با ما همراه باشید

تکنولوژی

استارتاپهای بزرگی که در رکود اقتصادی متولد شدند

استارتاپهای بزرگی که در رکود اقتصادی متولد شدند


ظاهرا بحران‌ها و رکودهای اقتصادی؛ همیشه هم بد و ویرانگر نیستند. با این اوصاف است که سال‌های بعد از بحران اقتصادی که می‌توانستند بدترین زمان برای اقتصاد آمریکا باشند، به بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا تبدیل شدند.

شرکت اوبر که روز جمعه برای اولین بار سهامش را به‌طور عمومی در بازار بورس عرضه کرد، نمونه خوبی در این مورد است.

این شرکت که در دوران بحران اقتصادی راه‌اندازی شد و بعد از یک دهه فعالیت به‌عنوان یک شرکت خصوصی، بالاخره با ارزشی در حدود ۸۳ میلیارد دلار وارد بازار سهام شد. اوبر یکی از استارت‌آپ‌های معروف به تک شاخ است؛ استارت‌آپ‌هایی که ارزشی بیش از یک میلیارد دلار دارند و درست در روزهای بحران اقتصادی تاسیس شده و در نهایت از میان روزهای حباب دات کام توانستند بهسلامت عبور کنند وحالا به شرکت‌های سودآوری تبدیل شوند. اوبر و پیشگام این گروه از شرکت‌ها، یعنی شرکت پیام‌رسان گروهی  Slack Technologies، به همراه شرکت پرداخت موبایلی Square در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شدند. یک سال قبل از آن شرکت ارائه‌دهنده سرویس به اشتراک‌گذاری خانه‌ها یعنی Airbnb و پلت‌فرم مبتنی بر کلاد Twilio راه‌اندازی شدند.

در سال ۲۰۱۰ و زمانی که رکود اقتصادی در حال افول و فروکشی بود، یک شرکت دیگر در حوزه پرداخت به نام Stripe، شرکت جست‌وجوی تصاویر Pinterest و استارت‌آپ به اشتراک‌گذاری دفاتر کاری WeWork Cos. تاسیس شدند. این درست زمانی بود که رقیب اوبر یعنی شرکت Lyft اولین سرمایه‌گذاری سازمانی خودش را دریافت کرد. این ۹ شرکت حالا با استفاده از ارزش خصوصی یا عمومی‌شان در مجموع ارزشی بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار دارند. این شرکت‌ها یا سهامشان را به‌صورت عمومی عرضه کرده یا در شرف عرضه عمومی آن در سال آینده هستند و به این ترتیب اولین موسسان و سرمایه‌گذارانشان را به سود چشمگیری می‌رسانند.

سرمایه‌گذارانی که اولین سرمایه‌های بعضی از این شرکت‌ها را تامین کرده‌اند، می‌گویند این استارت‌آپ‌ها در دوره‌ای کار خودشان را شروع کردند که موبایل‌های هوشمند ظهور کردند و باعث شدند که کامپیوترهایی کوچک در جیب افراد قرار بگیرند و همچنین در این دوره تکنولوژی کلاد یا رایانش ابری هم رواج پیدا کرد؛ تکنولوژی که کمک کرد تا این شرکت‌ها کارشان را به شکلی کم هزینه و ارزان‌تر آغاز کنند. نرخ بهره بسیار پایین، سرمایه‌ها را به اموالی پرریسک و درخطر تبدیل و همچنین رکود اقتصادی کارآفرینان بالقوه و مشتاق را از صحنه محو کرد؛ افرادی که علاقه زیادی به راه‌اندازی استارت‌آپ‌هایشان داشتند، اما به خاطر شرایط اقتصادینمی‌توانستند آن‌طور که باید به کارشان متعهد بمانند.

وقتی توفان می‌آید و می‌رود، تنها افراد جسوری باقی می‌مانند که حاضر شده بودند تحت هر شرایطی شرکتشان را تاسیس کنند راب هایز

 

«راب هایز» یک سرمایه‌گذار جسورانه فعال در شرکت سرمایه‌گذاری  First Round Capital که ۵۱۰ هزار دلار در شرکت اوبر سرمایه‌گذاری کرده است، در این مورد می‌گوید: «وقتی توفان می‌آید و می‌رود، تنها افراد جسوری باقی می‌مانند که حاضرند تحت هر شرایطی شرکتشان را تاسیس کنند؛ آنها کسانی هستند که دلت می‌خواهد روی کارشان سرمایه‌گذاری کنی. شرکت First Round اما در سال گذشته بخشی از سهامش را به گروهی از سرمایه‌گذاران به رهبری شرکت SoftBank فروخت. هایز تعریف می‌کند که «گرت کامپ» یکی از موسسان شرکت اوبر و بعد از آن «ریان گریوز» مدیر اجرایی آن را در سال ۲۰۱۰ ملاقات کرد، زمانی که نام این شرکت UberCab بود و تنها یک سرویس برای کرایه لیموزین و دیگر خودروهای مشکی رنگ تشریفاتی بود؛ اما هایز می‌گوید که از همان زمان می‌توانست حدس بزند که این شرکت کارهای بزرگ‌تری انجام خواهد داد.

«ریک هیتزمان» مدیر شرکت سرمایه‌گذاری FirstMark Capital می‌گوید که شانس آورد که توانست موسسان شرکت Pinterest را در سال ۲۰۰۹ ملاقات کند. برای او جالب بود که یکی از آنها یعنی «بن سیلبرمان» مدیرعامل فعلی Pinterest، در آن زمان شغل ثابتش در گوگل را رها کرده بود تا به کار مورد علاقه‌اش برسد و کمک کند تا این شرکت راه‌اندازی شود. هیتزمان می‌گوید: «فقط آنهایی که واقعا به خودشان باور دارند، کارشان را ترک و رویاهایشان را دنبال می‌کنند.» او همچنین می‌گوید که سهامی را که در اولین دور سرمایه‌گذاری در Pinterest به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خرید، در زمان عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار بورس ارزشی برابر ۳۹۹ میلیون دلار داشتند.

«ناوال راویکانت» یکی از موسسان پلت‌فرم سرمایه‌گذاری AngelList هم معتقد است این دسته از کارآفرینان موفق در آن دوره توانستند بحران‌ها را به خوبی پشت سر بگذارند. راویکانت در دور اول سرمایه‌گذاری در شرکت اوبر ۲۵ هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده بود. شرکت اپل در سال ۲۰۰۷ اولین گوشی آی‌فون را معرفی و سال بعد از آن فروشگاه اپلیکیشن هایش یعنی اپ استور را رونمایی کرد. موبایل‌های هوشمند دسترسی به اینترنت پرسرعت را راحت تر کردند و تراشه‌های GPS آنها کمک زیادی به موقعیت‌یابی کردند. این موبایل‌ها همچنین با ایجاد دسترسی نامحدود به اپلیکیشن‌ها، شیوه تعامل کاربران با تکنولوژی را متحول کردند. راویکانت معتقد است این موج آنقدر بزرگ بود که نمی‌توانست با فشار بحران اقتصادی درهم بشکند و این شرکت‌ها توانستند سود زیادی از این جریان به‌دست بیاورند. بدون این تکنولوژی‌ها، اوبر نمی‌توانست حالا وجود داشته باشد و ما تنها با فشار یک کلید روی موبایل هوشمند بتوانیم موقعیت دقیق‌مان را مشخص کرده، تاکسی بگیریم، راننده را روی نقشه پیدا کنیم و به‌صورت خودکار و آنلاین کرایه را بپردازیم. به عقیده هایز، اولین تجربه کرایه تاکسی با اوبر آن هم در شهر شلوغی مانند سان‌فرانسیسکو که گرفتن تاکسی در آن کار بسیار سختی است، بسیار رویایی بود.

Twilio که یک پلت‌فرم ارتباطی مبتنی بر کلاد است، به اوبر کمک کرد تا امکان ارسال اعلانات متنی و تماس راننده با مسافر و برعکس را به خوبی ارائه کند. Twilio حالا ارتباطات درون اپلیکیشن‌های متنوعی را که در بازار وجود دارند، مدیریت می‌کند و ارزش بازار آن به ۱۶ میلیارد دلار رسیده است. «جف لاوسان» مدیر اجرایی Twilio گفته است که او و دو موسس دیگر این شرکت در زمان راه‌اندازی این شرکت در سال ۲۰۰۸، به دلایل و یقین‌های زیادی نیاز داشتند تا کارشان را باور کنند. در تابستان آن سال هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به سرمایه‌گذاری در شرکت آنها نشد و این سه موسس تنها به ۱۰ هزار دلاری تکیه کرده بودند که از پدر و مادرهایشان گرفته بودند.

سرویس کلاد بزرگ‌تری که آن هم با این استارت‌آپ‌ها ظهور کرد، Amazon Web Services بود که شرکت آمازون آن را در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی کرد. در آن زمان موسسان شرکت‌های تکنولوژی متوجه شدند که دیگر نیازی به سرمایه هنگفت برای خرید سرورها و اجاره فضای اختصاصی خودشان در دیتا سنترها یا مراکز داده ندارند. «مایکل سیبل» که بعد از سم آلتمن حالا شتاب‌دهنده استارت‌آپی

Y Combinator را اداره می‌کند، می‌گوید که در عوض استارت‌آپ‌های تکنولوژی با استفاده از سرورهای آمازون می‌توانستند سریع‌تر و راحت‌تر ایده‌هایشان را به واقعیت نزدیک کنند. او موسسان استارت‌آپ Airbnb را در همان روزهای اولی که ایده راه‌اندازی این شرکت را در سر داشتند، دیده و بعد این توصیه را به آنها کرده بود. در نهایت موسسان Airbnb، شرکتشان را در شتاب‌دهنده Y Combinator راه‌اندازی کردند. موسسان Airbnb در همان روزهای اول کارشان از سرورهای کلاد آمازون استفاده کردند، روی همان ویژگی تمرکز کردند که سیبل به آنها گفته بود و در نهایت آنها را از رقبای دیگرشان متمایز می‌کرد؛ یعنی ایجاد امکان پرداخت و مبادله مالی میان میهمان‌ها و میزبان‌ها.

بحران و رکود اقتصادی همچنین بذر بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۹ کاشت و با انفجار پدیده ارزهای رمزنگاری شده، گروه زیادی از استارت‌آپ‌ها مانند Coinbase ظهور کردند. حالا ارزش بازار بیت‌کوین به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد و استارت‌آپ Coinbase هم ارزشی برابر ۸ میلیارد دلار دارد. آن دوره برای سرمایه‌گذاران مخاطره‌ای هم بسیار پرسود بود. شرکت‌ها کمتر و رقابت برای سرمایه‌گذاری هم کمتر بود، ارزش بازار شرکت‌ها پایین بود و به این ترتیب سرمایه‌گذاران مخاطره‌ای در مقایسه با شرایط امروز، دست بالا را داشتند. در آن سال‌ها نرخ بهره نزدیک به صفر بود و همین موضوع باعث می‌شد که سرمایه‌گذاران با خیالی راحت‌تر بتوانند روی پروژه‌های پرمخاطره سرمایه‌گذاری کنند و مستقیما به سراغ استارت‌آپ‌ها بروند که احتمال رشد و سودآوری آنها بیشتر بود.منبع

متخصص دیجیتال مارکتینگ / کارشناس نرم افزار و کارشناس ارشد و دکترای جامعه شناسی / برنامه نویس و مدیر پروژه

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکنولوژی

پرواز قریب‌الوقوع هواپیماهای مجهز به سوخت هیدروژنی

پرواز قریب‌الوقوع هواپیماهای مجهز به سوخت هیدروژنی


شرکت ZeroAvia از تصمیم خود برای تولید و عرضه هواپیماهایی مجهز به سوخت هیدروژنی خبر داد و اعلام کرد که تا سال 2022 شاهد به پرواز درآمدن انبوهی از هواپیماهای هیدروژنی در آسمان خواهیم بود.

طبق گفته ZeroAvia ، هواپیماهای جدیدی که توسط این شرکت تولید خواهند شد هزینه تولید بسیار پایین‌تری خواهند داشت و پرواز آن‌ها نیز نسبت به هواپیماهای موجود، مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

این شرکت در نظر دارد تا در گام نخست، هواپیماهایی با ظرفیت 10 الی 20 صندلی تولید کند که برای مسافت‌های کوتاه و تا 800 کیلومتر مورد استفاده قرار گیرند. البته تولید نمونه‌های اولیه این هواپیما آغاز شده و مراحل آزمایشی خود را نیز با موفقیت گذرانده است.

هواپیمایی که اخیرا توسط این شرکت تولید شده، قادر است بدون نیاز به قطره‌ای از سوخت‌های فسیلی، در آسمان به پرواز درآید که به نوبه خود، جزو محصولاتی با آلایندگی صفر به حساب می‌آید. اداره هوایی فدرال مجوز پروازهای آزمایشی هواپیماهای این شرکت را در اوایل سال جاری میلادی صادر کرده و دستاورد مهندسان ZeroAvia توانسته چندین آزمایش مختلف را با موفقیت پشت سر بگذارد.

ایده جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های ارزان‌تر و تجدیدپذیری همچون الکتریسیته، سال‌هاست مود توجه محققان است. اخیرا نیز چندین شرکت و استارتاپ در حال تولید محصولاتی هستند که از باتری‌های الکتریکی قابل شارژ برای حرکت استفاده می‌کنند.

در همین رابطه، خودروهای الکتریکی و هیبریدی بسیار تولید شده‌اند که به باتری‌های لیتیوم-یونی مجهزند، اما هنوز تعداد خودروهایی که به سوخت‌های هیدروژنی برای حرکت متکی باشند، بسیار کم و انگشت‌شمار است. در حال حاضر، هیدروژن به وفور در جهان یافت می‌شود و می‌تواند جایگزین خوبی برای استفاده در صنعت خودروسازی و هوایی باشد.

موتورهای هیدروژنی از هیدروژن فشرده به عنوان سوخت استفاده می‌کنند که با مصرف آن، تنها بخار آب آزاد می‌شود. تکنولوژی استفاده از هیدروژن، سال‌هاست که ذهن متخصصان را به خود مشغول کرده است.

اما استفاده از این فناوری و همچنین باتری‌های الکتریکی در هواپیماها، کار بسیار سخت و پیچیده‌ایست و باید منتظر ماند و دید که مهندسان ZeroAvia یا دیگر شرکت‌های جهان، چگونه خواهند توانست به این آرزوی خود دست یابند.

مقالات مرتبط:

ادغام قریب‌الوقوع «های‌وب» و آسیاتکادغام قریب‌الوقوع «های‌وب» و آسیاتک فروش قریب‌الوقوع توییتر به <a  href=گوگل یا سلزفورس" title="فروش قریب‌الوقوع توییتر به گوگل یا سلزفورس" >فروش قریب‌الوقوع توییتر به گوگل یا سلزفورس قصرهای در پرواز، نمای داخلی هواپیماهای VIPقصرهای در پرواز، نمای داخلی هواپیماهای VIP ترامپ پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ را ممنوع کردترامپ پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ را ممنوع کردمنبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

گوشی جدید اچ‌تی‌سی به نام Wildfire X معرفی شد

گوشی جدید اچ‌تی‌سی به نام Wildfire X معرفی شد


با این‌که کسب‌وکار گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی، حال‌وروز خوشی ندارد اما این شرکت تایوانی همچنان به آینده امیدوار است و امروز یک محصول جدید و البته میان‌‎رده تحت عنوان wildfire X را به خانواده گوشی‌های خود اضافه کرد.

این گوشی از یک نمایشگر 6.2 اینچی با رزولوشن اچ‌دی پلاس بهره می‌برد و تقریبا 88 درصد از قسمت جلویی را نمایشگر گوشی دربر گرفته است. وایلدفایر ایکس به پردازنده هلیو پی 22 و سیستم عامل اندروید پای مجهز شده و در دو نسخه به دست خریداران می‌رسد.

مدل نخست این گوشی به رم 3 و حافظه داخلی 32 گیگابایتی و مدل دوم نیز به رم 4 و حافظه داخلی 128 گیگابایتی مجهز شده است. البته می‌توان از طریق کارت حافظه میکرو اس‌دی، این میزان حافظه را تا 256 گیگابایت ارتقا داد.

در قسمت جلویی این گوشی از یک دوربین 8 مگاپیکسلی برای ثبت عکس‌های سلفی استفاده شده و در قسمت پشتی نیز شاهد بکارگیری دوربین سه‌گانه‌ای هستیم که از سنسورهای 12 مگاپیکسلی اصلی،  مگاپیکسلی تله‌فوتو (با قابلیت زوم اپتیکال 2 برابری) و 5 مگاپیکسلی بهره می‌برد.

قاب پشتی وایلدفایر ایکس از نمایی آینه‌ای برخودار است و در قسمت میانی خود، حسگر اثر انگشت را جای داده است. باتری این گوشی از ظرفیت 3300 میلی‌آمپری بهره می‌برد.

ناگفته نماند که این گوشی توسط مهندسان اچ‌تی‌سی تولید نشده، بلکه یکی از شرکت‌های چینی به نام InOne Smart Technology آن را تولید کرده و تحت برند اچ‌تی‌سی عرضه خواهد شد.

و اما در خصوص قیمت وایلدفایر ایکس باید گفت که  مدل مجهز به حافظه 32 گیگابایتی با قیمت تقریبی 155 دلار و مدل مجهز به حافظه 128 گیگابایتی با قیمت 195 دلار به فروش خواهد رسید.

مقالات مرتبط:

مرورگر کم حجم <a  href=آمازون با نام «اینترنت» معرفی شد" title="مرورگر کم حجم آمازون با نام «اینترنت» معرفی شد" >مرورگر کم حجم آمازون با نام «اینترنت» معرفی شد پیشرفته‎‌ترین دوربین فول‌فریم بدون‌<a  href=آینه سونی به نام A7R IV معرفی شد" title="پیشرفته‎‌ترین دوربین فول‌فریم بدون‌آینه سونی به نام A7R IV معرفی شد" >پیشرفته‎‌ترین دوربین فول‌فریم بدون‌آینه سونی به نام… سوپر اسپورت 2020 شورولت به نام «کوروت استینگری C8» معرفی شدسوپر اسپورت 2020 شورولت به نام «کوروت استینگری C8» معرفی شد هوآوی لو داد: نام نسخه جدید اندروید، پسته استهوآوی لو داد: نام نسخه جدید اندروید، پسته استمنبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

با نسل سوم عینک Spectacles 3 اسنپ آشنا شوید

با نسل سوم عینک Spectacles 3 اسنپ آشنا شوید


شرکت اسنپ که پیش‌تر با نام اسنپ‌چت شناخته می‌شد، از نسل جدید عینک‌های دوربین‌دار مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده خود به نام Spectacles 3 پرده برداشت.

این عینک طراحی جدیدی را به خود دیده و یک دوربین HD نیز برای عمق‌بخشی به تصاویر به آن اضافه شده است. عینک Spectacles 3 نشان‌دهنده تلاش‌های اسنپ برای ساخت یک پلتفرم پردازشی‌ست که می‌توان آن را در مقابل صورت قرار داد و تجربیات جدیدی را رقم زد.

طبق گفته اسنپ، این عینک در تعدادی محدود و از ماه نوامبر روانه بازار خواهد شد. قیمت Spectacles 3 برابر با 380 دلار تعیین شده است. این در حالی‌ست که مدل سال قبل این عینک، با قیمت 150 دلار به بازار عرضه شد.

مدیران اسنپ اعلام کردند که Spectacles 3 از لحاظ طراحی و قابلیت، نسبت به مدل قبل بسیار پیشرفته‌تر است و می‌تواند برای آن‌هایی که به دنبال خلق محتواهای خلاقانه‌تری هستند، گزینه مناسبی برای خرید باشد. البته شاید یکی از دلایل این افزایش قیمت، تصمیم اسنپ برای جبران فروش نه‌چندان بالای مدل‌های قبلی باشد به طوری که اگر خاطرتان باشد، این شرکت در سال 2017 به دلیل لغو سفارشات، حدود 40 میلیون دلار ضرر کرد.

برخی از تحلیلگران بازار پیش‌بینی کردند که چنین قیمتی قطعا فروش این عینک را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد به طوری که بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان که جزو خریداران اصلی به شمار می‌روند، قادر به پرداخت چنین هزینه‌ای نخواهند بود.

و اما در خصوص مشخصات Spectacles 3 باید گفت که این عینک از دو دوربین بهره می‌برد که دوربین دوم آن برای افزودن عمق استفاده می‌شود. همچنین، مجموعه‌ای از افکت‌های سه‌بعدی در این محصول تعبیه شده که می‌توان آن‌ها را بر روی تصاویر یا ویدیوها اعمال کرد.

این عینک در دو رنگ مشکی و کانی (بین بژ و طلایی) عرضه خواهد شد. فریم فلزی Spectacles 3 بسیار سبک بوده و در آن از لنزهای رنگی برای محافظت در برابر نور خورشید استفاده شده است. عکس‌برداری با این عینک نیز بسیار ساده است به طوری که تنها با زدن بر روی دکمه‌ای که در قسمت بالایی عینک تعبیه شده، عکس گرفت.

با نسل سوم عینک Spectacles 3 اسنپ آشنا شوید

در حین فیلم‌برداری نیز چراغی دور دوربین روشن می‌شود. کاربران می‌توانند از طریق گوشی‌های اندروید و یا iOS خود، ویدیوها و یا عکس‌ها را ویرایش کرده و برای دوستان خود در اسنپ‌چت ارسال کنند. همچنین می‌توان این محتواها را در سایر پلتفرم‌ها همانند یوتیوب نیز به اشتراک گذاشت.

طول عمر باتری این عینک نسبت به قبل تغییر چندانی نکرده، اما طبق گفته اسنپ، کاربران می‌توانند تا 70 ویدیو و بیش از 200 عکس را با یک بار شارژ ثبت کنند. در این عیتک از حافظه ذخیره‌سازی 4 گیگابایتی استفاده شده که می‌توان تا 100 ویدیو و یا 1200 عکس را بر روی آن ذخیره کرد. حدود 75 دقیقه طول می‌کشد تا شارژ این عینک، از صفر به صد برسد.

تصاویر ثبت‌‎شده با این عینک، از رزولوشن 1642 در 1642 برخوردارند و ویدیوها نیز با رزولوشن 1216 در 1216 پیکسل ضبط می‌شوند. متاسفانه امکان اشتراک‌گذاری مستقیم تصاویر و ویدیوها از طریق این عینک به اسنپ‌چت وجود ندارد و کاربران می‌بایست از طریق بلوتوث و یا وای‌فای گوشی خود را به این عینک وصل و محتواها را دانلود کنند.

 

مقالات مرتبط:

با نسل جدید عینک واقعیت افزوده <a  href=گوگل آشنا شوید" title="با نسل جدید عینک واقعیت افزوده گوگل آشنا شوید" >با نسل جدید عینک واقعیت افزوده گوگل آشنا شوید با عینک‌های هوشمند ODG آشنا شویدبا عینک‌های هوشمند ODG آشنا شوید با عینک آفتابی هوشمند «آلفا» آشنا شویدبا عینک آفتابی هوشمند «آلفا» آشنا شوید با نسل جدید کامپیوتر مک پرو اپل آشنا شویدبا نسل جدید کامپیوتر مک پرو اپل آشنا شویدمنبع

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

    برترین ها