با ما همراه باشید

تکنولوژی

شارژ گوشی هوشمند از طریق وای فای دستاورد بعدی دنیای موبایل است

شارژ گوشی هوشمند


در آینده‌ای نه چندان دور شارژ گوشی هوشمند از طریق وای فای امکان‌پذیر خواهد بود. اما چطور می‌توان با استفاده از فناوری WiFi طی مدت زمانی قابل قبول گوشی هوشمند خود را شارژ کرد؟

آیا آماده خداحافظی با باتری‌ها هستید؟ احتمالا همانند بسیاری دیگر از کاربران، از تمام شدن وقت و بی‌وقت شارژ باتری گوشی خسته شده و از این اتفاق استقبال می‌کنید. اما بهتر است عجله نکنید، چرا که تا کاربردی شدن راهکارهای جدید، زمان قابل توجهی باقی مانده و همچنان برای شارژ گوشی هوشمند نیازمند چسباندن آن به گوشه‌ای از اتاق به منظور استفاده از شارژر دیواری هستید!
سیگنال‌های رادیویی ارسال شده از طریق ترنزمیترهای بر پایه پروتکل‌های بلوتوث و وای فای، چیزی به جز امواج الکترومغناطیسی مدوله شده نیستند که بسته به نوع استاندارد و پروتکل‌های تعریف شدن برای هر تکنولوژی، فرکانس متفاوتی دارند. گفتنی است در مهندسی برق و مخابران منظور از مدولاسیون، سوار کردن یک سیگنال روی یک سیگنال دارای فرکانس بالاتر دیگر است تا به این وسیله محدوده تحت پوشش و بهره‌وری افزایش پیدا کند.
شارژ گوشی هوشمند

شارژ گوشی هوشمند از طریق انرژی امواج وای فای

بررسی چیستی سیگنال‌هایی رادیویی بلوتوث و وای فای مشخص می‌کند امواج آن‌ها با خود انرژی حمل می‌کنند. یک تیم از محققان دانشگاه ام آی تی و دانشگاه مادرید با در نظر گرفتن این واقعیت، سیستم انعطاف‌پذیری توسعه داده‌اند که قادر است امواج الکترومغناطیسی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این سیستم در واقع یک ساختار قابل یکپارچه شدن با پارچه، انواع کاورها و در کل هر شیئی است.

قرار نیست این پروژه که یکی از اهداف آن ارائه روشی نوین برای شارژ گوشی هوشمند است، دنیای انرژی را متحول کند، چرا که سیگنال‌های رادیویی به لطف برج‌های مخابراتی و دیگر ترنزمیترها، در سرتاسر شهرها وجود دارند. کافی است در هر جایی، وای فای یا بلوتوث گوشی خود را روشن کنید تا به وجود سیگنال‌هایی در آن اطراف پی ببرید. با استفاده از این دو فناوری می‌توان به طور متوسط 40 میکرووات انرژی دریافت کرد. این میزان انرژی برای شارژ گوشی هوشمند به صورت بی‌سیم کم است و در حال حاضر تنها می‌توان دستگاه‌های بسیار کوچک یا یک ال ای دی را با آن روشن نگه داشت.
شارژ گوشی هوشمند
تیم تحقیقاتی یاد شده با استفاده از سولفید مولیبدن به عنوان ماده اصلی، یک آنتن برای دریافت انرژی امواج الکترومغناطیسی ساخته است. این یک نیمه هادی (نیمه رسانا) بسیار نازک بوده و به وسیله آن می‌توان ورق‌هایی فوق‌العاده نازک حاوی تعدادی کمی اتم ایجاد کرد! نخستین نمونه‌های اولیه ساخته شده طبق انتظار کارایی بسیار پایینی داشتند و به همین دلیل تنها 30 درصد انرژی دریافت شده را تبدیل به انرژی قابل استفاده می‌کردند. با استفاده از چنین انرژی فقط می‌توان سنسورهای کوچک را روشن نگه داشت و هنوز برای شارژ گوشی هوشمند با استفاده از آن‌ها راه طولانی باقی مانده است.

شارژ گوشی هوشمند
اما چه ارتباطی بین این فناوری و خداحافظی با باتری گجت‌ها وجود دارد؟ راهکار ارائه شده توسط تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان دانشگاه ام آی تی و دانشگاه مادرید قرار است روزی دستگاه‌ها را از باتری‌ها به طور کامل بی‌نیاز کرده یا سبب کفایت یک پک باتری بسیار کوچک شود، چرا که به لطف حضور امواج الکترومغناطیسی در همه جا، گوشی یا هر گجت دیگر به طور پیوسته انرژی مورد نیازش را به صورت بی‌سیم دریافت خواهد کرد! با توجه به کارایی پایین کنونی این روش شارژ گوشی هوشمند و در نظر گرفتن تعداد گجت‌های الکترونیکی در دست کاربران، می‌توان پیش‌بینی کرد تا اجرایی و خارج شدن آن از محیط آزمایشگاه زمان زیادی باقی مانده است، اما حتی تصور آن نیز زیباست!
در آینده‌ای نه چندان دور، ورق‌های نازک ساخته شده با استفاده از سولفید مولیبدن روی دیوارها، کف زمین و دیگر نقاط مناطق شهری قرار گرفته و بعد از دریافت انرژی امواج الکترومغناطیسی و سپس تبدیل آن‌ها به انرژی قابل استفاده برای گجت‌های الکترونیکی، آن‌ها را مجددا در قالب موج‌های نامرئی ساطع می‌کنند.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکنولوژی

پیشنهاد ایجاد وزارت اینترنت و ایجاد اینترنت 3

پیشنهاد ایجاد وزارت اینترنت


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آینده نزدیک، آمریکا دیگر تنها حاکم اینترنت نخواهد بود، گفت: پیشنهاد داده ام که وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت تغییر مفهوم دهد. به گزارش خبرنگار مهر، سعیدرضا عاملی امروز یکشنبه در مراسم روز جهانی ارتباطات در وزارت ارتباطات، با اشاره به تحولات جهانی ناشی از تغییرات تکنولوژی و ظهور دانش یکپارچه، اظهار داشت: امروز اینترنت اشیا جای خود را به اینترنت نانو، بایوو اینترنت همه چیزها داده است.

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک اینترنت به دو بخش تقسیم می‌شود و حاکم اینترنت تنها آمریکا نخواهد بود، گفت: چین نیز با داشتن جمعیت زیاد بر اینترنت حکمرانی می‌کند و اگر در آینده امکان داشتن دو حاکمیت بر اینترنت وجود دارد، پس امکان ایجاد اینترنت سوم نیز وجود خواهد داشت.

عاملی اضافه کرد: از آنجایی که مقام معظم رهبری تاکید دارند که قدرت سایبری ایران باید در تراز قدرت جهانی و یا در کنار آن باشد، پس باید در این زمینه به اینترنت ۳ (وب ۳) نیز فکر کرد.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی به مرور جغرافیای فیزیکی را از بین می‌برد، گفت: برای آینده باید با مدیریت ایرانی از داده‌های ایرانی حفاظت کنیم و شبکه ملی اطلاعات و متخصصان ایرانی باید این ظرفیت را ایجاد کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات با بودجه ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت و بودجه ۷ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی، تا به حال ۸۰ درصد پیشرفت داشته است، گفت: حلقه مفقوده این شبکه تأمین خدمات و محتوا بر بستر این شبکه است.

وی گفت: چند سال پیش که طرح شبکه ملی اطلاعات کلید خورد، پیشنهاد کردم که وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت تغییر مفهوم دهد. کاری که کشورهای دیگر از جمله هلند انجام دادند و موفق نیز بوده اند. چرا که با ظهور جهان دوم فضای مجازی و وب ۳ مفهوم وزارت اینترنت باید شکل بگیرد.

عاملی با تاکید بر لزوم حرکت به سمت دولت هوشمند، خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات باید جایگزین دولت شود. چرا که در آینده همه پدیده‌ها تبدیل به دارایی و اطلاعات می‌شود و دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات دولتی خواهد بود که از این دارایی‌ها حفاظت می‌کند.منبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

لپ تاپ تاشوی لنوو در راه است

لپ تاپ تاشوی لنوو در راه است


درباره لپ‌تاپ مجهز به صفحه نمایش تاشوی جدید لنوو خبرهای زیادی منتشر نشده است. هیچ حدود قیمت و مشخصات جزئی درباره این لپ‌تاپ در دست نداریم و تنها می‌دانیم که قرار است در سال 2020 عرضه شود.

ما حتی نام این محصول را نمی‌دانیم.

اما خبر توسعه پروتوتایپ این لپ‌تاپ زمانی اعلام شده که دنیای تکنولوژی در تب و تاب صفحه نمایش‌های تاشو است.

امروز از این لپ تاپ لنوو چه می‌دانیم؟

لپ تاپ جدید لنوو، عضوی از خانواده ThinkPad X1 محسوب می‌شود.

این دستگاه، به صفحه نمایش OLED  مجهز است و از وسط تا می‌شود. نمایش، حاشیه‌-Bezel- دارد که دورتادور آن را می‌پوشاند.

ظاهرا هیچ صفحه کلید فیزیکی روی این دستگاه وجود ندارد و نرم افزار کیبورد در قسمت پایینی نیمه‌ای از صفحه کلید، نمایش داده می‌شود.

البته امکان اتصال کیبورهای وایرلس و بدون سیم نیز وجود دارد. و کیفیت تصویر این صفحه نمایش، 1920 x 1440  پیکسل بوده و مجهز به پردازنده اینتل است.

این صفحه نمایش در جهت‌های مختلف قابل استفاده است. مثلا می توانید آن را مانند یک کتاب در دست بگیرید یا نیمه دوم را روی نیمه اول بخوابانید.

لنوو لپ تاپ تاشو

این محصول شمار را یاد دستگاه Galaxy Fold می‌اندازد؟

البته Galaxy Fold از لحاظ اندازه، از این پروتایپ لپ‌تاپ لنووو کوچک‌تر است.

اما در هر صورت، عرضه پیشگامی Galaxy Fold می‌تواند روی محصولات دیگر حوزه صفحه نمایش‌های تاشو-از جمله این لپ‌تاپ لنووو- سایه سنگینی بیندازد.

Galaxy Fold، هم به گوشی هوشمند و هم به یک تبلت تبدیل می‌شود.

اما این محصول با مشکلاتی روبرو شده که مسئولان سامسونگ را ترغیب کرده زمان عرضه آن را عقب بیندازند.

تفاوت دو محصول فوق الذکر، زیاد  است. فولد در قسمت قابل تا شدن، یک خط باریک‌تر است اما لپ تاپ لنوو ظاهرا منحنی آزادتری داشته وضخیم‌تر است.

دلیل این تفاوت این است که لپ تاپ لنوو از صفحه نمایش ال‌جی استفاده کرده است.

شرکت ال‌جی مدت‌هاست که تولید تلویزیون‌های منعطف خود را به رخ می‌کشد. گلکسی فولد، صفحه نمایش لپ تاپ لنوو نیز نیاز به محافظ دارد.

آیا آینده از آن دستگاه‌های تاشو است؟

در حال حاضر دو شرکت بزرگ مایکروسافت و گوگل، به روی عرضه نسخه‌های سیستم عامل پشتیبان کننده از دستگاه‌های تاشو کار می‌کنند.

شرکت Corning – تولید کننده بزرگ شیشه‌ صفحه نمایش‌های گوشی‌های هوشمند امروزی نیز اعلام کرده که در حال توسعه شیشه‌های تاشوی مقاوم‌تر از پلاستیک است.

این شرکت ادعا دارد که شیشه‌های جدید دیگر نیازی به محافظ نخواهند داشت.منبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

تداخل امواج باند 5G با سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوا

تداخل امواج باند 5G با سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوا


متخصصان و مسئولان هشدار داده‌اند که امواج اینترنت نسل پنجم-5G- می‌تواند به طور جدی در سیستم اعلام احتمالات پیش‌بینی آب و هوا(مانند پیش‌بینی طوفان‌ها و گردبادها)، تداخل ایجاد کند.

کمیسیون ارتباطالت فدرال(FCC) از سال گذشته، دسترسی به باند اینترنت  24GHz نسل پنجم را مقدور ساخته، اما دانشمندان به دلیل نزدیکی بیش از اندازه این پهنای باند با پهنای باند 23.8 GHz، اعلام نگرانی کرده‌اند.

پهنای باند 23.8 GHz برای جمع آوری داده درباره وضعیت‌های حساس آب و هوایی و اتمسفر به کار می‌رود.

اگر تعداد زیادی از امواج 5G در نزدیکی این پهنای باند قرار گیرد، می‌تواند باعث تداخل در نحوه عملکرد دستگاه‌های مرتبط با پیش‌بینی وضعیت آب و هوا شود.

مرتبط:

اینترنت 5G روی خودروهای آینده چه تاثیری خواهد داشت؟

دکتر نیل ژاکوب، رئیس اجرایی ارگان ملی اقیانوسی و جوی(NOAA) است.

وی این هفته، درباره خطرات احتمالی باندهای 5G برای سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوا صحبت کرد.

بر اساس گفته دکتر ژاکوب، سطح تداخل باندهای وایرلس 5G می‌تواند به میزان زیادی باعث از دست رفتن داده‌های ارسالی این ارگان شود.

دکتر ژاکوب مدعی است:« این داده‌ها برای کار ما بسیار اساسی هستند.  ما برای پیش‌بینی وضعیت‌های حساس آب و هوایی مانند طوفان‌ها و گردبادها، از دستگاه microwave sounder استفاده می‌کنیم. پهنای باند 5G می‌تواند اختلال جدی در امواج ارسالی این دستگاه ایجاد کند. در پیش‌بینی‌هایی که بدون دستگاه microwave sounder انجام می‌شود، احتمال خطای بسیار بالایی وجود دارد.»

بدون دستگاه microwave sounder، دقت پیش‌بینی‌های ارگان NOAA، به میزان 30 کاهش می‌یابد.

دکتر ژاکوب عنوان می‌کند که پیش‌بینی‌های آب و هوایی با کاهش 30 درصدی، مربوط به دهه 1980 بوده است.

با انتشار این ادعا، سناتور دموکرات – ران ویدن- در نامه‌ای به FCC دستور توقف استفاده از پهنای باند 24GHz  را خواستار شد.

وی در نامه خود گفت:« تا مشخص شدن امنیت سیستم‌های پیش‌بینی آب و هوایی، به شرکت‌های عرضه کننده اجازه ندهید تا با پهنای باند 24GHz  کار کنند.»

 منبع

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها