با ما همراه باشید

تکنولوژی

استارتاپهای بزرگی که در رکود اقتصادی متولد شدند

استارتاپهای بزرگی که در رکود اقتصادی متولد شدند


ظاهرا بحران‌ها و رکودهای اقتصادی؛ همیشه هم بد و ویرانگر نیستند. با این اوصاف است که سال‌های بعد از بحران اقتصادی که می‌توانستند بدترین زمان برای اقتصاد آمریکا باشند، به بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا تبدیل شدند.

شرکت اوبر که روز جمعه برای اولین بار سهامش را به‌طور عمومی در بازار بورس عرضه کرد، نمونه خوبی در این مورد است.

این شرکت که در دوران بحران اقتصادی راه‌اندازی شد و بعد از یک دهه فعالیت به‌عنوان یک شرکت خصوصی، بالاخره با ارزشی در حدود ۸۳ میلیارد دلار وارد بازار سهام شد. اوبر یکی از استارت‌آپ‌های معروف به تک شاخ است؛ استارت‌آپ‌هایی که ارزشی بیش از یک میلیارد دلار دارند و درست در روزهای بحران اقتصادی تاسیس شده و در نهایت از میان روزهای حباب دات کام توانستند بهسلامت عبور کنند وحالا به شرکت‌های سودآوری تبدیل شوند. اوبر و پیشگام این گروه از شرکت‌ها، یعنی شرکت پیام‌رسان گروهی  Slack Technologies، به همراه شرکت پرداخت موبایلی Square در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شدند. یک سال قبل از آن شرکت ارائه‌دهنده سرویس به اشتراک‌گذاری خانه‌ها یعنی Airbnb و پلت‌فرم مبتنی بر کلاد Twilio راه‌اندازی شدند.

در سال ۲۰۱۰ و زمانی که رکود اقتصادی در حال افول و فروکشی بود، یک شرکت دیگر در حوزه پرداخت به نام Stripe، شرکت جست‌وجوی تصاویر Pinterest و استارت‌آپ به اشتراک‌گذاری دفاتر کاری WeWork Cos. تاسیس شدند. این درست زمانی بود که رقیب اوبر یعنی شرکت Lyft اولین سرمایه‌گذاری سازمانی خودش را دریافت کرد. این ۹ شرکت حالا با استفاده از ارزش خصوصی یا عمومی‌شان در مجموع ارزشی بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار دارند. این شرکت‌ها یا سهامشان را به‌صورت عمومی عرضه کرده یا در شرف عرضه عمومی آن در سال آینده هستند و به این ترتیب اولین موسسان و سرمایه‌گذارانشان را به سود چشمگیری می‌رسانند.

سرمایه‌گذارانی که اولین سرمایه‌های بعضی از این شرکت‌ها را تامین کرده‌اند، می‌گویند این استارت‌آپ‌ها در دوره‌ای کار خودشان را شروع کردند که موبایل‌های هوشمند ظهور کردند و باعث شدند که کامپیوترهایی کوچک در جیب افراد قرار بگیرند و همچنین در این دوره تکنولوژی کلاد یا رایانش ابری هم رواج پیدا کرد؛ تکنولوژی که کمک کرد تا این شرکت‌ها کارشان را به شکلی کم هزینه و ارزان‌تر آغاز کنند. نرخ بهره بسیار پایین، سرمایه‌ها را به اموالی پرریسک و درخطر تبدیل و همچنین رکود اقتصادی کارآفرینان بالقوه و مشتاق را از صحنه محو کرد؛ افرادی که علاقه زیادی به راه‌اندازی استارت‌آپ‌هایشان داشتند، اما به خاطر شرایط اقتصادینمی‌توانستند آن‌طور که باید به کارشان متعهد بمانند.

وقتی توفان می‌آید و می‌رود، تنها افراد جسوری باقی می‌مانند که حاضر شده بودند تحت هر شرایطی شرکتشان را تاسیس کنند راب هایز

 

«راب هایز» یک سرمایه‌گذار جسورانه فعال در شرکت سرمایه‌گذاری  First Round Capital که ۵۱۰ هزار دلار در شرکت اوبر سرمایه‌گذاری کرده است، در این مورد می‌گوید: «وقتی توفان می‌آید و می‌رود، تنها افراد جسوری باقی می‌مانند که حاضرند تحت هر شرایطی شرکتشان را تاسیس کنند؛ آنها کسانی هستند که دلت می‌خواهد روی کارشان سرمایه‌گذاری کنی. شرکت First Round اما در سال گذشته بخشی از سهامش را به گروهی از سرمایه‌گذاران به رهبری شرکت SoftBank فروخت. هایز تعریف می‌کند که «گرت کامپ» یکی از موسسان شرکت اوبر و بعد از آن «ریان گریوز» مدیر اجرایی آن را در سال ۲۰۱۰ ملاقات کرد، زمانی که نام این شرکت UberCab بود و تنها یک سرویس برای کرایه لیموزین و دیگر خودروهای مشکی رنگ تشریفاتی بود؛ اما هایز می‌گوید که از همان زمان می‌توانست حدس بزند که این شرکت کارهای بزرگ‌تری انجام خواهد داد.

«ریک هیتزمان» مدیر شرکت سرمایه‌گذاری FirstMark Capital می‌گوید که شانس آورد که توانست موسسان شرکت Pinterest را در سال ۲۰۰۹ ملاقات کند. برای او جالب بود که یکی از آنها یعنی «بن سیلبرمان» مدیرعامل فعلی Pinterest، در آن زمان شغل ثابتش در گوگل را رها کرده بود تا به کار مورد علاقه‌اش برسد و کمک کند تا این شرکت راه‌اندازی شود. هیتزمان می‌گوید: «فقط آنهایی که واقعا به خودشان باور دارند، کارشان را ترک و رویاهایشان را دنبال می‌کنند.» او همچنین می‌گوید که سهامی را که در اولین دور سرمایه‌گذاری در Pinterest به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خرید، در زمان عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار بورس ارزشی برابر ۳۹۹ میلیون دلار داشتند.

«ناوال راویکانت» یکی از موسسان پلت‌فرم سرمایه‌گذاری AngelList هم معتقد است این دسته از کارآفرینان موفق در آن دوره توانستند بحران‌ها را به خوبی پشت سر بگذارند. راویکانت در دور اول سرمایه‌گذاری در شرکت اوبر ۲۵ هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده بود. شرکت اپل در سال ۲۰۰۷ اولین گوشی آی‌فون را معرفی و سال بعد از آن فروشگاه اپلیکیشن هایش یعنی اپ استور را رونمایی کرد. موبایل‌های هوشمند دسترسی به اینترنت پرسرعت را راحت تر کردند و تراشه‌های GPS آنها کمک زیادی به موقعیت‌یابی کردند. این موبایل‌ها همچنین با ایجاد دسترسی نامحدود به اپلیکیشن‌ها، شیوه تعامل کاربران با تکنولوژی را متحول کردند. راویکانت معتقد است این موج آنقدر بزرگ بود که نمی‌توانست با فشار بحران اقتصادی درهم بشکند و این شرکت‌ها توانستند سود زیادی از این جریان به‌دست بیاورند. بدون این تکنولوژی‌ها، اوبر نمی‌توانست حالا وجود داشته باشد و ما تنها با فشار یک کلید روی موبایل هوشمند بتوانیم موقعیت دقیق‌مان را مشخص کرده، تاکسی بگیریم، راننده را روی نقشه پیدا کنیم و به‌صورت خودکار و آنلاین کرایه را بپردازیم. به عقیده هایز، اولین تجربه کرایه تاکسی با اوبر آن هم در شهر شلوغی مانند سان‌فرانسیسکو که گرفتن تاکسی در آن کار بسیار سختی است، بسیار رویایی بود.

Twilio که یک پلت‌فرم ارتباطی مبتنی بر کلاد است، به اوبر کمک کرد تا امکان ارسال اعلانات متنی و تماس راننده با مسافر و برعکس را به خوبی ارائه کند. Twilio حالا ارتباطات درون اپلیکیشن‌های متنوعی را که در بازار وجود دارند، مدیریت می‌کند و ارزش بازار آن به ۱۶ میلیارد دلار رسیده است. «جف لاوسان» مدیر اجرایی Twilio گفته است که او و دو موسس دیگر این شرکت در زمان راه‌اندازی این شرکت در سال ۲۰۰۸، به دلایل و یقین‌های زیادی نیاز داشتند تا کارشان را باور کنند. در تابستان آن سال هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به سرمایه‌گذاری در شرکت آنها نشد و این سه موسس تنها به ۱۰ هزار دلاری تکیه کرده بودند که از پدر و مادرهایشان گرفته بودند.

سرویس کلاد بزرگ‌تری که آن هم با این استارت‌آپ‌ها ظهور کرد، Amazon Web Services بود که شرکت آمازون آن را در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی کرد. در آن زمان موسسان شرکت‌های تکنولوژی متوجه شدند که دیگر نیازی به سرمایه هنگفت برای خرید سرورها و اجاره فضای اختصاصی خودشان در دیتا سنترها یا مراکز داده ندارند. «مایکل سیبل» که بعد از سم آلتمن حالا شتاب‌دهنده استارت‌آپی

Y Combinator را اداره می‌کند، می‌گوید که در عوض استارت‌آپ‌های تکنولوژی با استفاده از سرورهای آمازون می‌توانستند سریع‌تر و راحت‌تر ایده‌هایشان را به واقعیت نزدیک کنند. او موسسان استارت‌آپ Airbnb را در همان روزهای اولی که ایده راه‌اندازی این شرکت را در سر داشتند، دیده و بعد این توصیه را به آنها کرده بود. در نهایت موسسان Airbnb، شرکتشان را در شتاب‌دهنده Y Combinator راه‌اندازی کردند. موسسان Airbnb در همان روزهای اول کارشان از سرورهای کلاد آمازون استفاده کردند، روی همان ویژگی تمرکز کردند که سیبل به آنها گفته بود و در نهایت آنها را از رقبای دیگرشان متمایز می‌کرد؛ یعنی ایجاد امکان پرداخت و مبادله مالی میان میهمان‌ها و میزبان‌ها.

بحران و رکود اقتصادی همچنین بذر بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۹ کاشت و با انفجار پدیده ارزهای رمزنگاری شده، گروه زیادی از استارت‌آپ‌ها مانند Coinbase ظهور کردند. حالا ارزش بازار بیت‌کوین به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد و استارت‌آپ Coinbase هم ارزشی برابر ۸ میلیارد دلار دارد. آن دوره برای سرمایه‌گذاران مخاطره‌ای هم بسیار پرسود بود. شرکت‌ها کمتر و رقابت برای سرمایه‌گذاری هم کمتر بود، ارزش بازار شرکت‌ها پایین بود و به این ترتیب سرمایه‌گذاران مخاطره‌ای در مقایسه با شرایط امروز، دست بالا را داشتند. در آن سال‌ها نرخ بهره نزدیک به صفر بود و همین موضوع باعث می‌شد که سرمایه‌گذاران با خیالی راحت‌تر بتوانند روی پروژه‌های پرمخاطره سرمایه‌گذاری کنند و مستقیما به سراغ استارت‌آپ‌ها بروند که احتمال رشد و سودآوری آنها بیشتر بود.منبع

متخصص دیجیتال مارکتینگ / کارشناس نرم افزار و کارشناس ارشد و دکترای جامعه شناسی / برنامه نویس و مدیر پروژه

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکنولوژی

پیشنهاد ایجاد وزارت اینترنت و ایجاد اینترنت 3

پیشنهاد ایجاد وزارت اینترنت


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آینده نزدیک، آمریکا دیگر تنها حاکم اینترنت نخواهد بود، گفت: پیشنهاد داده ام که وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت تغییر مفهوم دهد. به گزارش خبرنگار مهر، سعیدرضا عاملی امروز یکشنبه در مراسم روز جهانی ارتباطات در وزارت ارتباطات، با اشاره به تحولات جهانی ناشی از تغییرات تکنولوژی و ظهور دانش یکپارچه، اظهار داشت: امروز اینترنت اشیا جای خود را به اینترنت نانو، بایوو اینترنت همه چیزها داده است.

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک اینترنت به دو بخش تقسیم می‌شود و حاکم اینترنت تنها آمریکا نخواهد بود، گفت: چین نیز با داشتن جمعیت زیاد بر اینترنت حکمرانی می‌کند و اگر در آینده امکان داشتن دو حاکمیت بر اینترنت وجود دارد، پس امکان ایجاد اینترنت سوم نیز وجود خواهد داشت.

عاملی اضافه کرد: از آنجایی که مقام معظم رهبری تاکید دارند که قدرت سایبری ایران باید در تراز قدرت جهانی و یا در کنار آن باشد، پس باید در این زمینه به اینترنت ۳ (وب ۳) نیز فکر کرد.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی به مرور جغرافیای فیزیکی را از بین می‌برد، گفت: برای آینده باید با مدیریت ایرانی از داده‌های ایرانی حفاظت کنیم و شبکه ملی اطلاعات و متخصصان ایرانی باید این ظرفیت را ایجاد کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات با بودجه ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت و بودجه ۷ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی، تا به حال ۸۰ درصد پیشرفت داشته است، گفت: حلقه مفقوده این شبکه تأمین خدمات و محتوا بر بستر این شبکه است.

وی گفت: چند سال پیش که طرح شبکه ملی اطلاعات کلید خورد، پیشنهاد کردم که وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت تغییر مفهوم دهد. کاری که کشورهای دیگر از جمله هلند انجام دادند و موفق نیز بوده اند. چرا که با ظهور جهان دوم فضای مجازی و وب ۳ مفهوم وزارت اینترنت باید شکل بگیرد.

عاملی با تاکید بر لزوم حرکت به سمت دولت هوشمند، خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات باید جایگزین دولت شود. چرا که در آینده همه پدیده‌ها تبدیل به دارایی و اطلاعات می‌شود و دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات دولتی خواهد بود که از این دارایی‌ها حفاظت می‌کند.منبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

لپ تاپ تاشوی لنوو در راه است

لپ تاپ تاشوی لنوو در راه است


درباره لپ‌تاپ مجهز به صفحه نمایش تاشوی جدید لنوو خبرهای زیادی منتشر نشده است. هیچ حدود قیمت و مشخصات جزئی درباره این لپ‌تاپ در دست نداریم و تنها می‌دانیم که قرار است در سال 2020 عرضه شود.

ما حتی نام این محصول را نمی‌دانیم.

اما خبر توسعه پروتوتایپ این لپ‌تاپ زمانی اعلام شده که دنیای تکنولوژی در تب و تاب صفحه نمایش‌های تاشو است.

امروز از این لپ تاپ لنوو چه می‌دانیم؟

لپ تاپ جدید لنوو، عضوی از خانواده ThinkPad X1 محسوب می‌شود.

این دستگاه، به صفحه نمایش OLED  مجهز است و از وسط تا می‌شود. نمایش، حاشیه‌-Bezel- دارد که دورتادور آن را می‌پوشاند.

ظاهرا هیچ صفحه کلید فیزیکی روی این دستگاه وجود ندارد و نرم افزار کیبورد در قسمت پایینی نیمه‌ای از صفحه کلید، نمایش داده می‌شود.

البته امکان اتصال کیبورهای وایرلس و بدون سیم نیز وجود دارد. و کیفیت تصویر این صفحه نمایش، 1920 x 1440  پیکسل بوده و مجهز به پردازنده اینتل است.

این صفحه نمایش در جهت‌های مختلف قابل استفاده است. مثلا می توانید آن را مانند یک کتاب در دست بگیرید یا نیمه دوم را روی نیمه اول بخوابانید.

لنوو لپ تاپ تاشو

این محصول شمار را یاد دستگاه Galaxy Fold می‌اندازد؟

البته Galaxy Fold از لحاظ اندازه، از این پروتایپ لپ‌تاپ لنووو کوچک‌تر است.

اما در هر صورت، عرضه پیشگامی Galaxy Fold می‌تواند روی محصولات دیگر حوزه صفحه نمایش‌های تاشو-از جمله این لپ‌تاپ لنووو- سایه سنگینی بیندازد.

Galaxy Fold، هم به گوشی هوشمند و هم به یک تبلت تبدیل می‌شود.

اما این محصول با مشکلاتی روبرو شده که مسئولان سامسونگ را ترغیب کرده زمان عرضه آن را عقب بیندازند.

تفاوت دو محصول فوق الذکر، زیاد  است. فولد در قسمت قابل تا شدن، یک خط باریک‌تر است اما لپ تاپ لنوو ظاهرا منحنی آزادتری داشته وضخیم‌تر است.

دلیل این تفاوت این است که لپ تاپ لنوو از صفحه نمایش ال‌جی استفاده کرده است.

شرکت ال‌جی مدت‌هاست که تولید تلویزیون‌های منعطف خود را به رخ می‌کشد. گلکسی فولد، صفحه نمایش لپ تاپ لنوو نیز نیاز به محافظ دارد.

آیا آینده از آن دستگاه‌های تاشو است؟

در حال حاضر دو شرکت بزرگ مایکروسافت و گوگل، به روی عرضه نسخه‌های سیستم عامل پشتیبان کننده از دستگاه‌های تاشو کار می‌کنند.

شرکت Corning – تولید کننده بزرگ شیشه‌ صفحه نمایش‌های گوشی‌های هوشمند امروزی نیز اعلام کرده که در حال توسعه شیشه‌های تاشوی مقاوم‌تر از پلاستیک است.

این شرکت ادعا دارد که شیشه‌های جدید دیگر نیازی به محافظ نخواهند داشت.منبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

تداخل امواج باند 5G با سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوا

تداخل امواج باند 5G با سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوا


متخصصان و مسئولان هشدار داده‌اند که امواج اینترنت نسل پنجم-5G- می‌تواند به طور جدی در سیستم اعلام احتمالات پیش‌بینی آب و هوا(مانند پیش‌بینی طوفان‌ها و گردبادها)، تداخل ایجاد کند.

کمیسیون ارتباطالت فدرال(FCC) از سال گذشته، دسترسی به باند اینترنت  24GHz نسل پنجم را مقدور ساخته، اما دانشمندان به دلیل نزدیکی بیش از اندازه این پهنای باند با پهنای باند 23.8 GHz، اعلام نگرانی کرده‌اند.

پهنای باند 23.8 GHz برای جمع آوری داده درباره وضعیت‌های حساس آب و هوایی و اتمسفر به کار می‌رود.

اگر تعداد زیادی از امواج 5G در نزدیکی این پهنای باند قرار گیرد، می‌تواند باعث تداخل در نحوه عملکرد دستگاه‌های مرتبط با پیش‌بینی وضعیت آب و هوا شود.

مرتبط:

اینترنت 5G روی خودروهای آینده چه تاثیری خواهد داشت؟

دکتر نیل ژاکوب، رئیس اجرایی ارگان ملی اقیانوسی و جوی(NOAA) است.

وی این هفته، درباره خطرات احتمالی باندهای 5G برای سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوا صحبت کرد.

بر اساس گفته دکتر ژاکوب، سطح تداخل باندهای وایرلس 5G می‌تواند به میزان زیادی باعث از دست رفتن داده‌های ارسالی این ارگان شود.

دکتر ژاکوب مدعی است:« این داده‌ها برای کار ما بسیار اساسی هستند.  ما برای پیش‌بینی وضعیت‌های حساس آب و هوایی مانند طوفان‌ها و گردبادها، از دستگاه microwave sounder استفاده می‌کنیم. پهنای باند 5G می‌تواند اختلال جدی در امواج ارسالی این دستگاه ایجاد کند. در پیش‌بینی‌هایی که بدون دستگاه microwave sounder انجام می‌شود، احتمال خطای بسیار بالایی وجود دارد.»

بدون دستگاه microwave sounder، دقت پیش‌بینی‌های ارگان NOAA، به میزان 30 کاهش می‌یابد.

دکتر ژاکوب عنوان می‌کند که پیش‌بینی‌های آب و هوایی با کاهش 30 درصدی، مربوط به دهه 1980 بوده است.

با انتشار این ادعا، سناتور دموکرات – ران ویدن- در نامه‌ای به FCC دستور توقف استفاده از پهنای باند 24GHz  را خواستار شد.

وی در نامه خود گفت:« تا مشخص شدن امنیت سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوایی، به شرکت‌های عرضه کننده اجازه ندهید تا با پهنای باند 24GHz  کار کنند.»

 منبع

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها