با ما همراه باشید

گردشگری

مزارع مرجانی، راهکاری برای نجات مرجان‌ها هستند؟

صخره های مرجانی


ازآنجاکه تغییرات اقلیمی،‌ ماهیگیری بیش‌ازحد و آلودگی جزو اصلی‌ترین عوامل نابودی صخره‌های مرجانی هستند، دو کارآفرین آمریکایی با ایجاد مزارع مرجانی قصد احیای آن‌ها را دارند.

تلاش‌ها برای نجات متنوع‌ترین اکوسیستم‌های دنیا وارد مرحله‌ی مهمی شده است. زیستگاه‌های دریایی و جنگل‌های ما در خط مقدم بزرگ‌ترین مشکل کره‌ی زمین، تغییرات اقلیمی، قرار دارند که تهدیدی برای گونه‌های زیادی از حیوانات و سلامتی نسل‌های آینده به‌حساب می‌آید و باید با آن مبارزه کرد.

مقاله‌های مرتبط:

دنیا بیش از نیمی از صخره‌های مرجانی خود را به‌واسطه‌ی تغییرات اقلیمی،‌ ماهیگیری بیش‌ازحد و آلودگی، در ۳۰ سال گذشته ازدست‌داده است. سفیدشدگی مرجان‌ها که دراثر افزایش دمای اقیانوس‌ها به‌وجود آمده،‌ تاکنون نیمی از دیواره‌ی بزرگ مرجانی استرالیا را نابود کرده است و طبق اعلام اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا، تا سال ۲۰۵۰ تقریباً کل مرجان‌های دنیا درمعرض خطر نابودی خواهند بود.

بیابان زیرآب

صخره های مرجانی

دو کارآفرین محیط‌زیست آمریکایی در تلاش برای جلوگیری از این چشم‌انداز هشداردهنده، اولین مزرعه‌ی تجاری مرجانی را روی خشکی در منطقه‌ی کارائیب افتتاح کردند. سم تایکر (Sam Teicher) و گاتور هالپرن (Gator Halpern)، هر دو ۲۹ ساله هستند و در نزدیکی اقیانوس در ایالات متحده بزرگ شده‌اند و به‌دلیل علاقه‌ی مشترک‌شان به صخره‌های مرجانی در دانشکده‌ی مطالعات محیط‌زیست و جنگلداری ییل، به یکدیگر نزدیک شدند. آن‌ها هنگام کار در موریتیوس (Mauritius) از نزدیک شاهد مشکل گسترده‌ی تخریب مرجان‌ها بودند و سپس با مشارکت یکدیگر، استارتاپ «Coral Vita» را راه‌اندازی کردند که هدف آن احیای مرجان‌های سراسر دنیا و کمک به آن‌ها برای سازگاری درمقابل تأثیرات تغییرات اقلیمی است. سم تایکر می‌گوید:

ازدست‌دادن مرجان‌های کل دنیا، ‌یک تراژدی اکولوژیکی و اقتصادی-اجتماعی است. یک‌چهارم از زندگی دریایی و همینطور معاش میلیاردها نفر در سراسر دنیا به صخره‌های مرجانی وابسته‌ است.

آن‌ها پس از تأمین دو میلیون دلار برای استارتاپ خود، اولین مزرعه‌ی مرجانی دنیا را ماه گذشته در گرند باهاما، شمالی‌ترین جزیره‌ی باهاما،‌ افتتاح کردند، جایی که طبق گفته‌ی ماهیگیران،‌ صخره‌های مرجانی محلی که در گذشته به‌شکل جنگل‌های زیرآب بودند، اکنون به‌صورت زمین‌های پاره‌سنگی تبدیل شده‌اند. تایکر می‌گوید:

ماهیگیران طوری این منطقه را توصیف می‌کنند که انگار برای ماهیگیری به بیابانی در زیرآب می‌روند.

احیای مرجان‌های دنیا

صخره های مرجانی

استارتاپ کورال ویتا از تکنیک موسوم به «تکه‌تکه‌شدن خرد» (micro-fragmentation) استفاده می‌کند که شامل برداشتن تکه‌های مرجان از اقیانوس و خردکردن آن به قطعات بسیار ریز می‌شود.

استارتاپ کورال ویتا از تکنیک موسوم به «تکه‌تکه‌شدن خرد» استفاده می‌کند

این تکنیک، رشد بافت را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که تکه‌های ریز مرجانی با رشدی ۵۰ برابر حدنرمال به کلون‌هایی در مزارع روی خشکی تبدیل و سپس مجدداً در اقیانوس کاشته شوند. تایکر و هالپرن معتقدند، با این روش جدید که بیشتر روی احیای کلونی‌های مرجانی زیرآب متمرکز است، می‌توانند تلاش‌ها‌ برای احیای مرجان‌ها را افزایش دهند. تایکر می‌گوید:

مزارع مرجانی سنتی نه‌تنها سرعت بسیار کمی دارند، بلکه محدودکننده نیز هستند و فقط احیای مرجان‌هایی با رشد سریع را امکان‌پذیر می‌کنند. گلخانه‌های مرجانی زیرآب تلاش می‌کنند خود را نسبت به تخریب جهانی سازگار کنند، هرچند که رویدادهایی نظیر طوفان‌ها، حوادث ماهیگیری و سفیدشدگی آن‌ها را تهدید می‌کند.

صخره های مرجانی

کورال ویتا، یک کسب‌وکار تجاری است که خدمات احیای مرجا‌ن‌ها را به مشتریانی می‌فروشد که صنعت گردشگری‌، شیلات و منفعت حفاظت ساحلی آن‌ها به مرجان‌ها وابسته است، نظیر دولت‌ها، گروه‌های حفاظت از محیط‌زیست و شرکت‌های بیمه. این دو کارآفرین قصد دارند در طرح آزمایشی خود در باهاما، ۱۰ هزار تکه‌ی مرجانی از ۱۰ گونه‌ی محلی را پرورش دهند، بااین‌حال امیدوارند که در آینده مزارع احیای بیشتری راه بیندازند و میلیون‌ها نوع مختلف مرجان‌ از همه‌ی کشورهای دارای مرجان را پرورش داده و کلیه‌ی گونه‌های درحال نابودی را نجات دهند. تایکر می‌گوید:

مرجان‌ها و مردمی که زندگی‌شان به آن‌ها وابسته است،‌ به کمک نیاز دارند. مرجان‌ها علاوه‌بر تأمین امنیت غذایی، مانند یک مانع طبیعی در برابر طوفان‌ها عمل کرده و از وقوع سیل در مناطق ساحلی جلوگیری می‌کنند.

طبق پژوهشی که اخیراً انجام شده است، صخره‌های مرجانی سالانه از بیش از ۱۸ هزار نفر مردم آمریکا دربرابر خطر سیل محافظت کرده و سودی به ارزش ۱٫۸ میلیارد دلار را نصیب زیرساخت‌های این کشور می‌کنند.

انعطاف‌پذیری اقلیمی

صخره های مرجانی

به‌گفته‌ی تایکر، تغییرات اقلیمی، بزرگ‌ترین خطری است که مرجان‌ها را تهدید می‌کند. پژوهشی سال گذشته منتشر شد که نشان می‌داد سفیدشدگی توده‌های مرجانی نسبت به ۴۰ سال گذشته، پنج‌برابر بیشتر شده است.

تغییرات اقلیمی، بزرگ‌ترین خطری است که مرجان‌ها را تهدید می‌کند

علاوه‌براین، سطح بالاتر دی‌اکسید کربن در اتمسفر نیز اقیانوس‌ها را اسیدی‌تر کرده و شرایطی را به‌وجود آورده که امکان رشد را از اکثر مرجان‌ها گرفته است. این دو نفر با ایجاد شرایط گرم‌تر و اسیدی‌تر در مزارع خود قصد دارد انعطاف‌پذیری مرجان‌ها را تقویت کنند و به آن‌ها یاد دهند که دربرابر تأثیرات گرمایش جهانی سازگار شوند. گویهم بنس پراندی، یک زیست‌شناس دریایی است که می‌گوید:

شواهد حاکی از آن است که مرجان‌ها در دمای گرم‌تر، بهتر دچار تکه‌تکه‌شدن خرد می‌شوند. زمانی‌که این مرجان‌ها را درمعرض دمای گرم قرار می‌دهیم، عملکرد تکه‌تکه‌شدن آن‌ها بهتر از قبل می‌شود. بااین‌حال، کشت مرجان‌ها در خشکی با محدودیت‌هایی همراه است، به‌عنوان مثال بسیار گران تمام می‌شود و نیاز به مراقبت زیادی دارد تا مرجان‌های کشت‌شده دراثر اتفاقات طبیعی ازبین نروند. احیای مرجان‌ها باید به‌موازات محافظت از آن‌ها انجام شود. نه‌تنها باید مرجان‌ها را به دریاها برگردانیم، ‌بلکه باید کل اکوسیستم صخره‌های مرجانی را بازسازی کنیم.

تایکر هشدار می‌دهد:

بااینکه احیای مرجان‌ها، از آینده‌ای امیدوارکننده برای مرجان‌ها حکایت دارد، اما راهکاری جادویی برای مشکل آن‌ها نیست. درواقع مهم‌ترین هدف ما باید حذف آلودگی، ماهیگیری بیش‌ازحد و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای باشد که از عوامل اصلی نابودی مرجان‌ها هستند. ما می‌توانیم جنگل‌ها را دوباره پرورش دهیم، اما چه بهتر که از ابتدا درختان آن‌ها را قطع نکنیم. درواقع پیشگیری بهتر از درمان است.

نقش انسان‌ها در تخریب مرجان‌ها

صخره های مرجانی

صخره‌های مرجانی را به‌عنوان «جنگل‌های دریا» نیز می‌شناسند که علاوه‌بر زیبایی فوق‌العاده‌شان، حامی حیات‌وحش هستند و باعث تأمین غذا، شغل و حفاظت از مناطق ساحلی برای حدود ۵۰۰ میلیون انسان می‌شوند. اما فعالیت‌های انسانی، بقای آن‌ها را به‌خطر انداخته است.

افزایش دما

انتشار گازهای گلخانه‌ای تولید انسان، هوای اقیانوس‌ها را گرم‌تر کرده است. مرجان‌ها در آب‌های گرم‌تر پوشش جلبکی خود را از دست می‌دهند و به‌اصلاح سفید می‌شوند. مرجان سفیدشده هنوز نمرده است،‌ اما بدون جلبک در نهایت ازبین خواهد رفت.

ماهیگیری بیش‌ازحد

ساکنان موجود در صخره‌های مرجانی، اولین خط دفاعی این صخره‌ها هستند. ماهی‌ها از موجوداتی تغذیه می‌کنند که مرجان‌ها را می‌خورند، خرچنگ‌ها و میگوها نیز از عضو گازانبری خود برای دفاع از خانه‌ی مرجانی خود استفاده می‌کنند. علاوه‌براین، ماهی‌ها با خوردن جلبک‌ها و علف‌های دریایی مانع از رشد بیش‌ازحد آن‌ها می‌شوند. ماهیگیری‌ بیش‌ازاندازه می‌تواند این اکوسیستم را مختل کرده و مرجان‌ها را نسبت به شکارچیان آسیب‌پذیر کند. لنگرانداختن قایق‌ها نیز می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند.

گونه‌های تهاجمی

صخره های مرجانی

طی ۲۵ سال گذشته، خروس ماهی (معروف به شیرماهی) که بومی منطقه‌ی هند-آرام بود، در مناطق ساحلی اقیانوس اطلس تشکیل کلونی داده‌ است. گفته می‌شود، افرادی که این ماهی‌ها را دیگر در آکواریوم‌های خود نمی‌خواستند، در اقیانوس اطلس رها کرده‌اند. ازآنجاکه تعداد شکارچیان این ماهی‌ها در اقیانوس اطلس کمتر است، جمعیت این گونه‌ها به‌سرعت روبه افزایش است. آن‌ها می‌توانند جانوران بومی صخره‌های مرجانی را بخورند و گوی سبقت را از سایر شکارچیان بربایند. ماهی‌های آکواریومی که در دریا ریخته می‌شوند، کشتاب‌ورزی (آبزی‌پروری) و قایق‌های ماهیگیری می‌توانند به‌صورت ناخواسته باعث هجوم گونه‌های تهاجمی به محیط مرجان‌ها شوند.

اسیدی‌شدن اقیانوس‌ها

آب دریاها با جذب دی‌اکسید کربن،‌ اسیدی‌تر می‌شود. مرجان‌ها نیز مشابه سایر گونه‌های دریایی با اسکلت خود که از کربنات کلسیم تشکیل شده است،‌ از خود محافظت می‌کنند. هرچه آب اسیدی‌تر باشد، ساخت اسکلت جدید برای مرجان‌ها دشوارتر می‌شود و حتی می‌تواند به نابودی اسکلت‌های موجود نیز بینجامد.

آلودگی

صخره های مرجانی

آلودگی نفتی، فاضلاب‌ها و آفت‌کش‌ها می‌توانند نظم اکوسیستم صخره‌های مرجانی را به‌هم بزنند. پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند استرالیا دریافته‌اند که وقتی مرجان‌ها به‌مدت طولانی درمعرض آلودگی‌های شیمیایی قرار می‌گیرند، انعطاف‌پذیری‌شان نسبت به تنش‌های دیگری نظیر دمای بالاتر آب واسیدی‌شدن اقیانوس احتمالاً کاهش می‌یابد.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گردشگری

بهترین تفریحاتی که می‌توانید در جمهوری آذربایجان تجربه کنید (قسمت اول)

ایچری شهر باکو


کشور جمهوری آذربایجان علاوه بر جاذبه‌های مشهور پایتختش، باکو، طبیعت بی‌نظیر و بناهای تاریخی و فرهنگی دیگری نیز دارد که در سفر به این کشور نباید از قلم انداخت. بهترین کارها و تفریحاتی که در جمهوری آذربایجان می‌توان تجربه کرد، کدام‌اند؟

جمهوری آذربایجان سرزمین کوه‌ها و گل‌فشان‌ها، چندگانگی فرهنگی و موسیقی موغام است. این کشور میان شرق و غرب قرار دارد و مناظر طبیعی برجسته آن با مردمان خونگرم و فرهنگی که نشان‌دهنده جذابیت موقعیت جمهوری آذربایجان (جایی که ایران، ترکیه و روسیه را به هم مرتبط می‌سازد) است، هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. در چند دهه اخیر، گردشگران همسایه جمهوری آذربایجان، یعنی گرجستان را به‌عنوان جنوبی‌ترین کشور منطقه قفقاز تلقی می‌کردند و این یعنی این کشور عمدتا از فهرست سفر این مسافران حذف شده است. اما با تسهیلاتی که دولت جمهوری آذربایجان برای گرفتن آسان ویزا در نظر گرفته است، همچنین قیمت‌های معقول (البته برای کشورهای غربی که ارزش پول‌شان نسبت به پول جمهوری آذربایجان بالا است) و مهمان‌نوازی مردم این خطه، گردشگران ترغیب شده‌اند از «سرزمین آتش» دیدن کنند.

در ادامه می‌خواهیم فهرستی از کارها و تفریحاتی که می‌توانید در  سفر به آذربایجان تجربه کنید را به شما معرفی کنیم. اگر قصد سفر به سرزمین آتش را دارید، برای مشاهده و مقایسه انواع تور باکو و تور جمهوری آذربایجان می‌توانید به وب‌سایت روزباکس سر بزنید؛ به کمک روزباکس تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

در بخش قدیمی شهر باکو در زمان سفر کنید

ایچری شهر باکو

منبع عکس: وب‌سایت http://icho2015.msu.az

مقاله‌های مرتبط:

بعد از رونق گرفتن سریع صنعت نفت، باکو به نیروگاه صنعتی امپراطوری روسیه تبدیل شد& شهر توسعه یافت و دروازه‌های شهر از دیواره‌های شهر قدیمی فراتر رفت؛ اما هنوز هم که هنوز است، شهر قدیمی قلب باکو است. داخل شهر خیابان‌های سنگ‌فرش، کارگاه‌های هنرمندان، کافه‌ها و موزه‌های متعددی وجود دارد. اینجا می‌توانید با کمک راهنما به بازدید برج و قلعه دختر، کاخ شیروان‌شاهان، مساجد قدیمی و حمام‌ها بروید؛ البته یادتان نرود که در یکی از رستوران‌های سنتی طعم غذاهای اصیل و خوشمزه آذری را بچشید. رستوران سحیرلی تندیر (Sehirli Tendir) یکی از پرطرفدارترین رستوران‌های این منطقه است که مخصوصا به‌خاطر صبحانه‌های سنتی آذری‌اش شهرت دارد؛ این رستوران صبحانه را با نان داغی که همان جا در تنور می‌پزند، سرو می‌کند.

توصیه ما: تورهای رایگان پیاده‌روی در شهر قدیمی باکو تورهای متنوعی با تم‌های مختلف برگزار می‌کنند که به شما این فرصت را می‌دهد که شهر را از زوایای مختلفی مثل معماری، کشف و استخراج نفت، ادبیات و... کشف کنید.

از موزه‌های باکو دیدن کنید

مرکز فرهنگی حیدرعلی اف باکو

جمهوری آذربایجان غرق در فرهنگ و هنر است و اگرچه باکو به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین شهرهای دنیا با موزه‌های فوق‌العاده به حساب نمی‌آید، اما چند موزه دارد که قطعا ارزش بازدید دارند. نمای خارجی مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف با معماری دارای انحنا و خاص خود (طراحی این مرکز را معمار مشهور، زاها حدید بر عهده داشته است) خود به تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود، اما داخل این سازه خارق‌العاده نیز میزبان نمایشگاه‌های بین‌المللی است و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر را به خود جذب می‌کند. 

جمهوری آذربایجان غرق در فرهنگ و هنر است

موزه فرش جمهوری آذربایجان نیز به اندازه این مرکز طراحی و معماری خیره‌کننده‌ای دارد. این موزه در بلوار باکو قرار دارد و در آن حدود ۶ هزار تخته فرش از ۷ مکتب فرشبافی آذربایجان به نمایش گذاشته شده است. فرش‌های این موزه نه تنها زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای دارند، بلکه نشانگر اعتقادات و سنت‌های بافندگان آن‌ها است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گذشته شگفت‌انگیز این کشور مثل کشف نفت، کمونیست و منازعه قره باغ، ارزشش را دارد که چند ساعتی را برای بازدید از موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان اختصاص دهید. این موزه در عمارت سابق قرن بیستمی یکی از فعالان بانفوذ صنعت نفت به نام زین‌العابدین تقی‌اف قرار دارد. 

یک روزه به قبوستان سفر کنید

قبوستان جمهوری آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت azernews

با تماشای این سنگ‌ نگاره‌ها می‌توانید اطلاعات زیادی را در مورد زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ در منطقه قفقاز و دریای خزر کسب کنید

پارک ملی قبوستان ۴۰ کیلومتر از مرکز باکو فاصله دارد؛ در اینجا بیش از ۶ هزار سنگ‌نگاره قرار دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. با تماشای این سنگ‌ نگاره‌ها می‌توانید اطلاعات زیادی را در مورد زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ در منطقه قفقاز و دریای خزر کسب کنید. این‌ها تصاویری از صحنه‌های شکار، رقص، حمل و نقل و نماد حیوانات را به تصویر کشیده است و قدیمی‌ترین آن‌ها بیش از ۱۵ هزار سال قدمت دارد؛ هرچند قدمت کتیبه‌ای هم که از Thunderbolt Twelfth Legion رومی در قبوستان به جا مانده، به قرن اول میلادی می‌رسد. کسانی که دوست دارند این سنگ نگاره‌ها را تفسیر کنند، می‌توانند به موزه معاصری که در همان محل برپا است، سر بزنند، چون در این موزه متون و راهنماهای متعددی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد. در همین پارک و کمی دورتر از سنگ‌ نگاره‌ها، حدود ۳۵۰ گِل‌فشان قرار دارد (با توجه به آمار ارائه شده توسط منابع مختلف، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد گل‌فشان‌های جهان در این منطقه قرار دارند).

گل‌فشان‌ها هرازگاهی و به‌طور غیرقابل پیش‌بینی فوران می‌کنند و به همین دلیل اکثر آن‌ها در مناطق محافظت‌شده قرار دارند، اما در قبوستان آزاد هستید هر کجا که خواستید به تماشای این گل‌فشان‌ها بنشینید و فوران عجیب و غریب آن‌ها را مشاهده کنید. 

توصیه ما: تورهای بازدید از قبوستان و گل‌فشان‌ها توسط هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی باکو سازمان‌دهی می‌شود که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید.

در سواحل آبشرون به گشت و گذار بپردازید

آبشرون جمهوری آذربایجان

در تابستان هوای باکو بسیار گرم است، بنابراین در اواخر ماه مه ساکنان این شهر به خانه‌های روستایی در شبه جزیره آبشرون می‌روند؛ این منطقه شبیه منقار عقاب در دریای خزر واقع شده است.

در تابستان هوای باکو بسیار گرم است، بنابراین در اواخر ماه مه ساکنان این شهر به خانه‌های روستایی در شبه جزیره آبشرون می‌روند

گردشگران هم می‌توانند برای فرار از گرما با تاکسی، اتوبوس یا کرایه ماشین، خود را به سواحل آبشرون برسانند. فرهنگ ساحلی باکو یک پدیده منحصربه‌فرد است: ماشین‌های قدیمی دوران شوروی دقیقا لب ساحل پارک کرده‌اند، خانواده‌ها برای پیک نیک آمده‌اند و سماور و هندوانه آورده‌اند؛ درست شبیه پیک نیک رفتن ایرانی‌ها.

در برخی از سواحل ممکن است مردم محلی را ببینید که اسب آورده‌اند و با گرفتن کرایه، مردم را سوار اسب می‌کنند؛ در برخی سواحل هم مردم در دریا شنا می‌کنند. برای تجربه تفریحاتی که مردم محلی هم دارند، می‌توانید به سواحل عمومی در Mardakan یا Buzovna بروید؛ اما اگر عاشق تفریحات لوکس هستید، می‌توانید به تفرجگاه ساحلی آمبوران (Amburan Beach Resort)، هتل و تفرجگاه ساحلی کرسنت (Crescent Beach Hotel & Leisure Resort)، یا پارک آبی و تفرجگاه ساحلی دالغا (Dalgha Beach Aquapark Resort) بروید. 

عسل منطقه اسماعیلی (Ismayilli) را امتحان کنید

منطقه اسماعیلی جمهوری آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت azernews

روستای ایوانوکا میراث به جا مانده از جمعیت مسیحی قفقازنشین است که در دوران تزار، از مناطق مرکزی روسیه تبعید شدند

روستای ایوانوکا (Ivanovka) میراث به جا مانده از جمعیت مسیحی قفقازنشین است که در دوران تزار، از مناطق مرکزی روسیه تبعید شدند. 

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اکثر ساکنان آن به شمال (روسیه) بازگشتند، اما هنوز هم این روستای منحصربه‌فرد، مرکز فرهنگ روسی در این منطقه است. خیابان‌های این روستا با خانه‌های به سبک روسی میزبان گردشگران است؛ اینجا می‌توانید بهترین عسل قفقاز و آذربایجان را پیدا کنید.

توصیه ما: مسافرخانه ایوانوکا اقامتگاه مناسبی با قیمت ارزان است و برای اقامت خانواده‌ها مناسب است. در این روستا آژانس‌های مسافرتی EasyAZ  تورهایی را به مقصد اسماعیلی و سایر نقاط کشور اجرا می‌کند. 

میراث جاده ابریشم شکی را کشف کنید

شکی (Sheki) در جمهوری آذربایجان

شهر شکی در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشت

شهر شکی در کوهپایه‌های قفقاز در شمال غرب جمهوری آذربایجان، در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و هنوز هم مرکز تولید ابریشم و صنایع دستی این کشور باقی مانده است. گشت و گذار در خیابان میرزا فتح‌علی آخوندو (Mirza Fatali Akhundov) راه فوق‌العاده‌ای برای تماشای صنایع دستی منطقه مثل کلاه سنتی پاپاق، حلوا، نوعی شیرینی به شکل باقلوا، تکلدوزی‌ها و شبکه‌کاری سنتی است. شما می‌توانید در کارگاه شبکه کاری در قلعه خانان شکی (که فاصله کمی از خیابان آخوندو دارد) ببینید این هنر به چه شکل است و پنجره‌های چوبی شبکه‌کاری را مشاهده کنید که نور از پشت شیشه‌های رنگی‌شان با شکوه تمام می‌رقصد و شما را به کاخ‌های قرن هجدهمی می‌برد. 

توصیه ما: این شهر زیرساخت‌های توریستی مناسبی دارد؛ این بدان معنی است که اینجا رستوران‌های خوب متنوع، فروشگاه‌های سوغاتی و هتل‌های باکیفیت دارد. اگر دوست دارید در جایی سنتی اقامت کنید، می‌توانید به هتل کاروانسرای شکی بروید. 

در قسمت بعدی سایر تفریحات جذابی که می‌توان در جمهوری آذربایجان تجربه کرد را به شما معرفی می‌کنیم. علاوه بر این تفریحات و بناهایی که در این مقاله معرفی شد، این کشور جاذبه‌های گردشگری بی‌شمار دیگری نیز دارد. اگر می‌خواهید روزی به این کشور سفر کنید و قبل از سفر تمامی جاذبه‌های آن را بشناسید و برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید فهرست کاملی از جاهای دیدنی جمهوری آذربایجان را در روزباکس مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

راه اندازی کمپین «به آفریقا برگردید» برای مبارزه با نژاد پرستی

کمپین به آفریقا برگردید


نژادپرستان سفیدپوست معمولا به سیاه‌پوستان ساکن آمریکا یا اروپا توهین می‌کنند و با عبارت «به آفریقا برگردید» به آن‌ها می‌گویند که کشورهای غربی جایی برای سیاه‌پوستان ندارد. کمپین «به آفریقا برگردید» به مبارزه با چنین اقدامات نژادپرستانه برخواسته است.

اکثر سیاه پوستانی که در آمریکا یا اروپا زندگی می‌کنند، این عبارت را حداقل یک بار در طول عمرشان شنیده‌اند: «به آفریقا برگردید!» این جمله نژادپرستانه چندین سال است که برای تحقیر کردن این افراد استفاده می‌شود و به آن‌ها می‌گوید که به غرب تعلق ندارند. 

روز یکشنبه، ترامپ در چند توییت به ۴ زن عضو کنگره چند بار توهین کرد. او نوشته است:

به همان جا که از آن آمده‌اید، بروید و جرم‌ها و بی‌قانونی‌های آن را حل کنید؛ سپس برگردید و به ما نشان دهید چگونه این کار را انجام دادید. 

اگرچه ترامپ صراحتا از این افراد نام نبرده است، اما هدف توییت‌های او Alexandria Ocasio-Cortez از نیویورک، Rashida Tlaib از میشیگان، Ilhan Omar of Minnesota و Ayanna Pressley از ماساچوست است؛ این ۴ زن عضو کنگره سیاه‌پوست هستند. فقط یکی از این چهار زن در آمریکا متولد نشده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا این حقیقت را که نظراتش نژادپرستانه بوده، تکذیب کرده است و در میان واکنش‌های منفی گسترده، به دفاع از سخنان خود ادامه داد. 

توییت‌های بحث‌برانگیز ترامپ زمانی منتشر شد که تنها چند ماه پس از توافق دو مشاور سفر برای ایجاد کمپین ضد نژادپرستی با عنوان «به آفریقا برگردید!» و با هدف ایجاد تصویر مثبتی از آفریقا می‌گذرد. 

کمپین به آفریقا برگردید

این کمپین در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی شروع به جستجو کرد و در نتیجه هزاران نمونه منفی  کشف کرد که با استفاده از آن به سیاه‌پوستان توهین شده بود

اریک مارتین ۳۵ ساله و کنت جانسون ۳۷ ساله که مدیریت گروه فرهنگی Black & Abroad (گروهی فرهنگی که به تعریف مجدد تجربیات جهانی برای مسافران سیاه‌پوست مدرن اختصاص دارد) را بر عهده دارند، گفتند که تلاش می‌کنند تا «این عبارت را از سرشان بیرون کنند و زیبایی‌های قاره آفریقا را در ذهن‌شان برجسته کنند». 

این دو نفر بعد از تشویق مسافران سیاه‌پوست برای اضافه کردن هشتگ به آفریقا برگردید (#GoBackToAfrica) هنگام به اشتراک‌گذاری عکس‌هایی از این قاره، با آژانس‌های خلاق FCB/SIX همکاری می‌کنند تا یک پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کنند؛ تا جایی که این هشتگ زیر پستی زده می‌شود، تصاویر زیبایی از آفریقا نشان داده شود. 

مارتین می‌گوید:

ما از Google Vision برای دنبال کردن و ردیابی این هشتگ استفاده کردیم. 

هر زمانی که کسی این هشتگ را آنلاین استفاده کند، تصویر مردم سیاه‌پوست در قاره آفریقا به وب‌سایت ما منتقل می‌شود. 

این کمپین در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی شروع به جستجو کرد و در نتیجه هزاران نمونه منفی کشف کرد که به سیاه‌پوستان توهین شده بود. 

کمپین به آفریقا برگردید

جانسون می‌گوید:

ما با یک شرکت شنود اجتماعی همکاری کردیم که سایت‌های مختلف را بررسی و این عبارت‌های منفی را پیدا کردند که حدود ۴۵۰۰ الی ۵ هزار بار در ماه، معمولا به شکل منفی مورد استفاده قرار گرفته بود. 

وقتی که ما برای اولین بار به مردم گفتیم که چقدر از این عبارت استفاده شده است، خیلی‌ها باور نکردند؛ اما زمانی که ترامپ چنین سخنانی گفت، مردم بیشتر به حرف‌های ما ایمان آوردند. 

مارتین می‌گوید که گفتن عبارت «برگردید» توسط ترامپ، حرف بی‌اساسی بود که از روی نادانی زده شده است. او این حرف را برای نژادپرست‌ها و طرفدارانش و همچنین آمریکایی‌های متعصب زد. او در ادامه اضافه کرد:

این توییت ترامپ فقط چند فرد سیاه‌پوست را هدف قرار نداده است. مردم این عبارت را برای ابراز نظرات نژادپرستانه خود به کار می‌گیرند و شما از این حرف‌ها می‌فهمید که منظورشان چیست. این جمله می‌خواهد القا کند که سیاه‌پوستان ارزش کمتری نسبت به سایر انسان‌ها دارند و از آن‌ها کمتر هستند. 

ترامپ پیش از این، زمانی که پارسال در جلسه دفتر رئیس جمهوری در مورد مهاجرت، سیاه‌پوستان و ملت‌های آفریقایی را متعفن و آشغالدونی خواند، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت. او استفاده از چنین الفاظی را تکذیب کرد، اما با انتقادات شدیدی از کشورهای آفریقایی مثل آفریقای جنوبی مواجه شد (این کشور اعتراض خود را به‌صورت دیپلماتیک اعلام کرد).

کمپینی که برنده جایزه شد

کمپین به آفریقا برگردید

منبع عکس: وب‌سایت mediatracks

کمپین «به آفریقا برگرد» گروه Black & Abroad ماه گذشته در فستیوال Cannes Lions برنده جایزه Grand Prix شد. 

مارتین امیدوار است کمپین «به آفریقا برگردید» بتواند تصور جهان از آفریقا را تغییر دهد و به چالش بکشد. ما می‌خواهیم آن‌ها (کسانی که از این عبارت برای توهین به سیاه‌پوستان استفاده می‌کنند)، در وهله اول بدانند که آفریقا یک قاره است و نه یک کشور. در این قاره بیش از ۵۴ کشور، طعم و فرهنگ‌های متفاوت وجود دارد. این کمپین معتقد است:

ما آن را به به جایی پر از شادی، هیجان و زیبایی تبدیل می‌کنیم، بنابراین این عبارت دیگر نمی‌تواند به شکل منفی مورد استفاده قرار گیرد. ما می‌خواهیم به این عبارت معنی مثبتی دهیم. 

وقتی شما می‌گویید که به آفریقا برگردید، ما می‌گوییم که «به میراث خود بازگردید، به زیبایی بازگردید»

اهداف Black & Abroad نشان دادن تصاویر زیبایی از هر کدام از کشورهای آفریقایی است. 

بنابراین این تیم به گردشگران سیاه‌پوست یادآوری می‌کند که عکس سفرهایشان در این قاره را با هشتگ «به آفریقا برگردید» (#GoBackToAfrica) با امید از بین بردن تصویر آفریقا به معنای قاره‌ای فقیرنشین، ویرانه‌ای از جنگ‌ها و تصویر خشونت، به اشتراک بگذارند.

وقتی شما می‌گویید که به آفریقا برگردید، ما می‌گوییم که «به میراث خود بازگردید، به زیبایی بازگردید».منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

باکو در یک نگاه – روزباکس

باکو


با باکو، پایتخت بندرگاهی جمهوری آذربایجان در همسایگی کشورمان، بیشتر آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

باکو، پایتخت کشور جمهوری آذربایجان، واقع در قاره آسیا، بزرگ‌ترین شهر و بندر این کشور به‌شمار می‌آید. این شهر، واقع در بخش ساحل غربی دریای خزر و شبه‌جزیره‌ «آب شوران»، با دارا بودن جمعیت ۲٫۱۵ میلیون نفری، از مناطق نفت‌خیز جهان است. مساحت باکو، ۲۱۳۰ کیلومتر مربع، است. زبان رسمی در این شهر، ترکی آذری، اما زبان روسی نیز، در باکو، کاملا رایج است. دین رایج در شهر باکو و جمهوری آذربایجان، با آمار بیش از ۹۷٪، اسلام است.

اگر تصمیم دارید به جمهوری آذربایجان سفر کنید، برای انتخاب انواع تور باکو، می‌توانید به کمک روزباکس تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

باکو

باکو، دارای ۱۲ ناحیه اداری و همچنین ۴۸ شهرستان است. باکو با آب و هوای نیمه خشک و معتدل، تابستان‌هایی خشک و گرم و همچنین زمستان‌هایی سرد و پرباران، دارد. باکو در ۲۸ متری زیر سطح دریا قرار دارد. باکو جزو دو پایتخت در جهان است که پایین‌تر از سطح دریا قرار دارند؛ پایتخت دیگر آمستردام است. شهر باکو را به علت دارا بودن بادهای شدید، «شهر بادها» می‌نامند. در اطراف شهر، تعدادی گِل‌فِشان (مانند لوکباتان) و همچنین دریاچه آب شور (مانند بویکشور)، وجود دارد.

باکو

شهر باکو تا سال ۱۹۸۸، با دارا بودن جمعیت روسی، ارمنی و یهودی، تنوع غنی‌ای از موسیقی، فرهنگ و معماری را در تاریخ خود، تجربه کرده است. شهر باکو، مرکز صنعتی، فرهنگی و علمی جمهوری آذربایجان است. باکو از زمره شهرهایی است که در طی عهدنامه گلستان و سپس عهدنامه ترکمانچای، پس از شکست عباس میرزا، از ایران جدا گردید و به روسیه سپرده شد.

وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئانر و اپرا از جمله جذابیت‌های متعدد باکو است. بخش قدیمی شهر باکو، از میراث جهانی یونسکو، همراه با برج و حصار قلعه شهر، به خوبی از سده‌های گذشته، باقی مانده است. سرای شیروانشاهیان و قلعه دختر، نیز از میراث جهانی یونسکو باکو به شمار می‌آیند. در اتحاد جماهیر شوروی، اولین قطار برقی و راه‌آهن در سال ۱۹۲۶ در باکو راه‌اندازی شد.

باکو

از دیگر مکان‌های دیدنی شهر باکو می‌توان به مرکز فرهنگی حیدر علی اف از جمله شگفتی‌های معماری مدرن، میدان فواره‌ها که در اوایل دوران شوروی، ساخته شد، بلوار شهر با نمایی زیبا به دریای خزر، برج‌های شعله (آسمان‌خراش‌های شیشه‌ای باکو)، مرکز هنرهای معاصر یارات، خیایان شهدا که نمادی از استقلال کشور جمهوری آذربایجان است و موزه‌هایی چون موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان، موزه کتاب‌های کوچک، موزه فرش آذربایجان و موزه ادبیات نظامی، اشاره کرد. مکان‌های دیدنی بسیار دیگری چون ونیز کوچک، پارک ملی قبوستان و کوه آتشین را نیز نباید در باکو، از یاد برد. باکو، از جمله جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در منطقه قفقاز، به شمار می‎آید.

شهر باکو، همچنین مکانی برای رویدادهای بین‌المللی است. میزبانی مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۱۲ و بازی‌های اروپایی ۲۰۱۵ با باکو بوده است و در آینده نیز جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ در باکو، برگزار خواهد شد.

از مراکز خرید مشهور در باکو می‌توان به Mall28، رام استور، بازارهای قدیمی، فروشگاه TsUM، پارک بولوار، پورت باکو مال و گانجلیک، اشاره کرد.

باکو

از جمله سوغاتی‌های محبوب شهر باکو، می‌توان به آهن‌رباهای تزئینی، کلاه و روسری، ظروف سفالی، نقاشی رنگ روغن، استکان‌های رنگی، فرش دستباف و تخته نرد، اشاره کرد.منبع خبر

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها