با ما همراه باشید

گردشگری

باستان‌شناسان، اتاقی مخفی در دوموس اوریا پیدا کردند

دوموس اوریا


باستان‌شناسان، اتاقی مخفی در دوموس اوریا پیدا کرده‌اند که دیوارنگاره‌هایی دیدنی از موجودات افسانه‌ای، گل، میوه و پرنده و… را در خود جای داده است.

باستان‌شناسان اتاقی در «دوموس اوریا» (Domus Aurea) پیدا کرده‌اند که بیش از ۲۰۰۰ سال مخفی مانده بود. این تیم مشغول مرمت در این محوطه‌ی باستانی بودند که متوجه دریچه‌ای در یکی از دیوارها شدند و با کاوش بیشتر به اتاقی مخفی مملو از دیوارنگاره‌های رومی رسیدند. تصاویر افسانه‌ای نظیر سنتور (موجودی که نیمی انسان و نیمی اسب است) و پان (خدای چوپانان، گله‌ها و حیات‌وحش) و ابوالهول (هیولای دارای تنه‌ی شیر و سر انسان) زینت‌بخش این اتاق شده‌اند که به‌همین دلیل به آن «اتاق ابوالهول» می‌گویند. حلقه‌های گل، گل‌ها، میوه‌ها، پرندگان، موجودات واقعی و تخیلی زیرآبی و نقوش معماری این اتاق نیز باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد. مقامات می‌گویند، در این اتاق که تقریباً سالم مانده است، تصاویری پیدا کرده‌اند که دهه‌ی ۶۰ در قرن اول پس از میلاد در رم را نشان می‌دهد.

دوموس اوریا

ازآنجاکه تزئینات این اتاق مشابه سایر اتاق‌های دوموس است، باستان‌شناسان معتقدند که اینجا به احتمال زیاد محل کارگاه «A» بوده که در فاصله‌ی سال‌های ۶۵ تا ۶۸ پس از میلاد استفاده می‌شده است. هنرمندان این کارگاه اغلب از پس‌زمینه‌های سفید (ویژگی‌ مضاعفی که در اتاق ابوالهول وجود دارد) و اشکال کوچک برای خلق توهم نور در اتاق‌های کوچک و تاریک اینجا استفاده می‌کردند.

این سازه در دوران اوج خود،‌ کاخی بسیار بزرگ و باشکوه بوده است که به‌دستور امپراتور نرو در سال ۶۴ پس از میلاد ساخته شد. بعد از مرگش، جانشین او، وسپاسیانوس این کاخ طلایی را تخریب کرد و کولوسئوم را بر بالای دریاچه‌ای در مجاورت دوموس اوریا بنا کرد. چندین دهه بعد، امپراتور تراژانوس از خرابه‌های اوریا به‌عنوان پایه‌ی مجموعه حمام خود استفاده کرد. در طول دوران رنسانس،‌ هنرمندانی مثل رافائل سانتسیو موفق شدند با طناب خود را به زیرزمین این محوطه برسانند و نگاهی به دیوارنگاره‌های فوق‌العاده‌ی آن بیندازند که تأثیر زیادی بر شاهکارهای هنری بعدی او گذاشت.

دوموس اوریا

کارشناسان می‌گویند که فقط قسمتی از دوموس اوریا قابل رؤیت است و بخش اعظمی از محوطه‌ی دست‌نخورده‌ی آن زیر این شهر مدرن مدفون شده است. بخش زیادی از این اتاق در زیرزمین باقی خواهد ماند،‌ هرچند باستان‌شناسان نگران هستند که حفاری این فضا، پایداری و ثبات دوموس اوریا را به مخاطره بیندازد.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گردشگری

سفر انفرادی چه مزایا و معایبی دارد؟

سفر انفرادی


سفر انفرادی مزایا و معایب متعددی دارد که علاقه‌مندان بهتر است، قبل از مسافرت از آن‌ها مطلع شوند و با اطلاعات کافی و دید باز این سفر را انتخاب کنند تا از آن لذت ببرند.

سفر انفرادی، جنبه‌های مثبت زیادی دارد، به‌عنوان‌مثال شما با افراد جدید آشنا می‌شوید، تمام تصمیم‌گیری‌ها برعهده‌ی خودتان است و البته که می‌توانید ادعا کنید، یک جهانگرد مستقل و پردل‌وجرأت هستید. 

مقاله‌های مرتبط:

اما این همه‌ی ماجرا نیست و سفر انفرادی معایبی نیز دارد و می‌تواند باعث احساس تنهایی، ناراحتی و گاهی اوقات خطر شود.

در این مقاله قصد داریم تجربیات کسی را از زبان خودش با شما در میان بگذاریم که سفر انفرادی چهار ماهه‌ای به آمریکای جنوبی داشته است و باتوجه به تمام فراز و فرودهای این سفر، توصیه‌هایی را به مسافران انفرادی ارائه می‌کند. شما نیز اگر از علاقه‌مندان به سفر انفرادی هستید،‌ می‌توانید با درنظرگرفتن تمام مزایا و معایبی که در اینجا ذکر می‌شود،‌ این نوع سفر را برای خود انتخاب کنید.

شما رئیس خودتان هستید

سفر انفرادی

یکی از بهترین مزایای سفر انفرادی این است که شما رئیس خودتان هستید! می‌توانید هر کاری که دل‌تان می‌خواهد انجام دهید و به هر جایی که دوست دارید، ‌بروید. باوجود آزادی عملی که پیدا می‌کنید،‌ این موضوع می‌تواند کمی دلهره‌آور نیز باشد. روز اولی که به آمریکای جنوبی رسیدم، هیچ برنامه‌ای نداشتم. یک قاره‌ی کامل و چهار ماه سفر پیش روی من بود و همین موضوع هیجان یک ماجراجویی با چاشنی شک و تردید را در من ایجاد کرد؛ هرچند که عاشق این نوع بی‌برنامگی شده‌ام، درواقع می‌توانم تا زمانی‌که دوست دارم در یک مکان بمانم و کارهای مورد علاقه‌ام را انجام دهم. در این مسافرت، کسی را نداشتم که برای برنامه‌ریزی سفر با او مشورت کنم و صادقانه باید بگویم که در اغلب موارد هیچ نیازی هم به برنامه‌ریزی نداشتم.

در سفر گروهی حتی اختلاف سلیقه‌ی جزئی می‌تواند به مشکلی بزرگ تبدیل شود

قبلاً با دوستانم که سفر می‌کردم، آن‌ها برنامه‌ی سفر را از پیش مشخص می‌کردند و بااینکه همیشه حضور دوستان در سفر غنیمت است،‌ اما علاقه‌ای به رعایت برنامه‌ی سفر ندارم و ترجیح می‌دهم به هرجایی که دوست دارم، ‌بروم. خوشبختانه دیدگاه من و دوستانم نسبت به برنامه‌های سفر به هم نزدیک بود، اما افراد زیادی را دیده‌ام که به‌خاطر نداشتن تفاهم در طول سفر، درنهایت رفاقت‌شان را کنار گذاشته‌اند. وقتی تک‌تک لحظات‌تان را با شخص دیگری سپری می‌کنید، خواهید دید که حتی اختلاف سلیقه‌ی جزئی می‌تواند به مشکلی بزرگ تبدیل شود. این یکی از مشکلات سفرهای گروهی است که در سفر انفرادی با آن مواجه نخواهید شد.

احساس غریبی می‌کنید

سفر انفرادی

بااینکه شاید سفر بدون همراه مزایایی داشته باشد، اما واقعیت این است که در سفر انفرادی، احساس غریبی به‌سراغ شما می‌آید، موضوعی که نباید به‌هیچ‌عنوان دست‌کم بگیرید؛ چراکه باعث می‌شود، احساس بی‌کسی یا حتی افسردگی کنید و به‌همین دلیل هنگام تصمیم‌گیری برای سفر انفرادی باید همه‌ی جوانب را بسنجید.

باوجودی که در طول سفر، دوستان جدیدی پیدا می‌کنید، اما هیچ‌گاه مثل زمانی نمی‌شود که با دوستان مورد علاقه‌تان به سفر می‌روید. بخش زیادی از سفرم را در هاستل‌ها گذراندم و افرادی زیادی اطرافم بودند، پس می‌بینید که سفر انفرادی واقعاً به‌معنای تک‌وتنهاماندن نیست؛ به‌خصوص که طی یکی دو ماه توانستم به‌زبان اسپانیایی مکالمه کنم، هرچند سؤال درباره‌ی اینکه اهل کجایید یا چه مدت درحال سفر هستید، خیلی زود خسته‌کننده می‌شود. گاهی اوقات آرزو می‌کردم که یکی از دوستان یا آشنایان همراهم بود و می‌توانستم با او صحبت کنم.

بزرگ‌ترین مشکل من در سفر انفرادی این بود که برای خانواده و دوست و آشنا دلتنگ می‌شدم. بااینکه دنیا بسیار کوچک شده است و با یک تلفن، ویدئو یا پیامک می‌توانید با دیگران در ارتباط باشید، اما حفظ رابطه از این طریق دشوار است. پدر و مادرم اغلب هنگام صحبت تلفنی به من می‌گفتند که خواهرم آخر هفته پیش آن‌ها است و در همین لحظات بود که آرزو می‌کردم می‌توانستم کنار آن‌ها باشم و از یک وعده غذای خانگی لذت ببرم. ازطرف دیگر دوستانم بودند که دائماً عکس‌های خود را در مراسم‌هایی که من حضور نداشتم، در فیسبوک می‌گذاشتند.

با دیگران معاشرت می‌کنید

سفر انفرادی

باوجودی که افراد مهم زندگی‌تان در کنار شما حضور ندارند، اما معمولاً جمع زیادی از دوستان بالقوه‌ی جدید در اطراف‌تان هستند. سفر انفرادی به‌معنای داشتن رابطه‌ی اجتماعی با دیگران است و می‌تواند به تبلور این ویژگی در شما بینجامد که قبلاً حتی فکر نمی‌کردید آن را داشته باشید. همراه‌شدن با دیگران و گپ‌وگفت با آن‌ها در ابتدا برایم راحت نبود، عصبی می‌شدم و می‌ترسیدم که مرا نپذیرند یا حرفی برای گفتن با یکدیگر نداشته باشیم؛ اما هرچه بیشتر مسافرت کردم، معاشرت با دیگران برایم راحت‌تر شد. تا زمانی‌که به ایستگاه آخر سفرم در ریو دو ژانیرو رسیدم، دیگر هیچ مشکلی برای پیوستن به گروهی از کوله‌گردها، خوردن نوشیدنی با آن‌ها و تعریف‌کردن داستان سفرم نداشتم و حتی برای بازی فوتبال در روز بعد نیز برنامه‌ریزی کردیم.

دوست جدید پیدا می‌کنید

سفر انفرادی

کل سه هفته‌ی اقامتم در ریو دو ژانیرو را با دوستان جدیدم گذراندم و در پایان سفرم زمانی‌که آمریکای جنوبی را ترک می‌کردم، دوستان جدیدی از سراسر دنیا پیدا کرده بودم. بااینکه دوری از افراد مهم زندگی‌تان دلهر‌ه‌آور به‌نظر می‌رسد، اما آشنایی با افراد جدید می‌تواند واقعاً شگفت‌آور باشد. از گروهی از دوستان اهل ریو تا دختری آرژانتینی که تخت‌خوابش را به من داد یا دانشجوی آمریکایی که بهترین مکان‌های رقص تانگو در بوئنوس آیرس را به من معرفی کرد، همگی تجربیات جالبی برایم بودند.

بااینکه شاید هیچ‌گاه دوباره آن‌ها را نبینم، اما پیداکردن دوستان جدید در برحه‌های مختلف زندگی، درس‌های زیادی به من یاد داده است و کسی چه می‌داند، شاید روزی گذرمان دوباره به‌هم بیفتد.

تضمینی برای امنیت‌تان وجود ندارد

سفر انفرادی

متأسفانه، پیداکردن دوستان جدید به‌معنای این نیست که اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای بیفتد، از حمایت و کمک آن‌ها برخوردار خواهید شد. تقریباً اکثر کسانی که در طول سفر ملاقات کرده‌ام، از دزدیده‌شدن وسایل‌شان تا عدم‌دسترسی به پول یا مشکلاتی که در سفرهای گروهی راحت‌تر حل‌وفصل می‌شوند را تجربه کرده بودند. به‌عنوان مثال، زمانی‌که کارت بانکی‌ام در طول سفر قبلی مسدود شد،‌ حداقل می‌توانستم تا زمان حل‌وفصل مشکل، روی حساب بانکی دوستانم حساب کنم.

پیداکردن دوستان جدید به‌ این معنا نیست که از حمایت و کمک آن‌ها برخوردار خواهید شد

اتفاقات وحشتناکی نظیر مورد ضرب‌وشتم قرارگرفتن یا کلاهبرداری نیز در انتظار مسافران انفرادی است. درحالی‌که این موارد می‌تواند برای هر کسی رخ دهد، اما تنهایی سفرکردن می‌تواند این‌گونه خطرات را افزایش دهد. بی‌دلیل نیست که کتاب‌های راهنما اغلب به مسافران توصیه می‌کنند که هنگام شب به‌تنهایی پیاده‌روی نکنند. در بوئنوس آیرس که شهر نسبتاً امنی به‌حساب می‌آید،‌ دائماً به من گفته می‌شد که به‌تنهایی بیرون نروم. غریبه‌ها جلوی مرا در خیابان می‌گرفتند و من هشدار می‌دادند که نگه‌داشتن دوربین در دستم خطرناک بوده و بهتر است آن را در کیفم بگذارم یا برای اینکه از من جیب‌بری نکنند، کوله‌پشتی‌ام را جلوی بدنم بیندازم.

من هم سعی می‌کردم اصول ایمنی را رعایت کنم، شب‌ها تاکسی بگیرم و هنگامی‌که به‌تنهایی پیاده‌روی می‌کنم، وسایل باارزش را با خود حمل نکنم. برای برخی افراد کلاً ایده‌ی سفر انفرادی، خطرناک به‌نظر می‌رسد؛ به‌عنوان مثال زمانی‌که مشغول کوهنوردی بودم، زوجی مسن‌ به من گفتند:

تنها هستی؟ اگر کسی به تو حمله کند، چه‌کاری خواهی کرد؟

این فکر هیچ‌گاه به ذهنم خطور نکرده بود و خوشبختانه، بدترین اتفاقی که برایم افتاد، بچه‌های کوچکی بودند که قصد ضرب‌وشتم مرا داشتند،‌ بااینکه شاید قوی نباشم، ‌اما از پس پسربچه‌های ۱۰ ساله برمی‌آیم.

درکل، شاید اصلی‌ترین مزیت سفر افرادی این باشد که خودتان را بیشتر می‌شناسید. بسیاری از مردم می‌گویند که حوصله‌ی خودشان را هم ندارند و این موضوعی است که باید سعی در تغییر آن داشته باشند. من در کمال خوشحالی دریافتم که در زمان لازم، جنبه‌ی اجتماعی و معاشرت من بر جنبه‌ی دست‌پاچگی و عصبی‌‌ام غلبه می‌کند. شاید این مورد برای شما اتفاق نیفتد و درعوض مثلاً یاد بگیرید که سفر انفرادی بهترین تفریح دنیا است یا از آن متنفر شوید و قسم بخورید که دیگر آن را تکرار نکنید. درهرصورت، تا آن را امتحان نکرده باشید، نمی‌توانید این موضوع را بفهمید.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

زیباترین جاهایی که در سفر به ارمنستان باید از آن دیدن کنید

ایروان


ارمنستان تاریخ غنی و طبیعت بکری دارد و سفر به جای‌جای این کشور می‌توان لحظات به یادماندنی برایتان خلق کند. این کشور به جز ایروان، جاهای زیبای دیدنی زیادی دارد که باید بشناسید.

ارمنستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است که تاریخ غنی و مناظر طبیعی بسیار زیبایی دارد. این کشور ناشناخته چشم‌اندازهای طبیعی بسیار شگفت‌انگیزی دارد که معمولا از شهرها دور هستند و باید دل به طبیعت زد تا چنین گوهرهای پنهانی را کشف کرد. اگر می‌خواهید در تعطیلات تور ارمنستان رزرو کنید، ادامه مقاله را دنبال کنید؛ چون می‌خواهیم زیباترین جاهای دیدنی این کشور را معرفی کنیم تا آن‌ها را به برنامه سفرتان اضافه کنید. 

برای مشاهده و مقایسه انواع تور ارمنستان زمینی و هوایی می‌توانید به وب‌سایت روزباکس سر بزنید؛ به کمک روزباکس تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

ایروان

ایروان

سفر به ارمنستان بدون بازدید از پایتخت آن، ایروان، کامل نمی‌شود. این شهر پر از است جاها و مناطق جذاب که باید رفت و از آن‌ها بازدید کرد. در خیابان‌های ایروان قدم بزنید، برای داشتن چشم‌اندازهای پانورامیک ار پله‌های مجموعه کاسکاد بالا بروید، از موزه‌های متعدد شهر دیدن کنید و طعم غذاهای محلی را بچشید. موقعیت جغرافیایی عالی این شهر، این امکان را فراهم کرده است که بتوانید به راحتی در تورهای یک‌روزه، از سایر شهرها و جاهای دیدنی ارمنستان بازدید کنید و ش دوباره به ایروان برگردید. 

کلیسای جامع اچمیادزین (Etchmiadzin Cathedral)

کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان

شهر اچمیادزین تنها ۳۰ دقیقه با ماشین از ایروان فاصله دارد و نقش بسیار مهمی در تاریخ این کشور ایفا کرده است. ارمنستان یکی از اولین کشورهایی بود که دین مسیحیت را به‌عنوان دین رسمی خود به رسمیت شناخت و این کلیسای جامع به منظور بزرگداشت این رویداد، در محل یک معبد بت‌پرستی باستانی ساخته شد.

صومعه نوراوانک (Noravank Monastery)

صومعه نوراوانک ارمنستان

قدمت نوراوانک به قرن ۱۳ میلادی می‌رسد

زمانی که به ارمنستان سفر می‌کنید، باید توجه داشته باشید که این کشور صومعه‌های قدیمی متعددی داد و نوراوانک یکی از برحسته‌ترین آن‌ها در کل کشور است. تپه‌های صخره‌ای سرخ رنگ دورتادور صومعه را فراگرفته‌اند. قدمت نوراوانک به قرن ۱۳ میلادی می‌رسد. اگر زمان کمی دارید و هنوز تصمیم نگرفته‌ای در سفر به ارمنستان از کجا دیدن کنید، صومعه نوراوانک را می‌توانید در برنامه سفرتان بگنجانید. 

تنگه نوراوانک

تنگه نوراوانک ارمنستان

یکی دیگر از مکان‌های شگفت‌انگیزی که در ارمنستان باید دید، تنگه نوراوانک در استان Vayots Dzor است. در غارهای جذاب این منطقه پرسه بزنید که اشیا و کفش‌های ماقبل تاریخ در آن وجود دارد و قدمت آن‌ها به عصر مس یا کالکولیتیک بازمی‌گردد. علاوه بر این، این منطقه به‌خاطر وجود انواع پرنده از جمله کرکس و عقاب و همچنین دیواره‌های صخره‌ای که رنگ آن در اوقات مختلف روز تغییر می‌کند، شهرت دارد. 

دریاچه سوان

دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان بزرگ‌ترین دریاچه ارمنستان است

دریاچه سوان بزرگ‌ترین دریاچه ارمنستان است و یکی از زیباترین جاهای دیدنی این کشور محسوب می‌شود. این دریاچه هم مکانی فرهنگی است و هم تفریحی. در اطراف دریاچه سوان صومعه‌های باشکوهی وجود دارد که می‌توانید به بازدید از آن‌ها نیز بروید، اما اگر به دنبال جایی پرآرامش هستید، به سمت ساحل بروید. از آنجایی که این کشور خط ساحلی ندارد، دریاچه سوان جای فوق‌العاده‌ای برای گرفتن حمام آفتاب، شنا یا بادسواری (اسکی بادی) است.

گیومری (Gyumri)

گیومری ارمنستان

گیومری دومین شهر بزرگ ارمنستان است

گیومری دومین شهر بزرگ ارمنستان است و بازدید از آن، واقعا ارزشش را دارد. پس از گشت و گذار در شهر، برای تماشای مناظر فوق‌العاده‌ای از گیومری، به قلعه سیاه بروید و حتما از مجسمه مادر ارمنستان که در نزدیکی آن قرار دارد، دیدن کنید. علاقه‌مندان به موزه نیز حتما از سفر به این شهر لذت خواهند برد، چون گیومری میزبان چند نهاد فرهنگی مهم این کشور از جمله موزه Dzitoghtsyan معماری ملی و زندگی شهری، خانه‌موزه Sergey Merkurov و خانه‌موزه خواهران Aslamazyan است. 

قلعه آمبرد (Amberd Fortress)

قلعه آمبرد ارمنستان

معنی اسم این قلعه «قلعه‌ای در ابرها» است

قلعه آمبرد یکی از شگفت‌انگیزترین جاهایی است که در ارمنستان باید به گشت و گذار در آن پرداخت. معنی اسم این مکان «قلعه‌ای در ابرها» است و چشم‌اندازی که از این بالا مشاهده می‌کنید، واقعا خیره‌کننده است. قدمت این بنا به قرن هفتم میلادی بازمی‌‌گردد و فاصله آن از ایروان با ماشین، حدود یک ساعت است. با این حال توجه داشته باشید که در طول زمستان، بارش برف می‌تواند منجر به بسته شدن راه‌های منتهی به قلعه شود. 

صومعه گغارد (Geghard Monastery)

صومعه گغارد ارمنستان

دره آزات میزبان صومعه گغارد، یکی دیگر از جاهای زیبای این کشور، است. اگرچه کلیسای اصلی ۸۰۰ سال قبل بنا شده است، تاریخ صومعه به قرن چهارم میلادی بازمی‌گردد. گفته می‌شود این صومعه توسط گریگور روشنگر بنا شده و برخی بر این عقیده هستند که یکی از نیزه‌هایی که هنگام به صلیب کشیدن مسیح از آن استفاده شده، ر این صومعه قرار داشت. 

صومعه خور ویراپ (Khor Virap)

صومعه خور ویراپ ارمنستان

شاید بهترین مکان برای لذت بردن از چشم‌اندازهای نفس‌گیر کوه آرارات، صومعه خور ویراپ باشد. این منطقه در تاریخ ارمنستان نقش بسیار برجسته‌ای ایفا کرده است؛ گریگور روشنگر قبل از درمان پادشاه تیرداد سوم، ۱۴ سال اینجا زندانی بود. پس از آن، پادشاه نیز مسیحی شد و دین رسمی کشور را مسیحیت اعلام کرد. 

شهر تاریخی دوین (Dvin)

شهر تاریخی دوین ارمنستان

دوین قدیمی‌ترین شهر و پایتخت سابق ارمنستان در قرون وسطی است

علاقه‌‌مندان به تاریخ حتما از سفر به دوین لذت خواهند برد؛ اینجا قدیمی‌ترین شهر و پایتخت سابق ارمنستان در قرون وسطی است. دوین حدودا در سال ۳۳۰ میلادی بنا شده و هنوز هم پس از آنکه در طول جنگ جلال‌‌الدیم و هجوم مغول‌ها در اواسط قرن ۱۳ میلادی نابود شد، بقایایی از آن باقی مانده است.

اینجا می‌توانید در میان ویرانه‌های شهر پرسه بزنید و یافته‌های باستان‌شناسی را تحسین کنید. به علاوه، این شهر مناظر مدرن‌تری هم دارد که از آن جمله می‌توان به کلیسای سنت هاروتیون (St. Harutyun Church) اشاره کرد که ۱۸ سال قبل ساخته شده است. 

صومعه تاتو و آبشار شاکی (Tatev Monastery and Shaki Waterfall)

صومعه تاتو و آبشار شاکی

صومعه تاتو یکی دیگر از جاهای فراموش‌نشدنی برای بازدید در ارمنستان است. اینجا کمی از ایروان دور است و باید با ماشین مسیری ۴ ساعته را بپیمایید تا به این صومعه و آبشار زیبا برسید؛ اما مناظر فوق‌العاده‌ این منطقه ارزشش را دارد. این صومعه قرون وسطایی در انتهای تنگه‌ای عمیق قرار دارد و دورادور آن را مناظر کوهستانی شگفت‌انگیز احاطه کرده است.

برای رسیدن به صومعه باید سوار تراموای برقی شوید که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، اما در نهایت با چشم‌انداز پانورامیک جذابی روبه‌رو خواهید شد.

گذرگاه سلیم (Selim Pass)

گذرگاه سلیم ارمنستان

گذرگاه سلیم بخشی از جاده مشهور ابریشم بود که آسیا را به اروپا متصل می‌کرد. این گذرگاه بین ایروان و دریاچه سوان قرار دارد و پر است از کاروانسراهای باستانی که هنوز هم سالم باقی مانده‌اند. کاروانسراها مجتمع‌هایی بودند که در جاده‌ها به‌عنوان محل ملاقات، هتل و مکانی برای خرید برای بازرگانان و مسافران کاربری داشتند. 

جرموک

جرموک ارمنستان

جرموک ۴۰ چشمه‌ آبگرم درمانی دارد

اگر به دنبال مقصدی پرطرفدار برای استفاده از چشمه‌های آبگرم هستید، جرموک همان جایی است که در ارمنستان باید از آن دیدن کنید. این شهر ۴۰ چشمه‌ آبگرم درمانی دارد. خواص درمانی آب این چشمه‌ها و همچنین آب و هوای معتدل منطقه، مردم محلی را از سراسر ارمنستان به جرموک می‌کشاند. به منظور چشیدن رایگان آب معدنی به گالری آب (Gallery of Water) بروید؛ همچنین از آبشار جرموک که دومین آبشار بزرگ این کشور است، بازدید کنید. 

خندزورسک (Khndzoresk) 

خندزورسک ارمنستان

منطقه سیونیک میربان یکی دیگر از جاهای دیدنی جذاب ارمنستان است؛ شهر غاری خندزورسک، جایی که تا دهه ۵۰ میلادی زندگی در آن جریان داشت. اینجا سکونتگاه منحصر به فردی است که گویی در آن زمان متوقف شده است. پل جدیدی برای ارتباط ۲ بخش روستا ایجاد شده است که از روی آن می‌توانید مناظر خیره‌کننده‌ای از مناطق اطراف را مشاهده کنید. 

کشور ارمنستان پر است از چنین بناهای باشکوه و طبیعت بکری. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این کشور، فهرست کاملی از جاهای دیدنی ارمنستان رادر روزباکس مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

بازدید از ویرانه‌های باستانی آتن امکان‌پذیر می‌شود

موزه آکروپولیس


بازدید از ویرانه‌های باستانی آتن به‌مناسبت دهمین سالگرد موزه‌ی آکروپولیس امکان‌پذیر شده است و بازدیدکنندگان می‌توانند برای اولین‌بار از این آثار تاریخی دیدن کنند.

موزه‌ی آکروپولیس یونان به‌مناسبت دهمین سالگرد آغاز به‌کار خود، امکان بازدید از بخشی از ویرانه‌های شهر باستانی آتن‌ ‌را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. این موزه بخش بزرگی از گنجینه‌ی شهر باستانی آتن را در خود جای داده است و اکنون بازدیدکنندگان برای اولین‌بار می‌توانند در ویرانه‌های شهر باستانی ‌آتن قدم بردارند و از نزدیک از آثار باستانی این شهر دیدن کنند. باتوجه به اسناد تاریخی، این مکان باستانی ۵۰۰۰ هزار سال پیش خانه‌ی اولین مردمان آتن باستان بوده است.

مقاله‌ی مرتبط:

این مجموعه‌ی ۴ هزار مترمربعی در زیر موزه قرار دارد و  شامل ویرانه‌های حمام باستانی، خانه‌ها، چاه‌ها، خیابان‌ها و غیره می‌شود که قدمت آن‌ها به دوران منسوب به «‌یونان کلاسیک» باز می‌گردند. یکی از بخش‌های مهم این مکان تاریخی، خانه‌ی یک فرد آتنی ثروتمند است که به قرن ششم پس از میلاد تعلق دارد.

موزه آکروپولیس

این ویرانه‌ها در جریان ساخت‌وساز موزه‌ی آکروپولیس در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴ کشف شدند و پیش از این تنها بخشی از آن‌ها ازطریق کفپوش شیشه‌ای در ورودی مشخص بود. آثار باستانی‌ای نیز که در جریان کاوش این منطقه کشف شده‌اند، بعدها در همین موزه به‌نمایش عموم گذاشته می‌شوند.

موزه‌ی مذکور در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و مجسمه‌های نفیس یونان باستان ازجمله آثار باستانی معبد پارتنون، یکی از تاثیرگذارترین بناهای تمدن غرب، در آن نگه‌داری می‌شود. این موزه که توسط معمار برجسته سوئیسی-فرانسوی روی تپه‌ی ‌آکروپولیس ساخته شده است، در سه طبقه آثار باستانی دوران طلایی آتن را به‌نمایش می‌گذارد و یکی از دو مکان باستان‌شناسی مهم یونان به‌شمار می‌آید، به‌طوری‌که تاکنون میزبان ۱۴٫۵ میلیون بازدیدکننده‌ی محلی و بین‌المللی بوده است.

شما نیز می‌توانید بازدید از این موزه را در برنامه تورهای مسافرتی خود قرار دهید. اگر تمایل دارید که سفری برنامه‌ریزی شده و راحت به یونان داشته باشید، می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر در روزباکس، قیمت انواع تورها را مقایسه کنید و ازطریق آژانس‌های همکار روزباکس، تور ارزان یونان را بخرید.منبع خبر

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها