با ما همراه باشید

گردشگری

مکان های دیدنی ترکیه که نباید از دست بدهید (قسمت اول)

استانبولترکیه، یکی از مقاصد پرطرفدار در دنیا، به‌خصوص در میان ایرانی‌ها است. از شهرهای مهم این کشور استانبول، آنکارا، آنتالیا و قونیه است که در این مقاله به مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر‌ها می‌پردازیم.ترکیه، کشوری ارواسیایی است که از شرق با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، از جنوب‌شرقی با عراق و سوریه، و از شمال‌غربی با بلغارستان و یونان همسایه است. این کشور نیز تاریخ پرفرازونشیبی را پشت سر گذاشته است که همین، دلیل وجود آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی بسیار است. البته وجود دریاهای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه را در به‌وجود آمدن آب و هوای مناسب برای داشتن طبیعتی زیبا و جذب گردشگر نباید نادیده گرفت.شهرهای مهم ترکیه شامل استانبول، آنکارا، آنتالیا، قونیه، کوش آداسی، بدروم، مارماریس و آلانیا است که در این مقاله به مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی (براساس رتبه‌بندی سایت TripAdvisor) چهار شهر اول می‌پردازیم.اگر به ترکیه سفر می‌کنید می‌توانید از برترین دیدنی‌های این کشور، در هر یک از شهرهای زیر بازدید کنید. روزباکس مهم‌ترین مکان‌های دیدنی هر شهر را از دیدگاه تریپ ادوایزر معرفی می‌کند تا درصورتی که فرصت شما محدود است، بتوانید برنامه‌ریزی بهتری برای سفرتان داشته باشید و شاخص‌ترین جاذبه‌های هر شهر را از دست ندهید.اگر مایل هستید در سفر به این کشور از شهرهایی که اشاره شده بازدید کنید، می‌توانید برای انتخاب بهترین تور ترکیه از روزباکس کمک بگیرید. از فهرست متنوع تورهایی که از میان آژانس‌های معتبر ارائه شده، قیمت تور ترکیه را مقایسه کنید و ارزان‌ترین گزینه را انتخاب کنید.دیدنی‌های استانبول | دیدنی‌های آنکارا | دیدنی‌های آنتالیا | دیدنی‌های قونیه

دیدنی‌های استانبول

استانبولاستانبول، یکی از پربازدیدترین شهرهای ترکیه، در ناحیه مرمره قرار گرفته است. تنگه بسفر این شهر را به دو نیم تقسیم کرده است، به طوری که نیمی از این استان در اروپا و نیمی دیگر در آسیا قرار دارد. استانبول نیز دیدنی‌های بسیاری دارد که در تور استانبول می‌توانید از بهترین مکان‌های دیدنی آن بازدید کنید. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

مناطق تاریخی استانبول

مناطق تاریخی استانبولمناطق تاریخی استانبول شامل گروهی از مکان‌ها است که در محله فاتح استانبول قرار گرفته‌اند. این مناطق تاریخی در سال ۱۹۸۵ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند. این گروه شامل سرابورنو (sarayburnu)، قصر توپ‌قاپی، مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کلیسای ایا ایرنه، مسجد زیرک، مسجد سلیمانیه، مسجد ایاصوفیه کوچک، و دیوارهای قسطنطنیه است. 

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه استانبولمسجد سلیمانیه در سال‌های بین ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷، به دستور سلطان سلیمان، توسط معمار سنان (خواجه معمار سنان آغا) ساخته شد. این مسجد دارای چهار منار و ترکیبی از معماری اسلامی و بیزانسی است. بخش‌های مختلف مسجد سلیمانیه شامل کتابخانه، مدرسه، کاروان‌سرا، حمام، آشپزخانه و بیمارستان است. امروزه، این بنای مربوط به دوران امپراتوری عثمانی، روی تپه سوم استانبول قرار دارد. این مسجد دومین مسجد بزرگ شهر است و بهترین منظره از استانبول را به نمایش می‌گذارد.

منطقه سلطان احمد

منطقه سلطان احمد استانبولاین منطقه، قدیمی‌ترین و گردشگرپذیرترین منطقه استانبول در ترکیه است که جاذبه‌های فراوانی چون کاخ توپ‌قاپی، مسجد کبود، هیپودروم (که امروز بخشی از میدان سلطان احمد است)، موزه هنرهای ترکی و اسلامی (قصر ابراهیم پاشا)، مسجد ایا صوفیه، بازار آراستا، حمام ترکی و بسیاری دیگر را در خود جای داده است. این منطقه کوچک، علاوه‌براین جاذبه‌ها، دارای فضای بسیار آرامش‌بخشی است.

کلیسا/ موزه ایاصوفیه

ایاصوفیهکلیسای ایاصوفیه که زمانی کلیسای مسیحیت شرق به شمار می‌رفت، پس از فتح استانبول به دست محمد دوم، از کلیسا به مسجد تبدیل شد. کلیسای ایاصوفیه به دستور ژوستین یکم در سال ۵۳۲ ساخته شد و پس از تبدیل آن به مسجد، تغییرات بسیاری از جمله نقاشی‌ها، نوشته‌های قرآنی روی دیوار، مناره، منبر، محراب، و غیره به آن اضافه شد. پس از به قدرت رسیدن آتاتورک و اعلام جمهوری در ترکیه، این مکان به موزه تبدیل شد و امروزه نیز جزو برترین دیدنی های استانبول است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

تنگه بسفر

تنگه بسفرتنگه بسفر در استابول، دارای سواحل بسیار زیبایی است که اطراف آن‌ها پر است از مکان‌های تاریخی، قلعه‌ها، خانه‌های بزرگ چوبی، هتل‌ها و رستوران‌ها. مناطق دیدنی این تنگه شامل منطقه آنادولو کاوایی، آرنا ووت کوی، ببک، قصر بیگلربیگی، امیرگان، کانلیکا، اورتاکوی، قلعه اروپا (روملی حیصاری)، موزه صاقب صابانچی، منطقه ساریر، بنیاد ایزنیک، رستوران بابا آدم، رستوران موزدچانگا، رستوران توگرا، هتل چهار فصل، هتل استانبول ادیشن، خانه هتل بسفر، W استانبول و هتل کمپینسکی است.

دیدنی‌های آنکارا

آنکاراآنکارا، پایتخت ترکیه و بعد از استانبول، دومین شهر بزرگ کشور است. این شهر دارای جنگل‌های کوهستانی بسیار، دشت خشک قونیه، رودخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی، موزه‌ها، معابد و دیدنی‌های بسیار است. برترین دیدنی های آنکارا که نباید در سفرتان آن‌ها را از دست بدهید شامل موارد زیر است:

آنیت‌کابیر

آنیت کابیرآنیت‌کابیر محل دفن مصطفی کمال آتاترک، بنیان‌گزار و اولین رئیس‌جمهور ترکیه است. این مقبره در سال ۱۹۴۴ روی یک تپه ساخته شد. علاوه بر قبر آتاترک، قبر عصمت اینونو، دومین رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این مکان قرار دارد.

موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن آناتولیموزه تمدن آناتولی در قسمت جنوبی قلعه آنکارا قرار گرفته و شامل ساختمان انبار بازار محمود پاشا عثمانی، کاروانسرای Kusunlu Han و موزه هیتی‌ها است. همچنین این موزه شامل بیش از ۲۰۰,۰۰۰ شی تاریخی است که تنها بخشی از آن به نمایش گذاشته می‌شود. نمایشگاه‌ها شامل مجسمه‌های عصر برنز و غارنگاره‌های دوره نوسنگی است.

موزه رحمی کوچ

موزه رحمی کوچموزه رحمی کوچ یک موزه صنعتی خصوصی است که تاریخ حمل و نقل، صتعت و ارتباطات ترکیه را به نمایش می‌گذارد. رحمی کوچ، عضوی از یک خاندان ثروتمند ترکیه و رئیس بازنشسته گروه کوچ، موزه اصلی را در سال ۱۹۹۱ در استانبول تاسیس و در سال ۱۹۹۴ افتتاح کرد. موزه خواهر، که کوچک‌تر از موزه اصلی است، در سال ۲۰۰۵ در آنکارا افتتاح شد.

مسجد حاج بیرم

مسجد حاج بیرممسجد حاج بیرم که در دوران عثمانی ساخته شد، نشانگر معماری اواخر قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸ است. سقف این مسجد را تزئینات چوبی، و منادهایی از گل‌ها و گیاهان تشکیل داده است. نام این مسجد را به افتخار صوفی و شاعر ترک، حاج بیرم ولی انتخاب کردند. این مسجد در سال ۲۰۱۶، در فهرست آزمایشی میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

موزه زندان اولوکانلار (Ulucanlar)

موزه زندان اولوکانلارموزه زندان اولوکانلار که زندان سابق آنکارا است، در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. این اولین موزه زندان در ترکیه است. افرادی که به سیاست و تاریخ علاقه دارند، می‌توانند از این مکان دیدن کنند؛ اما برای افراد دیگر به دلیل اتفاقات وحشتناکی که در این مکان افتاده است، این مکان باعث افسردگی و ناراحتی‌شان می‌شود.

دیدنی‌های آنتالیا

آنتالیااستان آنتالیا، در جنوب‌غرب ترکیه و بین رشته‌کوه‌های توروس و دریای مدیترانه قرار گرفته است. همین موقعیت جغرافیایی باعث شده است تا این شهر طبیعت بسیار زیبایی داشته باشد و ۳۰ درصد از جذب گردشگران کشور را به خود اختصاص دهد. بهترین دیدنی های آنتالیا را می‌توانید در تور آنتالیا بازدید کنید. در ادامه به برخی از این مکان‌های مهم در آنتالیا اشاره می‌کنیم.

پارک Hip- Notics

پارک هیپنوتیکسپارک هیپنوتیکس پارک بسیار بزرگی است که دارای سه رودخانه بزرگ برای انواع ورزش‌های آبی، زمین والیبال، بسکتبال، تنیس، و غیره است. همچنین چند هتل، کافه و رستوران در این منطقه وجود دارند.

موزه آنتالیا

موزه آنتالیاموزه آنتالیا دارای ۱۳ سالن است که از دوران پارینه‌سنگی تا عثمانی را به نمایش می‌گذارد. این موزه علاوه بر مجسمه‌های خدایان و الهه‌ها، دارای بخش مخصوص کودکان است که در آن فعالیت‌هایی برای کودکان درنظر گرفته شده است تا علاقه آن‌ها را به موزه و اشیای عتیقه افزایش دهد.

ترمسوس

ترمسوسشهر باستانی ترمسوس در ۳۰ کیلومتری شهر آنتالیا، یکی از معدود شهرهای باستانی است که به خوبی حفاظت شده است. این شهر در احاطه‌ی انبوه جنگل‌های کاج و بر فراز کوهی بلند ساخته شده است. شاید دلیل محفوظ ماندن این شهر از ویرانی نیز موقعیت آن باشد. ساختار شهر در ارتفاع ۱۰۵۰ متری بنا شده است. بنابراین برای دیدن آن باید کوهنوردی نسبتا طولانی را در برنامه‌ی خود جای دهید. در این شهر یک تئاتر میان صخره، یک تنگه عمیق، یک ورزشگاه بزرگ، پارک ملى، اودئون، مجموعه‌ی معبد و قبرستان وجود دارد.

منطقه Kaleici

منطقه کالیچیمنطقه kaleici، یک منطقه قدیمی در مرکز آنتالیا است که ساختار آن به دوران روم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و دوران مدرن ترکیه بازمی‌گردد. نام kaleici به معنای «داخل قلعه» است. جاذبه‌های دیدنی این منطقه شامل برج ساعت آنتالیا، دروازه هادریان، برج Hidirlik، مسجد iskele و بسیاری جاذبه‌های دیگر است.

ساحل کاپوتاس

ساحل کاپوتاسساحل کاپوتاس یکی از سواحل پرطرفدار است که دارای امکاناتی چون توالت، دوش، و کافه است. این ساحل در ۲۵ کیلومتری کاش قرار دارد.

دیدنی‌های قونیه

قونیهاستان قونیه، به‌خاطر وجود آرامگاه مولوی بسیار معروف است و همه ساله گردشگران و مشتاقان بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. علاوه‌بر آرامگاه و موزه مولوی دیدنی‌های بسیاری در این شهر وجود دارد که می‌توانید در تور قونیه از آن‌ها بازدید کنید.

مسجد عزیزیه

مسجد عزیزیهمسجد عزیزیه، بنایی مربوط به دوره عثمانی است که در قسمت تجاری شهر قار  گرفته است. مسجد اصلی را مصطفی پاشا، همسر خدیجه سلطان دختر سلطان احمد چهارم، در سال های بین ۱۶۷۱ و ۱۶۷۶ بنا کرد. این بنا در سال ۱۸۶۷ در اثر آتش‌سوزی ویران شد، اما pertevniyal سلطان، مادر سلطان عبدالعزیز در سال ۱۸۷۴ بازسازای شد. این مسجد در نزدیکی موزه مولوی قرار دارد.

آرامگاه و موزه مولانا

موزه مولاناآرامگاه و موزه مولانا، مقبره جلال‌الدین محمد رومی، صوفی ایرانی است. زمانی که پدر مولانا، بهاالدین ولد، در سال ۱۲۳۱ فوت شد، سلطان علاالدین کیقباد، پادشاه سلجوقی، دستور داد تا او را در باغ رز خود دفن کنند، و زمانی هم که جلال‌الدین جان به جان آفرین سپرد، او را در کنار پدرش دفن کردند. این بنا که در سال ۱۹۲۷ به موزه تبدیل شد، اتاق‌های مختلفی دارد.

باغ پروانه گرمسیری قونیه

باغ پروانه گرمسیری قونیهباغ پروانه گرمسیری قونیه یک باغ منحصربه فرد با انواع پروانه‌ها و حشرات در یک محیط زیست زیبا است. این مجموعه شامل سه ساختمان است که باهم یک شکل پروانه را تشکیل می‌دهند که باغ پروانه با ۲,۱۰۰ مترمربع مساحت، موزه حشرات با ۵۵۰ مترمربع، ساختمان مخلوط با مساحت ۸۰۰ مترمربع و سالن چند منظوره، دفاتر و واحده‌های خرده‌فروشی را شامل می‌شود.

مسجد و مقبره شمس تبریزی

مسجد و مقبره شمس تبریزیمسجد و مقبره شمس تبریزی که در قرن ۱۶ بازسازی شد، از موزه مولوی دور نیست، و نسبت به آن همچنین خلوت‌تر است. ورود به این مکان رایگان است.

روستای sille

روستای silleروستای sille، یکی از معدود روستاهایی بود که ساکنانش تا سال ۱۹۲۲ به زبان یونانی کاپادوکیه صحبت می‌کردند. یونانی‌ها و ترک ها به مدت ۸۰۰ سال در این مکان، با صلح و دوستی در کنار هم زندگی کردند. دلیل این صلح و آرامش وجود جلال‌الدین محمد رومی بود که شاهد معجزه‌ای در نزدیکی صومعه مسیحی  saint Chariton بود. جلال‌الدین یک مسجد کوچک داخل صومعه ساخت. جالب است بدانید که او اشعاری را به زبان یونانی با دست‌خط عربی- ترکی می‌نوشت، و همین دلیل آن است که هنوز روستاییان ترکی را با الفبای یونانی می‌نویسند. این طرز نوشتن در تمام منطقه رواج یافت و امروزه به خط کارامانلی ترکی معروف است.اگر شما هم به این مکان‌ها سفر کرده‌اید، می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در صفحه مربوط به هر جاذبه بنویسید و به آن امتیاز دهید و اگر عکسی از آن جاذبه گرفته‌اید، آن را با ما و بقیه مخاطب‌های روزباکس به اشتراک بگذارید.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گردشگری

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا در کدام کشورها قرار دارند؟

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا


ترن‌های هوایی جزو محبوب‌ترین تفریحات مردم هستند که در پارک‌های گوشه و کنار دنیا ساخته شده‌اند. این روزها به لطف فناوری و پیشرفت‌های مهندسی، ترن‌های هوایی ترسناک‌تر و هیجان‌انگیزتر شده‌اند.

پیشرفت‌های فناوری، طراحی و مهندسی در دهه‌های اخیر باعث شده که پارک‌ها و شهربازی‌ها امکانات و تفریحات جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتری داشته باشند. ترن‌های هوایی بلندتر، سریع‌تر و پر فراز و نشیب‌تر، با حلقه‌ها و سراشیبی‌های متنوع حاصل این پیشرفت‌ها است. این وسایل تفریحی جذاب، روز به روز پرهیجان‌تر و ترسناک‌تر می‌شوند.

بسیاری از افراد برای لذت بردن از ترن‌های هوایی خاص، کیلومترها سفر می‌کنند. چه چیزی باعث می‌شود که یک ترن هوایی ترسناک‌تر و هیجان‌انگیزتر شود؟

پاتریک لیندیچ یکی از طرفداران رولر کوسترها یا ترن‌های هوایی است. او کانال یوتیوب اختصاصی خود را از سال ۲۰۱۶ راه انداخته است که CoasterFanatics نام دارد.

او می‌گوید:

ارتفاع ترن هوایی و سراشیبی سقوط‌ها باعث جذابیت آن می‌شود. روی زمین ایستادن و نگاه کردن به این پستی‌ها و بلندی‌هایی که به ابرها می‌رسد، بسیار شگفت‌انگیز است. البته محیط اطراف ترن هوایی هم اهمیت زیادی دارد. از درختان بزرگ تا دریاچه‌ها و رودخانه‌ها اگر در اطراف ترن هوایی باشند بر جذابیت و میزان ترسناک بودن آن می‌افزایند.

در ادامه پنج ترن هوایی از گوشه و کنار دنیا را معرفی می‌کنیم که ترسناک و هیجان‌انگیز هستند. تعدادی از این ترن‌های هوایی کاملا جدید هستند؛ در حالی که بقیه از مدت‌ها قبل فعالیت می‌کنند.

ترن هوایی تاکابیشا (Takabisha)

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا

مهم‌ترین ویژگی‌های ترن هوایی تاکابیشا، یکی چشم‌انداز زیبا از کوه فیجی و دیگری پیچ‌های ۱۲۱ درجه است. این ترن هوایی در ژاپن قرار دارد و در سال ۲۰۱۱ افتتاح شده است. ارتفاع آن در بالاترین نقطه ۴۳ متر است. بیشترین سرعت این ترن هوایی به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و طول کل مسیر ترن هوایی ۱۰۰۴ متر است.

یکی از ویژگی‌های جذاب این ترن هوایی این است که جذاب‌ترین سراشیبی آن در ابتدای مسیر نیست بلکه در اواسط مسیر قرار دارد. این سراشیبی مستقیم نیست و دارای زاویه ۱۲۱ درجه است.

لیندیچ درباره این ترن می‌گوید:

با اینکه سوار آن نشده‌ام ولی در فهرست علاقه‌مندی‌هایم قرار دارد. جذابیت سراشیبی‌های این ترن بسیار قابل توجه است. این ترن هوایی بدون شک بسیار خاص و فراموش‌نشدنی است.

در روزهای صاف و آفتابی، چشم‌اندازهای بسیاری زیبایی از کوه فیجی از فراز این ترن هوایی قابل مشاهده است.

ترن هوایی میلنیوم فورس (Millennium Force)

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا

ترن هوایی میلنیوم فورس که از سال ۲۰۰۰ در اهایو آغاز به کار کرد، تقریبا بیست سال است که جزو محبوب‌ترین ترن‌های هوایی دنیا به شمار می‌آید. این ترن هوایی ۹۵ متر ارتفاع دارد؛ طول بلندترین سراشیبی آن به ۹۱ متر می‌رسد و یک زاویه ۸۰ درجه دارد. بیشترین سرعت آن ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت و کل مسیر این ترن هوایی ۲۰۱۰ متر است. علاوه بر سراشیبی‌های بلند، چشم‌انداز زیبایی که از یک دریاچه از بالای این ترن دیده می‌شود، بر جذابیت و هیجان آن می‌افزاید.

لیندیچ درباره این ترن هوایی می‌گوید:

میلنیوم در حال حاضر ترن هوایی فولادی محبوب من است و هیجانی فراموش‌نشدنی دارد. بسیاری از مردم می‌گویند که از آن بالا می‌توانند کانادا را در طرف دیگر دریاچه ببینند. وقتی ترن پایین می‌آید، این توهم در مسافران آن ایجاد می‌شود که انگار ترن در حال سقوط در دریاچه است. این سقوط بدون شک محبوب‌ترین سقوط در تمام ترن‌های هوایی محسوب می‌شود که تا به حال تجربه کرده‌ام.

 این سفر هیجان انگیز از سال دو هزار در فهرست برترین ترن‌های هوایی دنیا قرار دارد و بدون تردید، تجربه‌ای است که نباید آن را از دست بدهید.

ترن هوایی SheiKra

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا

ترن هوایی SheiKra یکی از به‌یادماندنی‌ترین و جذاب‌ترین ترن‌های هوایی دنیا است. این ترن هوایی در سال ۲۰۰۵ در فلوریدا افتتاح شد. بلندترین تقطه آن ۶۱ متر ارتفاع دارد؛ طول سراشیبی سقوط آن ۴۶ متر است و زاویه نود درجه دارد. بیشترین سرعت این ترن هوایی به ۱۱۳ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. طول کل مسیر ترن ۹۷۲ متر است.

مقاله‌های مرتبط:

صندلی‌های این ترن حس رهایی دارند و بدون کف هستند، در نتیجه پاهای شما حین سوار شدن در این ترن هوایی، آویزان است.

وقتی در سربالایی بالا می‌رود، قطار به آرامی حرکت می‌کند و در ابتدای تپه سقوط، لحظاتی توقف دارد. در این فرصت، می‌توانید ببینید که ترن از کجا قرار است سقوط کند و اینجا همان جایی است که صدای جیغ و فریاد مسافران بلند می‌شود.

از بالای ترن، چشم‌اندازهای زیبایی از پارک، درختان و مسیرهای پایین ترن قابل مشاهده است. بعد از آزاد شدن ترمزها و رها شدن ترن، از بین درختان و در کنار مسیر عبور می‌کنید. در مجموع سوار شدن این ترن هوایی، یکی از جذاب‌ترین تفریحات در کل دنیا است.

ترن هوایی وایلد فایر (Wildfire)

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا

چشم‌های شما اشتباه نمی‌کند. وایلد فایر یک ترن هوایی چوبی است که چندین واژگونی هم دارد. این ترن هوایی در سوئد قرار دارد و در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده است. مرتفع‌ترین نقطه آن ۵۷ متر ارتفاع دارد. طول سراشیبی سقوط آن ۴۹ متر است و بیشترین سرعت ترن به ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

طول کل مسیر ترن هوایی ۱۲۶۵ متر است. وایلد فایر تنها ترن هوایی چوبی در این لیست پنج تایی محسوب می‌شود. در بالای این ترن هوایی، چشم‌اندازهای بسیار زیبایی می‌بینید و قبل از سقوط به اندازه کافی فرصت دارید تا از دیدن این چشم‌اندازها لذت ببرید. لیندیچ می‌گوید که این ترن هوایی در صدر فهرست ترن‌‌های هوایی محبوبش قرار دارد.

لیندیچ ادامه می دهد:

من قبلا ترن‌های هوایی ساخته شده توسط شرکت سازنده این ترن را نیز امتحان کرده‌ام. همه آن‌ها بسیار هیجان‌انگیز و جذاب هستند و چشم‌اندازهای زیبایی از مناطق جنگلی اطراف دارند. وایلدفایر هم بسیار سریع، جذاب و فراموش‌نشدنی است.

ترن هوایی یوکن استرایکر (Yukon Striker)

ترسناک ترین ترن های هوایی دنیا

یوکن استرایکر از همه ترن‌های هوایی این لیست جدیدتر است. این ترن هوایی در سال ۲۰۱۹ افتتاح شد. یوکت استرایکر در انتاریو قرار دارد و مرتفع‌ترین نقطه آن ۶۸ متر ارتفاع دارد. طول مسیر سقوط ترن ۷۵ متر است و یک زاویه نود درجه به سمت یک تونل زیرآبی دارد. بیشترین سرعت ترن به ۱۲۹ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و کل مسیر ترن ۱۱۰۵ متر است. این ترن مستقیما وارد یک تونل زیر آب می‌شود که تماما با آب احاطه شده است. مهم‌ترین ویژگی دیگر این ترن هوایی که لیندیچ به آن اشاره می‌کند این است که یک ترن دیگر در پایین ترن دور تونل می‌گردد که کورتکس نام دارد.

این ترن هوایی چشم‌انداز بسیاری زیبایی از پارک دارد و یکی از جذاب‌ترین ترن‌های هوایی دنیا است که شما را به سقوطی هیجان‌انگیز و فرموش‌نشدنی دعوت می‌کند.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

بازگشت گرگ‌های در معرض انقراض به پارک‌های ملی آمریکا

پارک‌های ملی آمریکا


دهه‌ها تلاش فعالان محیط زیست باعث شده است گرگ‌های در معرض خطر انقراض به پارک‌ها ملی آمریکا برگردند و تعدادشان در مقایسه با سال ۱۹۷۴، رشدی ۴۶۰ درصدی داشته باشد.

چندین دهه تلاش فعالان محیط زیست باعث شده است که امروز جمعیت گرگ‌های خاکستری به بالاترین رقم خود نسبت به سال‌های گذشته برسد و دوستداران طبیعت بتوانند آن‌ها را در زیستگاه‌های طبیعی‌شان در پارک‌های ملی سراسر آمریکا مشاهده کنند. این گرگ‌ها در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ مجدداً به پارک ملی یلواستون و مرکز آیداهو برگشتند و خیلی زود در ایالت‌هایی مثل کالیفرنیا، مونتانا، یوتا و وایومینگ پراکنده شدند. طبق اعلام سازمان آموزشی «مرکز بین‌المللی گرگ»، در حال حاضر حدود ۵۶۰۰ گرگ در ۴۸ ایالت سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. از اولین‌باری که محافظت از این گونه‌ها طبق قانون گونه‌های در معرض انقراض در سال ۱۹۷۴ آغاز شد، تعداد آن‌ها رشد ۴۶۰ درصدی را نشان می‌دهد، این در حالی است که حدود صد سال قبل دولت هدف خود را نابودی آن‌ها قرار داده بود.

پارک‌های ملی آمریکا

در ماه مارس، خدمات شیلات و حیات‌وحش ایالات متحده آمریکا تحت نظارت وزارت کشور، پیشنهاد حذف گرگ‌های خاکستری از فهرست این سازمان و برگرداندن مدیریت آن‌ها به ایالت‌ها و قبایل را مطرح کرد، اقدامی که باعث نگرانی فعالان محیط زیست شده است که می‌گویند، با این رویکرد گرگ‌ها شکار خواهند شد، هرچند کشاورزان و دامداران که از خطر این گرگ‌ها برای احشام خود صحبت می‌کنند، از آن استقبال کرده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

این سازمان برنامه‌ای ارائه کرده است که حمایت کلی تحت قانون گونه‌های در معرض انقراض را تضعیف می‌کند و می‌تواند بسیار راحت‌تر گونه‌ها را از فهرست خود حذف کند و برای اولین بار ملاحظات اقتصادی را در نظر بگیرد. قوانین جدید راه را برای استخراج معادن جدید، حفاری نفت و گاز و توسعه در مناطقی که گونه‌های محافظت‌شده زندگی می‌کنند، هموار خواهد کرد. از آنجا که تا توافق بر سر حذف گرگ‌ها از فهرست خدمات شیلات و حیات‌وحش آمریکا، راهی طولانی در پیش است و مخالفان و موافقان در دادگاه با یکدیگر مبارزه خواهند کرد، علاقه‌مندان می‌توانند این حیوانات دوست‌داشتنی را در زیستگاه‌های طبیعی‌شان ببینند.

پارک‌های ملی آمریکا

طبق اعلام نشنال جئوگرافیک و داگ اسمیت، زیست‌شناس که سرپرستی پروژه‌ی احیای گرگ‌های یلواستون را برعهده دارد، تعدادی از مناطق حفاظت‌شده، محلی ایده‌آل برای تماشای گرگ‌ها به‌ شمار می‌روند، از جمله پارک ملی یلواستون، پارک ملی گراند تیتون در وایومینگ، پارک ملی و منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی دنالی آلاسکا و منطقه‌ی بکر آب‌های مرزی کانو واقع در جنگل ملی سوپریور (Superior National Forest) در مینه‌سوتا.

پارک‌های ملی آمریکا

دایره‌ی شیلات و شکار آلاسکا، تعداد گرگ‌های این ایالت را بین ۷ تا ۱۱ هزار مورد برآورده کرده است و باتوجه به اینکه زیست‌شناسان پارک دنالی، ۱۳ گله که هریک شامل حدود ۵۰ گرگ هستند را رصد کرده‌اند، این پارک مکانی عالی برای تماشای گرگ‌ها محسوب می‌شود. کیتسون جازینکا نویسنده می‌گوید:

در این طبیعت بکر و دورافتاده از آلاسکا که ۲,۴۶۸,۵۸۲ هکتار وسعت دارد و یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ملی آمریکا به حساب می‌آید، انتظار دیدن انسان‌های کمتر و گرگ‌های بیشتر را داشته باشید. کسانی که در جاده‌ی پارک دنالی رانندگی می‌کنند، به‌کرات مشاهده‌ی گرگ‌ها را گزارش کرده‌اند.

پارک‌های ملی آمریکا

برای پیداکردن سرنخ‌هایی از حضور گرگ‌ها در پارک دنالی می‌توانید به‌دنبال جای پنجه‌ی آن‌ها در ساحل رودخانه باشید یا یک دوربین شکاری بردارید تا این حیوانات را از نمایی نزدیک‌تر تماشا کنید. بازدیدکنندگان حیات‌وحش در صورتی که صبح زود فصل‌های تابستان یا اواسط زمستان به پارک یلواستون و گراند تیتون بروند، از شانس بیشتری برای دیدن گرگ‌ها برخوردارند. جازینکا می‌گوید:

در پارک یلواستون به‌دنبال گله‌هایی بگردید که در دره‌ی لامار (Lamar Valley)، دره‌ی هایدن (Hayden Valley) و فلات آهوی دم‌سیاه (Blacktail Deer Plateau) زندگی می‌کنند.

زمستان، زمان ایده‌آل تماشای گرگ‌ها در آب‌های باندری (Boundary Waters) است،‌ در این فصل می‌توانید با سورتمه‌ به‌دنبال گرگ‌ها بروید، هرچند در فصل تابستان نیز می‌توانید با قایق‌سواری و در کنار آب، به تماشای گرگ‌ها بنشینید.منبع خبر

ادامه مطلب

گردشگری

ویرجین گلکتیک از پایگاه فضایی جدید خود رونمایی کرد

ویرجین گلکتیک


ویرجین گلکتیک از پایگاه جدید فضایی خود رونمایی کرد. این پایگاه در ۸۸ کیلومتری شمال‌شرق لاس کروسس، نیومکزیکو قرار دارد.

وقتی فضانوردان برای آموزش وارد خانه‌ی جدید شرکت ویرجین گلکتیک در صحرای لم‌یزرعی در جنوب نیومکزیکو می‌شوند، از آن‌ها با نوشیدنی، خاویار و ماهی تن خشک‌شده پذیرایی می‌شود. زمانی که این افراد مشغول نگاه‌کردن به کوه‌های واقع در شرق این سازه‌ی رویایی هستند، یک استاد هنر اسپرسو، نوشیدنی‌هایی از جزیره‌ی باریستا را در کنار چندین مدل لبنیات و گزینه‌های جایگزین لبنیات نظیر شیر جو دوسر برای آن‌ها سرو می‌کند.

ویرجین گلکتیک

مدیران ویرجین گلکتیک طی هفته‌ی جاری دفتر مرکزی و مرکز مشتری جدید خود در فرودگاه اسپیس‌پورت آمریکا را به خبرنگاران نشان دادند و اعلام کردند که این مجموعه از نظر عملیاتی برای گردشگری فضایی آماده است. پس از ۱۵ سال تلاش، از جمله سقوط مرگ‌بار یک فضاپیما و متعاقب آن طراحی مجدد فضاپیما، مقامات این شرکت بسیار خرسند هستند. جورج وایتسایدز، مدیر اجرایی ویرجین گلکتیک گفته است:

مشکل تاریخ این است که هنگام وقوع، آن را درک نمی‌کنیم؛ اکنون ما اینجا هستیم و تاریخ در حال وقوع است: افتتاح پروازهای تجاری به فضا.

پس از سال‌ها پیش‌بینی‌های اشتباه ریچارد برانسون، مؤسس ویرجین گلکتیک، این شرکت زمان مشخصی را برای شروع پروازهای واقعی به فضا اعلام نکرده است. شرکت مذکور از ماه دسامبر دو پرواز آزمایشی به فضا و تعدادی پرواز گلاید و سرعتی که از پایگاه عملیاتی جدید برنامه‌ریزی شده‌، انجام داده است.

ویرجین گلکتیک

این مجموعه‌ی فضایی ۲۰۰ میلیون دلاری را شرکت معماری بریتانیایی فاستر و شرکا (Foster and Partners) طراحی کرده است. نمای بیرونی آن چند سال پیش به اتمام رسید، اما فضای داخلی تا همین اواخر ناتمام مانده بود.

 راهنمای خرید بلیط هواپیمای روزباکس

به گفته‌ی مدیران شرکت، طراحی داخلی این مجموعه نشان‌دهنده‌ی برند ویرجین و رویکرد شخصی برانسون برای مهمان‌نوازی است. جرمی براون، طراح اصلی معماری این شرکت درباره‌ی فضای داخلی گفته که در طبقه‌ی اول (به نام گایا) از پارچه‌هایی با رنگ‌های گرم و قهوه‌ای استفاده شده است، در حالی که طبقه‌ی دوم (به نام سیرس)، حس‌وحال سبک‌تر و کلینیکی دارد. طبقه‌ی دوم به محل کار کارمندان، عمدتاً برای غذاخوردن و معاشرت با یکدیگر و همچنین کنترل مأموریت اختصاص دارد. طبقه‌ی سوم، سالن فضانوردان است که اوایل سال آینده تکمیل خواهد شد. مایکل مُزِز، رئیس شرکت ویرجین گلکتیک می‌گوید، بخشی از وظایف روزانه‌ی کارکنان کنترل مأموریت این است که اطلاع‌ دهند برای مهمانی پس از پرواز، چه زمانی باید نوشیدنی خنک آماده شود.

ویرجین گلکتیک

قبل از پرواز، مشتری‌ها باید به‌مدت سه روز تحت آموزش قرار بگیرند تا برای نیروی گرانش آماده شوند و حرکت در ریزگرانش را یاد بگیرند. در صبح روز چهارم، پرتاب‌ها اتفاق می‌افتند. اما نکته اینجا است که رفت‌وآمد روزانه به این پایگاه فضایی دشوار است؛ چراکه در ۸۸ کیلومتری شمال‌شرق لاس کروسس، نیومکزیکو قرار دارد، جایی که هتل انکانتو دی لاس کروسس (Hotel Encanto de Las Cruces) به‌عنوان محل اقامت مشتری‌ها در نظر گرفته شده است. شرکت ویرجین در حال بررسی گزینه‌هایی برای جذب یک تفرجگاه مجلل جدید در مسافتی نزدیک‌تر به پایگاه فضایی است. احتمال می‌رود که هرگونه تفرجگاه جدیدی در زمره‌ی یکی از املاک «Virgin Limited Edition» قرار بگیرد، این واحد ویرجین هفت تفرجگاه مدرن دارد، از جمله جزیره‌ی ۳۰ هکتاری نکر (Necker Island) در کارائیب که برانسون بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می‌کند.

تقریباً بیش از ۶۰۰ نفر از ۶۰ کشور جهان، مبلغی معادل ۲۵۰ هزار دلار برای ۹۰ دقیقه سفر به فضا پرداخت کرده‌اند. شرکت ویرجین برای اینکه فهرست انتظار منطقی باقی بماند، تا زمان شروع پروازهای تجاری به فضا، رزرو جا را متوقف کرده است. با رشد ناوگان ویرجین، کادر خلبان‌ها و برنامه‌ی پروازها نیز افزایش خواهد یافت. با اینکه پروازهای این پایگاه به‌صورت روزانه نخواهد بود، اما مطمئناً به‌طور مستمر انجام خواهد شد. در حال حاضر، شرکت ویرجین تمرکز خود را بر اتمام آماده‌سازی‌های نهایی پرواز معطوف کرده است. هواگرد وی‌ام‌اس اوه (VMS Eve) در ۱۲ آگوست از کالیفرنیا به نیومکزیکو آورده شده و پروازهای آمادگی شروع شده است، از جمله آزمایش ارتباطات مراقبت پرواز و مانورهایی که نحوه‌ی جداشدن فضاپیمای وی‌اس‌اس یونیتی از این هواگرد را در ارتفاع تقریبی ۱۵,۲۴۰ متری سطح زمین شبیه‌سازی می‌کند.

ویرجین گلکتیک

برخلاف پروازهای پیشین شرکت ویرجین که در حریم هوایی ارتش بر فراز بیابان موهاوی صورت می‌گرفت، پروازهای نیومکزیکو در بخشی از ترافیک هوایی تجاری انجام می‌شود و در نتیجه مستلزم هماهنگی بیشتر با کنترل‌کننده‌های اداره‌ی هوانوردی فدرال است. دو فضاپیمای دیگر در مرکز ویرجین واقع در موهاوی کالیفرنیا در دست ساخت است تا ناوگان این شرکت به پنج فضاپیما و دو حامل برسد.

شرکت ویرجین گلکتیک، حدود ۹۰ نیروی کار خود را از کالیفرنیا به این پایگاه فضایی منتقل کرده است و ۵۰ تا ۶۰ نفر دیگر را نیز به آن‌ها اضافه خواهد کرد. ورود این نیروی کار به پایگاه مذکور، از احیای ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیومکزیکو در این پروژه حکایت دارد، پروژه‌ای که هر نوع ارزیابی چالش‌برانگیز را پشت سر گذاشته است. شکست‌هایی نظیر سقوط مرگ‌بار فضاپیمای ویرجین گلکتیک در سال ۲۰۱۴ یا تصمیم اسپیس ایکس مبنی بر عدم‌استفاده از این منطقه، حاکی از آن بود که احتمال شکست این ماجراجویی در بیابان وجود دارد؛ اما سیاستمداران محلی با مشاهده‌ی نتایج، علناً اعلام کردند که خیال‌شان راحت شده است. هاوی مورالس، فرماندار نیومکزیکو می‌گوید:

پیشرفت ویرجین گلکتیک به بخشی جدایی‌ناپذیر از توسعه‌ی اقتصادی این ایالت تبدیل شده؛ هدف نیومکزیکو، سفر به ستاره‌ها است.منبع خبر

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

    برترین ها