با ما همراه باشید

تکنولوژی

چگونه بازی Thief سرنوشت عناوین مخفی‌کاری را تغییر داد؟

چگونه بازی Thief سرنوشت عناوین مخفی‌کاری را تغییر داد؟قدم‌هایی که در تاریکی برداشته می‌شود، زمزمه‌هایی که شنیده می‌شود، صدای کشیده شدن کمان و تیری که به سمت هدف پرتاب شد؛ این کلمات عصاره بازی Thief هستند.

درخشان‌ترین نکته بازی Thief صداگذاری و توجهی است که به آن شده است، از کوچک‌ترین افکت صوتی گرفته تا روای بازی که شخصیت اصلی همه چیز به بهترین شکل خود انجام شده است. تمام این دقت توجه برای این است که این شهر تاریک و فاسد را به خاطر بسپرید، مکانی که یک دزد به نام «گرت» (Garret) قهرمان آن شده است. جایی که آهن سرد حکفرمایی می‌کند و سعی در مخفی کردن فرهنگ گذشته و زامبی‌ها دارد. امکان ندارد که سکوت درون بازی را از یاد ببرید، لحظه‌ای که نقشه اشتباه پیش می‌رود و سکوت می‌شکند. فریاد نگهبان‌ها آسمان سیاه شب را پر می‌کند و شما به سختی تلاش می‌کنید خود را از این مخصمصه خطرناک نجات دهید.
بازی Thief عنوانی است توسط اسم خود تعریف می‌شود. خیلی از عناوینی که بعد از نسخه اول این بازی عرضه شدند مانند Deus Ex و Dishonored به شما این آزادی عمل را می‌دهند تا به هر شکلی که دوست دارید بازی کنید. شما تجهیزات لازم برای مخفی‌کاری را دارید ولی اگر به انجام این کار علاقه ندارید می‌توانید به وسیله تفنگ، مواد منفجره و یا جادو به هر شکلی که دوست دارید قوانین بازی را تغییر دهید؛ برخلاف این عناوین بازی Thief به شما تجهیزات و تجربه یک دزد حرفه‌ای را می‌دهد ولی شما را مجبور می‌کند که درون نقش گرت فرو بروید. شخصیت اصلی شاید درون سایه‌ها شکست‌ناپذیر باشد ولی در مبارزه تن به تن هیچ مهارتی ندارد، اگر با چماق خود به پشت سر یک نگهبان ضربه بزنید مطمئنا او را زمین‌گیر خواهید کرد ولی کافی است تا محاصره شوید تا خیلی زود با شکت روبرو شوید. حتی در درجه‌های سختی بالاتر شما اجازه ندارید تا کسی را به قتل برسانید زیرا گرت یک دزد حرفه‌ای است و نباید هیچ مدرکی از خود به جا بگذارد.
اولین بار گرت در سال 1998 و با بازی Thief: The Dark Project به گیمرها معرفی شد. قبل از عرضه این عنوان نیز بازی‌های دیگری در ژانر مخفی‌کاری عرضه شده بود ولی معدود عنوانی بودند که تا این درجه از جزئیات پیش بروند، اولین نسخه از بازی Thief اثری بود که سایه‌ها زره شما بودند و صبر بهترین دوستی که داشتید. تجهیزات شما عبارت بودند از تیرهای آبی برای خاموش کردن چراغ‌ها تا تیرهایی که با طناب آن‌ها می‌توانستید از دیوارها بالا بروید. همه چیز در خدمت گیم‌پلی بود. هر مرحله درون یک محیط باز جریان داشت که به شما این اجازه را می‌داد تا راه خود را انتخاب کنید و تاکتیک‌هایی را به کار بگیرید که در برنامه شما کاربرد دارند.
بازی Thiefمی‌توانید شمشیر خود را بیرون بکشید ولی مطمئن باشید که گرت مدت زیادی دوام نخواهد آورد
از همان اولین مرحله بازی Thief که در یک کاخ بزرگ جریان دارد با یک محیط چندلایه و پیچیده مواجه خواهید شد که راه‌های زیادی برای پیشروی به شما ارائه می‌دهد و تنها راهنمای شما نقشه‌ای است که گرت کشیده است و اعتقاد دارد که درون ساختمان باید تقریبا این شکلی باشد. در مرحله دیگری باید وارد یک معدن به شدت پیچیده شوید که به تنهایی ترسناک است چه برسد که بخواهید راه خود را پیدا کنید.
اگر نسخه اول بازی Thief فقط یک مشکل داشته باشد آن ثابت نبودن عناصر داستانی است، درون داستان المان‌های فانتزی وجود مانند عنکبوت‌های بزرگ و زامبی‌ها حضور دارند و در عین حال شاهد یک جهان استیم‌پانک و مکانیکی هستیم، این تضاد در المان‌های داستان در نهایت باعث شد تا بازی از روایت جذاب دزدی‌های خود فاصله بگیرد و بیشتر به المان‌های فانتزی بپردازد. سازندگان اما از اشتباه خود درس گرفته و در نسخه دوم بازی که Thief: The Metal Age المان‌های فانتزی را حفظ کرده ولی تاکید بیشتری بر عناصر استیم‌پانک بازی داشتند. این بار گرت با تاریکی‌های جامعه مدرن و مکانیکی روبرو می‌شد و ماموریت‌های متنوعی مانند دزدی از بانک، گروگان‌گیری و دزدی اطلاعات را انجام می‌داد.
در نسخه دوم بازی Thief همچنین شاهد تکامل نقشه و محیط بازی نیز بودیم، در واقع می‌توان گفت که این بار داستان بازی حول محیط و گیمپلی می‌چرخید که البته این مورد آسیبی به روایت بازی نزد. محیط بازی بیشتر از هر موقع دیگری غیرخطی و باز شده بود و پر شده بود از نگهبانان و شخصیت‌هایی که هر کدام به نوعی با داستان بازی ارتباط داشتند. همچنین افزایش درجه سختی فقط به معنی دشوار شدن بازی نبود بلکه با هربار افزایش آن باید از قوانین بیشتری مانند همان اصل به قتل نرساندن هیچ فردی پیروی می‌کردید، این چنین جزئیاتی باعث شده بود که ارزش تکرار بازی بیشتر از قبل شود.
بازی Thiefشاید یکی از مشکلات نسخه اول نبود بالانس درست برای المان‌های فانتزی و واقعی بود.
مطمئنا هیچ کدام از این موارد بدون تلاش و کار سخت شرکت سازنده بازی Thief، استدیو Looking Glass تبدیل به واقعیت نمی‌شد، سازندگانی که با دقت بر جزئیات یک اثر به یادماندنی ساختند. به عنوان مثال کمان گرت را در نظر بگیرید، حسی که به شما می‌دهد، صدایی که موقع کشیدن زهش تولید می‌شود همه و همه خاص هستند و کاملا به شما حس یک دزد ماهر را می‌دهند. این مورد درباره دیگر وسایل گرت نیز صدق می‌کند مثلا شمشیر او سلاح خوبی برای چند ثانیه جنگیدن است اما استفاده طولانی مدت از آن فقط شکست را به همراه دارد. هر ابزاری که در اختیار داشتید محدودیت‌های خود را به همراه داشت و در نهایت موفقیت تنها در صورتی امکان‌پذیر بود که از همه آن‌ها به شکل درست استفاده کنید و بدون نقشه پیشروی نکنید.
البته هوش‌مصنوعی قدرتمند نیز در چنین سبکی حرف اول را می‌زند و سری بازی Thief هیچ‌گاه از این لحاظ مشکلی نداشت. کافی بود چندباری با نگهبانان درگیر شوید تا متوجه شوید که گرت فقط یک دزد است و نباید انتظار داشته باشید که بتواند هرکاری را انجام بدهد، همچنین کافی بود تا کمی در سایه‌ها منتظر بایستید و به زمزمه‌های نگهبانان گوش دهید. هر کسی در دنیای این بازی برای خود داستانی داشت و این مورد درباره جزئی‌ترین شخصیت‌ها نیز صدق می‌کرد؛ چنین کاری در سال 1998 مطمئنا یک قدم بزرگ حساب می‌شد. همچنین در ابتدای مقاله ذکر کردیم که صدابرداری بازی نیز در سطح بالایی قرار داشت و واقعا بی‌انصافی است اگر به این مورد اشاره نشود. هر قدمی که در هر محیطی برمی‌دارید صدای متفاوتی دارد و سطح هر محیط در میزان صدایی که راه رفتن گرت تولید می‌کند نیز تاثیر دارد و همیشه باید حواستان به این موضوع باشد.
و در آخر این چنین وسواسی است که باعث می‌شود بگوییم سری بازی Thief چیزی فرای یک عنوان مخفی‌کاری است. شاید نسخه اول بازی از لحظا داستانی و روایت کمی مشکل داشت اما در نسخه دوم شاهد عنوانی هستیم که تکلیفش با خودش مشخص است و کارش را به خوبی انجام می‌دهد.

adمنبع خبر

متخصص دیجیتال مارکتینگ / کارشناس نرم افزار و کارشناس ارشد و دکترای جامعه شناسی / برنامه نویس و مدیر پروژه

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکنولوژی

ارسال پیامک‌های تبلیغاتی با سیستم هشدار در بحران!

نگاهی به ماجرای پیامک‌های جعلی


در حالی که استفاده از سرویس ارسال پیامک اضطراری تنها برای شرایط بحرانی طراحی شده است، ظاهرا برخی از اپراتورها تخلف کرده و مسیر ارسال پیامک‌های تبلیغاتی را از این سرویس باز کرده بودند.

به گزارش ایسنا، پس از اعتراض نسبت به ارسال پیامک‌های تبلیغاتی انبوه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شش شرکت را که اجازه دارند، در این حوزه فعالیت کنند، توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، به اپراتورها معرفی کرد و محتوای پیامک‌های ارسال‌شده هم حائز صلاحیت شناخته شد و پس از آن، اپراتورها اجازه یافتند زیرساخت‌های خود برای انتشار پیامک‌های انبوه را صرفاً در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند.

اما با محدود شدن ارسال پیامک توسط سرشماره‌های تبلیغاتی و مسدود شدن بسیاری از آن‌ها توسط کاربرانی که مایل به دریافت نبودند، برخی از کسب‌وکارها به سرشماره‌های شخصی روی آوردند و این موضوع موجب شد ارسال پیامک‌های مزاحم از سرشماره‌های محدود به شماره‌های شخصی نامحدودی برسد که رگولاتوری تنها راه جلوگیری از آن‌ها را تاکنون ارسال این شماره‌ها به سامانه ۱۹۵ دانسته است. اگر چه گستردگی شماره‌های شخصی به‌اندازه‌ای است که تا امروز هم با مسدود شدن بیش از ۶۳ هزار شماره، هنوز ارسال پیامک‌های مزاحم به صفر نرسیده است.

راه‌اندازی سرویس هشدار برای شرایط بحرانی

از طرفی، پس از بروز سیل همزمان با آغاز سال ۱۳۹۷ و پیامک‌هایی که از طرف ستاد بحران ارسال شد، این خواسته مطرح شد که به جای ارسال پیامک، از سیستم ارسال پیامک اضطراری برای اطلاع‌رسانی و جلوگیری از آسیب‌های بیش‌تر هنگام وقوع بلایای طبیعی استفاده شود. این موضوع هم سبب شد سرویس هشدار شرایط بحرانی توسط اپراتورها آغاز به کار کند تا پیش از وقوع بلاهای طبیعی، مردم از طریق تلفن‌همراه خود آگاه شوند.

با وجود این، اخیراً اخباری در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر این‌که برخی از مشترکان اپراتورها همراه، روی صفحه گوشی خود، تبلیغاتی از این سیستم ارسال‌کننده پیام ضروری دریافت کرده‌اند که باید صرفاً در شرایط بحرانی از آن استفاده می‌شده است. این موضوع کاربران را بر آن داشت تا از وزیر ارتباطات بخواهند مساله را پیگیری کند که البته وزیر ارتباطات هم در پاسخ، تخلف صورت‌گرفته را تأیید کرد.

البته اپراتور متخلف، در جوابیه‌ای، پذیرفت که این خطا توسط یکی از شرکت‌هایی که با این اپراتور همکاری می‌کند، ارسال شده و اعلام کرد که با این شرکت برخورد می‌کند. هرچند باز هم این پرسش مطرح شد که چرا اپراتورها شخصاً زیر بار مسئولیت اینگونه مسائل نمی‌روند؟ اما از طرفی برخی معتقدند اپراتورها زیرساخت‌های ارتباطی را فراهم می‌کنند و بهره‌گیری از آن‌ها با نظرات متولیان قانونی برای شرکت‌ها و حتی افراد قابل استفاده است و بهره‌گیری هر مشترک حقیقی یا حقوقی دلیل بر متهم بودن شرکت ارائه‌دهنده زیرساخت‌ها نیست.

اپراتورها اشرافی به محتوای پیامک‌ها ندارند

در این راستا، مجید حقی -معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که برخی از مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، دایر بر این است که ارسال پیامک‌های تبلیغاتی باید مدیریت شود، گفت: اپراتورها در چرخه ارسال پیامک قرار می‌گیرند. آن‌ها از طرفی باید مطابق مصوبات کمیسیون از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی جلوگیری کنند و از طرف دیگر با توجه به موضوع حریم خصوصی، اشرافی به محتوا ندارند و نمی‌توانند محتوا را پیش از این‌که ارسال شود، بررسی کنند و اشرافی به این موضوع داشته باشند که محتوا تبلیغاتی است.

وی ادامه داد: اما باید سازوکاری داشت که در حین یا پس از آن، بتوانند این موضوع را مدیریت کنند که اگر پیامک تبلیغاتی به مشترکی که قبلاً دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را لغو کرده بوده ارسال شود، با پنل‌داری که این ارسال پیامک را داشته، مطابق قراردادی که دارند برخورد و از وقوع مجدد آن خودداری کنند.

معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در پاسخ به این‌که چگونه از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی جلوگیری می‌شود، گفت: این موضوع توسط سامانه *۸۰۰# یا در پنل‌های اپراتورها مدیریت می‌شود و مشترکین می‌توانند تعیین کنند که برایشان چه نوع پیامکی ارسال شود و یا این‌که اصلاً پیامکی دریافت نکنند و کلاً مسدودش کنند. این مدیریت پیش از ارسال پیامک است.

با ارسال‌کنندگان متخلف برخورد می‌کنیم

حقی ادامه داد: اگر پیامک تبلیغاتی توسط سرشماره‌های هویت‌دار و شناسنامه‌دار به کسانی ارسال شود که دریافت پیامک به سمت خودشان را بستند، حتماً تخلف است و ما با این موضوع به لحاظ پروانه‌ای و هر آنچه که به صورت قانون آمده، برخورد و جریمه می‌کنیم. البته این مانع از این نمی‌شود که مشترکان خودشان علیه این سرشماره‌ها شکایت کنند.

وی درباره‌ی نحوه‌ی جریمه‌ی اپراتورهای متخلف بیان کرد: این یک سلسله است که مسؤولیت دست به دست انتقال پیدا می‌کند. ما اپراتور را مطابق مصوبات کمیسیون و آنچه که در پروانه به عنوان جریمه در پروانه‌هایشان در نظر گرفته شده، جریمه می‌کنیم و اپراتور هم آن شرکت و ارسال‌کننده را با نسبتی که در قرارداد داشته، جریمه می‌کند.

معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در ادامه با بیان این‌که اپراتور متخلف جریمه‌ی نقدی شده است، اظهار کرد: ما به اپراتور تذکر دادیم و برخورد کردیم و اپراتور هم با شرکتی که این پیامک را ارسال کرده، برخورد و دسترسی‌اش را قطع کرد و همچنین تضمین داده که از این پس این موضوع تکرار نشود.

با وجود این و اگرچه رگولاتوری اظهار می‌کند به اپراتور متخلف تذکر داده و تضمین گرفته که این موضوع دیگر تکرار نشود، به نظر می‌رسد مسیر ارسال پیامک‌های مزاحم تبلیغاتی که بارها به دلیل مسدود شدن سرشماره‌های تبلیغاتی و شخصی بسته شده، این بار از طریق سیستم ارسال پیامک اضطراری باز شده تا گوی مسؤولیت بار دیگر از زمین اپراتورها خارج شود؛ موضوعی که شاید رضایت کسب‌وکارها و اپراتورها را در پی داشته باشد اما چندان مطبوع کاربرانی که از هر راهی برای دریافت نکردن پیامک‌های مزاحم تلاش می‌کنند، نیست.منبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

هزار بار باز و بسته کردن گلکسی فولد!

هزار بار باز و بسته کردن گلکسی فولد!


یکی از مواردی که در گلکسی فولد سامسونگ برای همه جای سوال داشت مقاومت لولای این دستگاه است. این موبایل چند بار می‌تواند باز و بسته شدن را تحمل کند؟ و یا یک کاربر عادی چند بار در روز این موبایل را باز و بسته می‌کند؟

سامسونگ در بررسی‌های خودش به این نتیجه رسیده که کاربران احتمالا بین ۸۰ تا ۱۲۰ باز این موبایل را باز و بسته خواهند کرد!

سامسونگ در آزمایش‌های خودش گلکسی فولد را ۲۰۰ هزار بار باز و بسته کرده است و مشکلی مشاهده نکرده!

۲۰۰ هزار بار یعنی اگر یک کاربر روزی ۱۰۰ بار گلکسی فولد را باز و بسته کند، لولای آن تا ۵ سال هیچ مشکلی نخواهد داشت.

یکی از مشهورترین یوتیوبرهای جهان در کانال آنباکس تراپی این موبایل را هزار بار باز و بسته می‌کند!

این آزمایش نیاز یک کاربر نرمال در ۱۰ روز را نشان می‌دهد. شاید این یک ویدئو نمادین باشد و یا شاید به ما شمردن از یک تا یک هزار را نشان دهد! شاید تماشای آن خسته کننده باشد، اما چون این موبایل مهمترین موبایل امروز در دنیا است، ساخت هر ویدئویی از آن می‌تواند بسیار جذاب باشد.منبع

ادامه مطلب

تکنولوژی

تست مقاومت هواوی p30 پرو

چرا دوربین Huawei P30 Pro خارق العاده است؟


هواوی به تازگی جدیدترین پرچمدار خود را معرفی کرده است. شاید مهمترین ویژگی هوآوی پی ۳۰ پرو دوربین آن باشد. در مطلب دیگری که می‌توانید آن را هم در ادامه مطالعه کنید درباره دوربین این موبایل صحبت کرده‌ایم. اما در ویدئوی امروز می‌خواهیم کیفیت ساخت و مقاومت این موبایل را در برابر آزمایش معروف JerryRigEverything ببینیم.

 منبع

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها