با ما همراه باشید

اجتماعی

بانک مرکزی نسخه اولیه قوانین رمز ارز را منتشر کرد + سند

رمز ارز


بانک مرکزی برای برنامه‌ریزی و نظم‌بخشی به فعالان حوزه رمز ارز نسخه اولیه قوانین رمز ارزها، صرافی‌ها و استخراج‌کنندگان آن را منتشر کرد. در ادامه مفاهیم و نکات این قوانین را بررسی می‌کنیم.
بانک مرکزی برای برنامه‌ریزی و نظم‌بخشی به فعالان حوزه رمز ارزها نسخه اولیه قوانین رمز ارزها، صرافی‌ها و استخراج‌کنندگان آن را منتشر کرد. تمامی قوانین رمز ارز در قالب یک فایل منتشر شد که متشکل از 7 سرفصل مهم الزامات حوزه رمز ارزهای جهان‌روا، الزامات ICO، الزامات حوزه رمز ارزها بانک مرکزی (ملی)، الزامات حوزه رمز ارزهای منطقه‌ای، الزامات عمومی صرافی‌ها، الزامات عمومی حوزه کیف پول‌های رمز ارزی و استخراج (Mining) است.

رمز ارز

نکات مهم قوانین رمز ارز

تمامی قوانین رمز ارز در قالب یک فایل و حدود 13 صفحه منتشر شده است که به طور کامل تمام جزئیات رمز ارزها را توضیح می‌دهد. برخی از نکات مهم این فایل به شرح زیر است:

قبل از خواندن قوانین رمز ارزها به این نکته اصلی توجه کنید که واژه ارز دیجیتالی که پیش‌تر از آن استفاده می‌شد اشتباه بوده و واژه صحیح آن رمز ارز است.
بانک مرکزی برای پرداخت‌های درون کشور فقط رمز ارزهای منطقه‌ای و رمز ارز با پشتوانه ریال را مجاز اعلام کرده است که توسط بانک مرکزی منتشر و ایجاد می‌شوند.
قوانین توکن‌هایی که پشتوانه آن‌ها به جز مواردی چون فلزهای با ارزش، ارز و ریال باشد، توسط بورس ایران ارائه می‌شود.
ارائه قوانین حوزه استخراج ارز از سوی بانک مرکزی انجام نخواهد شد؛ زیرا استخراج رمز ارز به نوعی یک صنعت اعلام شده است و به همین دلیل سازمان‌های دیگری وظیفه ارائه قوانین آن را بر عهده دارند.
در نسخه اولیه قوانین رمز ارز، بانک مرکزی تعدادی صرافی رمز ارز را تعریف کرده است، اما از قوانین ارائه مجوز به صرافی‌ها جزئیاتی منتشر نشد که انتظار می‌رود آن را بعدها منتشر کند.
از نظر بانک مرکزی توکن یک رمز ارز جدید بوده و آن را حاصل از یک ICO معرفی کرده است.
در حال حاضر قیمت بیت‌کوین و قیمت اتریوم به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. طبق آخرین آماری که در سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) منتشر شده است، قیمت بیت کوین 3 هزار و 457 دلار، قیمت اتریوم حدود 104 دلار و قیمت ریپل (XRP) نیز حدود 29 سنت است.
در نسخه اولیه قوانین رمز ارز به 4 رمز ارز و توکن به نام‌های بیت کوین، اتریوم ریپل یا XRP و تتر اشاره شده است.

رمز ارز

مفاهیم اصلی

در نسخه اولیه‌ای که بانک مرکزی در خصوص قوانین رمز ارزها منتشر کرده است، برخی از مفاهیم اصلی توضیح داده شده است که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

رمز ارز

رمز ارزها یک نوع دارایی مالی بر بستر دیجیتال، غیر متمرکز و شفاف به نام زنجیره بلوک موجودیت هستند. این دارایی‌ها می‌توانند در شرایطی کارکرد پولی به خود بگیرند.

رمز ارزهای بانک مرکزی (ملی)

شکل الکترونیک همان پولی است که توسط بانک مرکزی ایجاد و صادر می‌شود و قابلیت آن را دارد که منطبق بر اصول رمزنگاری، در یک بستر توزیع شده و به صورت فرد به فرد بدون دخالت هیچ نهاد واسط پرداخت تبادل شود. این نوع رمز ارز به پشتوانه پول ملی کشور (ریال) صادر می‌شود.
رمز ارز

رمز ارز منطقه‌ای

نوعی از رمز ارز است که به پشتوانه یک دارایی مورد توافق در یک پیمان چندجانبه پولی بین چند کشور و با هدف تسهیل و تسریع تبادلات تجاری بین آن کشورها صادر و استفاده می‌شود.

توکن

یک موجودیت دیجیتال که ارزش مجازی یا واقعی را نمایندگی می‌کند. در این مستند توکن معادل یک رمز ارز جدید حاصل از ICO در نظر گرفته می‌شود.

کیف پول رمز ارزی

نرم افزار، سخت افزار یا برنامه کاربردی است که وظیفه نگهداری و ذخیره رمز ارزها کاربران را بر عهده دارد. نحوه‌ی کارکرد این کیف مبتنی بر اصول رمزنگاری است. این کیف پول‌ها می‌توانند به صورت برخط (آنلاین) و یا برون خط (آفلاین) در اختیار کاربر قرار گیرند.

صرافی رمز ارزی

نهادی است که وظیفه تبدیل رمز ارز کاربران به سایر رمز ارزها، پول ملی کشور یا سایر ارزهای رایج دنیا و برعکس را بر عهده دارد.

استخراج (Mining)

فرآیندی است که در آن تراکنش‌های رمز ارزهای جهان روا، مورد تایید کاربران مشخص شبکه قرار گرفته و به دفتر زنجیره بلوک افزوده می‌شود. در ازای انجام این فرآیند کاربر می‌تواند علاوه بر دستمزد، مقدار مشخصی از رمز ارزها را نیز ایجاد (خلق) و تصاحب کند. این فرآیند معمولا نیاز به هزینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری قابل توجهی دارد.
در ادامه می‌توانید فایل PDF و کامل نسخه اولیه قوانین رمز ارزها که توسط بانک مرکزی منتشر شده را مشاهده و دانلود کنید:

 
پیشنهادها و نکات اصلاحی از طریق رایانامه cryptocurrency@cbi.ir قابل ارسال است. بانک مرکزی از هرگونه نظر و پیشنهاد و نکته در خصوص این پیش‌نویس استقبال می‌کند.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

گران‌ترین خریدهای بیل گیتس

بیل گیتس

تقریبا کسی در دنیا وجود ندارد که بیل گیتس را نشناسد. حتی افرادی که با تکنولوژی خیلی سر و کار ندارند و مایکروسافت را هم نمی‌شناسند او را به عنوان ثروتمندترین انسان جهان می‌شناسند. بیل گیتس در مصاحبه‌های خود بارها گفته که پولدارترین بودن ارزش نیست بلکه کمک به دیگران ارزش است. در همین راستا او ۵ سالی است که مایکروسافت را رها کرده و کار خیره فعالیت اصلی او و همسرش شده است. بیل گیتس ۲۵ درصد از کل سرمایه خودش را برای امور خیره کنار گذاشته است. سرمایه او به قدری است که با کم شدن ۲۵ درصد آن او همچنان با ۹۶.۴ میلیارد دلار دومین فرد ثروتمند دنیا (پس از جف بزوس) است.

بیل گیتس در اواسط تحصیل دانشگاه هاروارد را رها می‌کند و مایکروسافت که باارزشترین شرکت جهان است را تاسیس می‌کند. بیل گیتس همچنین عنوان جوان‌ترین میلیاردر جهان را هم در سن ۳۲ سالگی به دست آورده است.

اما هر قدر هم که انسان خیری باشید وقتی به این مقدار از ثروت دسترسی دارید حتما برای خودتان یا خانواده‌تان خریدهای گران قیمت انجام می‌دهید. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ خرید گران قیمت بیل گیتس بپردازیم تا ببینیم مردی که یک عمر به ثروتمندترین انسان جهان شهره بود چه خریدهای گرانی داشته است.

بیل گیتس

برخی از املاک

منزل اصلی بیل گیتس در واشینگتن است. این خانه بیشتر از ۱۲۳ میلیون دلار قیمت دارد. خانه واشینگتن او ۶۱۰۰ متر مربع است. بازسازی داخل این خانه ۶ سال طول کشیده و ۶۳ میلیون دلار هزینه داشته است.

بیل گیتس چندین زمین اسب سواری و اصطبل هم دارد که یکی از آنها را ۱۸ میلیون دلار خریده است تا دخترش در کالیفرنیا تمرین کند. یکی دیگر از زمین‌های اسب سواری او در فلوریدا است که آن را هم ۸.۷ میلیون دلار سال ۲۰۱۳ خریده است. همه املاک بیل گیتس مشخص نیست و رسانه‌ای نشده است اما می‌دانیم که هتل چارلز در ماساچوست هم متعلق به بیل گیتس است. نیمی از سهام هتل‌های زنجیره‌ای FourSeasons هم به او تعلق دارد. او همچنین هتل دیگری به نام Ritz-Carlton در سانفرانسیسکو را سال ۲۰۱۳ به قیمت ۱۶۱ میلیون دلار خرید که امروز بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

XANADU 2.0

خانه بیل گیتس

زانادو ۲.۰ نام یکی از مهمترین خانه‌های بیل گیتس است. این خانه با مساحتی بیشتر از ۹ هزار متر مربع به آخرین تکنولوژی روز دنیا مجهز است. این خانه را بیل گیتس با قیمت ۱۰۰ میلیون دلار خریده است و فرآیند تکمیل آن هنوز هم ادامه دارد. همه این خامه با چوب درختان ۵۰۰ ساله ساخته شده است. این خانه که قبلا متعلق به یکی از پادشاهان بوده حالا در اختیار بیل گیتس است.

سالن پذیرایی این خانه می‌تواند به صورت طبیعی دمای محیط را برای ۲۰۰ مهمان مطبوع نگه دارد. این خانه ۲۴ حمام و ۶ آشپزخانه مجهز دارد. سالن سینمای خصوصی این خانه هم می‌تواند پذیرای ۲۰ مهمان VIP باشد. این خانه همچنین یک زمین تنیس بزرگ دارد و بیل گیتس آنجا تنیس تمرین می‌کند. این خانه چند پارکینگ هم دارد که در یکی از این پارکینگ‌ها ۲۵ خودرو جای می‌گیرد. یکی از این پارکینگ‌ها که از بقیه جذاب‌تر از زیر ساختمان قرار دارد و اطراف آن از استیل ضد زنگ و ضد بمب ساخته شده است که ۱۰ خودرو در آن جا می‌شود.

استخر

استخر بیل گیتس

استخرهایی که در خانه بیل گیتس وجود دارد در کاملا در حد ثروتمندترین انسان دنیا است. خانه واشینگتن بیل گیتس چند استخر دارد که یکی از آنها ۶۰۰ مساحت دارد. در پشت خانه یک استخر بزرگ دیگر هم قرار دارد اما نکته جالب این است که این دو استخر از زیر ساختمان به هم مرتبط هستند. یعنی می‌توانید از زیر ساختمان به استخر دیگر بروید و در مسیر می‌توانید ساختمان را هم تماشا کنید چرا که کف آن قسمت از خانه شیشه‌ای است. هر استخر در این خانه ۴ رختکن ۲ حمام و ۴ دستشویی دارد.

استخرهای خانه بیل گیتس به سیستم پخش موسیقی زیر آب مجهز هستند. یعنی در تمام مدتی که درحال شنا کردن هستید موسیقی دلخواهتان را می‌شنوید حتی زیر آب. شاید امروز داشتن این امکانات خیلی به نظر عجیب نیاید اما اگر بدانید بیل گیتس همه این امکانات را سال ۱۹۹۵ داشته است اوضاع کمی تغییر می‌کند!

اثرهای هنری متغیر

زمانی که وارد خانه بیل گیتس می‌شوید تقریبا همه جا قاب عکس‌هایی را می‌بینید که پشت آنها یک صفحه نمایش جاسازی شده است. خانه بیل گیتس سلیقه شما را یاد می‌گیرد و اثرهای هنری مورد علاقه شما را روی دیوارها نمایش می‌دهد. قیمت این قاب عکس‌ها ۸۰ هزار دلار است. دستگاهی که این تصاویر را در خانه مدیریت می‌کند هم ۱۵۰ هزار دلار قیمت دارد.

البته در این خانه همه اثرهای هنری دیجیتالی نیستند. بیل گیتس به تابلوهای نقاشی قدیمی هم علاقه خاصی دارد. او یک نقاشی قایق را از وینزلو هومز به قیمت ۳۶ میلیون دلار در سال ۱۹۹۸ خریده است. داخل کتابخانه او هم یک نقاشی به ارزش ۲۰ میلیون دلار قرار دارد.

بیل گیتس همچنین یک تابلو از جورج بلوز دارد که در یک حراجی به قیمت ۲۷.۵ میلیون دلار در سال ۱۹۹۹ خریده است. او همچنین تابلو ویلیام مری را به قیمت ۱۰ میلیون دلار خریده است. اما جالب‌تر از همه اینها شاید دفتر داوینچی باشد که به قیمت ۳۰.۸ میلیون دلار خریده شده است.

هواپیمای شخصی

بیل گیتس

بیل گیتس در یک مصاحبه به صورت اتفاقی گفت که یک جت شخصی دارد. هواپیمای شخصی او برای ۱۹ نفر فضا دارد. قیمت این جت حدود ۴۰ میلیون دلار است. این هواپیما دارای کابین VIP بزرگی است که دومین فضای شخصی در هواپیماهای دنیا محسوب می‌شود. این هواپیما چندین بخش دارد. برای مثال بخش استراحت بخش سالن کنفرانس و بخش مهمانان. این جت یکی از لوکس‌ترین جت‌های خصوصی حال حاضر دنیا است.

پورشه

پورشه بیل گیتس

بیل گیتس به گفته خودش پس از میلیونر شدن ۲ خرید لوکس داشته که یکی جت شخصی و دیگری یک پورشه ۹۵۹ نقره‌ای است. او چندین و چند مدل پورشه جدید هم دارد و گاهی با آنها در خیابان دیده شده است. اما مهمترین پورشه او همان مدل قدیمی است. پورشه او آنقدر مهم است که پورشه نام آن مدل را به «گیتس ۹۵۹» تغییر داد. این خودرو بی‌شک بهترین خودرو ساخته شده در دهه هشتاد میلادی است. این خودرو می‌تواند ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر را در ۳ ثانیه طی کند. دقت کنید که این خود بیشتر از ۴۰ سال سن دارد. این خودرو زمان معرفی ۲۵۰ هزار دلار قیمت داشته است. اما از زمانی که این خودرو به موزه شخصی بیل گیتس اضافه شده ارزشی بیشتر از ۱۰ میلیون دلار دارد.

کتابخانه

کتابخانه بیل گیتس

اگر با بیل گیتس کمی آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که او عاشق مطالعه است. بارها در مصاحبه‌های مختلف از کتاب خواندن صحبت کرده و هر روز مطالعه می‌کند. کتابخانه بیل گیتس ۲۰۰ متر مربع است و از زمین تا سقف با کتاب پر شده است. کتاب مطالعات به دست خط داوینچی هم در همین کتابخانه قرار دارد. ارزش کتاب‌های این کتابخانه بیشتر از ۶۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

زمین بازی

سالن بازی بیل گیتس

بیل گیتس دو دختر دارد. برای سرگرمی آنها او یک زمین بازی را ساخته است. این محوطه بازی شامل یک اتاق بزرگ برای پریدن است. اتاقی ۱۰۰ متری با سقف بسیار بلند که کف آن با فنرهای نرم پوشانده شده و می‌توانید مدام روی آنها بپرید.

البته دقت کنید که این فقط بخشی از محیط بازی این خانه است. در همین محوطه بازی سونا، استخر، جکوزی، سونای بخار و غیره قرار دارد. البته این اتاق جدای زمین‌های تنیس، بسکتبال و استخر ویژه بیل گیتس است.

ساحل اختصاصی

ساحل بیل گیتس

زمانی که نیاز به یک استراحت حسابی دارید چیزی بهتر از یک ساحل اختصاصی حال شما را جا نمی‌آورد. البته اگر بتوانید آن را بخرید! خانه بیل گیتس نزدیک به دریا است و او فضای خانه تا دریا را برای خود خریده و آن را با ماسه سفید فرش کرده است تا حس یک ساحل بزرگ شخصی را داشته باشد. همه ماسه‌ها از آفریقای جنوبی وارد شده تا بهترین کیفیت را داشته باشند. این ماسه‌ها هر سال باید تامین شوند و شرکت مسئول این پروژه هزینه آن را ۲ میلیون دلار تخمین زده است. به این ترتیب بیل گیتس می‌تواند هر زمانی که بخواهد در پشت خانه خود روی ماسه سفید آفریقا قدم بزند.

شرکت خیریه (Bill and Melinda Gates Foundation)

خیریه بیل گیتس

بیل گیتس برای امور خیریه بیشتر پول را پرداخت کرده است. او یک شرکت به همراه همسرش راه انداخته و در ده سال اخیر حدود ۳۰ میلیارد دلار برای کارهای انسان دوستانه است هزینه کرده است. در یک مورد هم آنها روی یک استارت‌آپ در حوزه انرژی‌های پاک، ۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

منبع

ادامه مطلب

اجتماعی

افزایش قیمت گوشی نتیجه بسته شدن سایت رجیستری

افزایش قیمت گوشی نتیجه بسته شدن سایت رجیستری

رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور گفت: بسته شدن چند روزه سایت واردات مسافری باعث افزایش سه میلیون تومانی قیمت موبایل شده بود.

محمدمهدی غفوریان، رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی البرز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: سایت واردات مسافری تلفن همراه  از چند روز پیش با حرکتی بسیار غیر کارشناسی بسته شده بود و باعث افزایش قیمت حتی تا سه میلیون تومان شده بود.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه با پیگیری کمیته تخصصی تلفن همراه کشور و نمایندگان مجلس خصوصاً نمایندگان البرز، این مشکل حل و سرانجام مقرر شد سایت واردات مسافری امروز باز و واردات مسافری انجام شود، البته هنوز ساعت مشخصی برای بازگشایی رسمی اعلام نشده است‌.

غفوریان ضمن پیش بینی برای کاهش قیمت تلفن همراه در چند روز آتی اظهار کرد: اگر واردات از سایت مسافری شروع شود کاهش قیمت خوبی خواهیم داشت و نسبت به قبل هم کاهش قیمت چشمگیری خواهیم داشت.

رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه، علت بسته شدن سایت واردات مسافری را اینگونه عنوان کرد: دولت تمایلی برای تخصیص ارز برای واردات موبایل ندارد و ترجیح می‌دهد این واردات و تأمین کالا توسط وارد کننده‌های اصلی تامین شود اما در حال حاضر که کالایی وجود ندارد باید بخشی از این نیاز توسط سایت مسافری تأمین شود.

منبع

ادامه مطلب

اجتماعی

گلچین عکس های روز پدر به مناسبت روز پدر و عکس های پروفایل پدر

گلچین عکس های روز پدر به مناسبت روز پدر و عکس های پروفایل پدر

عکس روز پدر

عکس پروفایل روز پدر

عکس های زیبای روز پدر برای روز پدر

عکس روز پدر

ای پدر بوی شقایق می دهی          عاشقی را یاد عاشق می دهی

با تو سبزم،گل بهارم،ای پدر        هر چه دارم از تو دارم ای پدر

عکس روز پدر

عکس نوشته پدر

عکس روز پدر

عکس نوشته موضوع انشا پدر

عکس روز پدر

پدر امروز به پاهام            دیگه نای رفتنی نیستجز دریغی رو لب هام          دیگه حرف گفتنی نیست

عکس روز پدر

درعالم خیال به چشم آمدم پدر               کز رنج چون کمان قد سروش خمیده بودموی سیاه او شده بود اندکی سپید               گویی سپیده از افق شب دمیده بود

همچنین : اس ام اس و شعر تبریک روز پدر و عکس روز پدر

عکس روز پدر

جمله عکس روز پدر

عکس روز پدر

عکس تشکر از پدر عزیز

عکس روز پدر

جمله عکس های روز پدر

عکس روز پدر

متن و نوشته های زیبای قدردرانی از پدر

عکس روز پدر

عکس روز پدر

جمله عکس با موضوع پدر

عکس روز پدر

عکس نوشته تبریک روز پدر

عکس روز پدر

عکس پروفایل پدر

عکس روز پدر

عکس از وفاداری پدر به خانواده

عکس روز پدر عکس روز پدر عکس روز پدر

منبع خبر

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها