اداره می‌کند. این سایت دارای فایل‌های صوتی، ویدیویی و درس‌های متنی است و همچنین لیست‌های کلمات مورد نیاز است. این سایت یک قسمت هم به نام «حرف زدن مثل تایلندی‌ها» دارد که دارای ۳۶۵ درس مفید است؛ هر درس برای یک روز از سال.

وب‌سایت دیگری که می‌توانید از آن برای یادگیری زبان تایلندی استفاده کنید سایت thai-language.com است. این سایت یک مترجم و دیکشنری آنلاین دارد. هر کلمه دارای یک صفحه است که مثال‌هایی در قالب جمله دارد و دارای هم‌معنی و مخالف کلمه‌ها است.

از بین دیگر وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، پادکست‌ها، کانال‌های یوتیوب و... برای یادگیری زبان تایلندی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

سایت Mod

سایت learnthaiwithmod.com بیش از ۱۰۰ ویدیو دارد که نکات کاربردی زبان برای گردشگران را آموزش می‌دهد؛ از جمله طریقه آدرس دادن به راننده تاکسی و فعل‌ها و کلمات لازم برای ماساژ تایلندی.

سایت Thai Pod 101

در این سایت بیش از هزار درس و در کانال یوتیوب آن بیش از ۴۵۰ ویدیوی رایگان وجود دارد که تمرکز اصلی آن بر مکالمه و یادگیری کلمات است.

اپلیکیشن Nemo

این اپلیکیشن یک اپلیکیشن مفید و سرگرم‌کننده است که برای آموزش زبان در مدت‌زمان‌های کوتاه در طول روز طراحی شده است. این اپلیکیشن هم فایل صوتی دارد و هم لیست کلمات نوشتاری. قابلیتی برای ضبط صدا دارد تا صدایتان را در کنار یک گوینده محلی بشنوید.

کتاب Thai for Beginners نوشته Benjawan Poomsan Becker

اگر با کتاب راحت‌تر هستید و به زبان انگلیسی تسلط دارید، از این کتاب برای یادگیری زبان تایلندی استفاده کنید. این کتاب بهترین کتاب بازار برای یادگیری تایلندی است و دارای متن، نکاتی برای نوشتن به زبان تایلندی و مکالمه‌هایی است که یادگیری آن‌ها راحت است.

اسکایپ

با اسکایپ می‌توانید قبل از سفر با تایلندی‌ها صحبت کنید و زبان‌شان را یاد بگیرید. این روش نه تنها ارزان است بلکه موثرترین راه برای یادگیری زبان است. با اسکایپ لازم نیست در کلاس‌های گران شرکت کنید و در خانه زبان یاد می‌گیرید. وقتی در اسکایپ با مربی زبان ارتباط برقرار می‌کنید، می‌توانید یادداشت، عکس‌های آموزشی و... را بفرستید و از دیکشنری‌های آنلاین استفاده کنید. همچنین می‌توانید درس‌ها را ضبط کنید و بعدا بازبینی کنید.

پیدا کردن مربی زبان تایلندی راحت است. در سایت italki.com می‌توانید فهرستی از مربی‌های زبان تایلندی را ببینید و قیمت‌های آن‌ها را مقایسه کنید.

اگر می‌خواهید هزینه کمتری بپردازید، فردی را برای مکالمه پیدا کنید. از طریق اسکایپ می‌توانید تبادل زبانی داشته باشید. کسی را پیدا کنید که دوست دارد زبان مادری شما را یاد بگیرد و زبان مادری خودش تایلندی است. به این ترتیب با هم زبان‌های مورد علاقه خود را یاد می‌گیرید. نیمی از زمان مکالمه خود را به یادگیری زبان تایلندی و نیمی دیگر را به یادگیری زبان خودتان اختصاص دهید. این گزینه رایگان برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند هزینه کنند و دوست دارند زبان‌شان را به دیگری یاد بدهند.

صحبت کردن به زبان تایلندی

یادگیری زبان تایلندی

وقتی وارد این کشور شدید، صحبت کردن را شروع کنید و نترسید. نگران اشتباه کردن نباشید و بدانید که قرار نیست همه چیز را درست تلفظ کنید. مردم تایلند در این مورد سخت‌گیر نیستند و خوشحال می‌شوند وقتی تلاش شما را می‌بینند.

دو جمله‌ای که زیاد به آن‌ها نیاز دارید سلام و تشکر است.

سلام برای گوینده زن: Sah-wah-dee khaسلام برای گوینده مرد: Sah-wah-dee khrapمتشکرم برای گوینده زن: Khàawp-khun khaمتشکرم برای گوینده مرد: Khàawp-khun khrap

مردم تایلند بسیار اجتماعی هستند و دوست دارند با توریست‌ها گرم بگیرند. این جملات برای مکالمه‌های ابتدایی به زبان تایلندی مفید است:

اهل کجایی؟ Kun ma jak yuu tee nai?آیا متاهلی؟ Kun deng-ngan leow reu yang?آیا فرزندی داری؟ Kun mee luk mai?به کجای تایلند سفر می‌کنی؟ Kun dtuen-tang bai nai?غذای تایلندی محبوب شما کدام است؟ Kun chop a-han Thai arai?آیا غذای پرادویه دوست دارید؟ Chop a-han pet mai?هوا گرمه، مگه نه؟ Ron, chai mai?منبع خبر

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

    برترین ها