با ما همراه باشید

اجتماعی

بانک مرکزی نسخه اولیه قوانین رمز ارز را منتشر کرد + سند

رمز ارز


بانک مرکزی برای برنامه‌ریزی و نظم‌بخشی به فعالان حوزه رمز ارز نسخه اولیه قوانین رمز ارزها، صرافی‌ها و استخراج‌کنندگان آن را منتشر کرد. در ادامه مفاهیم و نکات این قوانین را بررسی می‌کنیم.
بانک مرکزی برای برنامه‌ریزی و نظم‌بخشی به فعالان حوزه رمز ارزها نسخه اولیه قوانین رمز ارزها، صرافی‌ها و استخراج‌کنندگان آن را منتشر کرد. تمامی قوانین رمز ارز در قالب یک فایل منتشر شد که متشکل از 7 سرفصل مهم الزامات حوزه رمز ارزهای جهان‌روا، الزامات ICO، الزامات حوزه رمز ارزها بانک مرکزی (ملی)، الزامات حوزه رمز ارزهای منطقه‌ای، الزامات عمومی صرافی‌ها، الزامات عمومی حوزه کیف پول‌های رمز ارزی و استخراج (Mining) است.

رمز ارز

نکات مهم قوانین رمز ارز

تمامی قوانین رمز ارز در قالب یک فایل و حدود 13 صفحه منتشر شده است که به طور کامل تمام جزئیات رمز ارزها را توضیح می‌دهد. برخی از نکات مهم این فایل به شرح زیر است:

قبل از خواندن قوانین رمز ارزها به این نکته اصلی توجه کنید که واژه ارز دیجیتالی که پیش‌تر از آن استفاده می‌شد اشتباه بوده و واژه صحیح آن رمز ارز است.
بانک مرکزی برای پرداخت‌های درون کشور فقط رمز ارزهای منطقه‌ای و رمز ارز با پشتوانه ریال را مجاز اعلام کرده است که توسط بانک مرکزی منتشر و ایجاد می‌شوند.
قوانین توکن‌هایی که پشتوانه آن‌ها به جز مواردی چون فلزهای با ارزش، ارز و ریال باشد، توسط بورس ایران ارائه می‌شود.
ارائه قوانین حوزه استخراج ارز از سوی بانک مرکزی انجام نخواهد شد؛ زیرا استخراج رمز ارز به نوعی یک صنعت اعلام شده است و به همین دلیل سازمان‌های دیگری وظیفه ارائه قوانین آن را بر عهده دارند.
در نسخه اولیه قوانین رمز ارز، بانک مرکزی تعدادی صرافی رمز ارز را تعریف کرده است، اما از قوانین ارائه مجوز به صرافی‌ها جزئیاتی منتشر نشد که انتظار می‌رود آن را بعدها منتشر کند.
از نظر بانک مرکزی توکن یک رمز ارز جدید بوده و آن را حاصل از یک ICO معرفی کرده است.
در حال حاضر قیمت بیت‌کوین و قیمت اتریوم به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. طبق آخرین آماری که در سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) منتشر شده است، قیمت بیت کوین 3 هزار و 457 دلار، قیمت اتریوم حدود 104 دلار و قیمت ریپل (XRP) نیز حدود 29 سنت است.
در نسخه اولیه قوانین رمز ارز به 4 رمز ارز و توکن به نام‌های بیت کوین، اتریوم ریپل یا XRP و تتر اشاره شده است.

رمز ارز

مفاهیم اصلی

در نسخه اولیه‌ای که بانک مرکزی در خصوص قوانین رمز ارزها منتشر کرده است، برخی از مفاهیم اصلی توضیح داده شده است که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

رمز ارز

رمز ارزها یک نوع دارایی مالی بر بستر دیجیتال، غیر متمرکز و شفاف به نام زنجیره بلوک موجودیت هستند. این دارایی‌ها می‌توانند در شرایطی کارکرد پولی به خود بگیرند.

رمز ارزهای بانک مرکزی (ملی)

شکل الکترونیک همان پولی است که توسط بانک مرکزی ایجاد و صادر می‌شود و قابلیت آن را دارد که منطبق بر اصول رمزنگاری، در یک بستر توزیع شده و به صورت فرد به فرد بدون دخالت هیچ نهاد واسط پرداخت تبادل شود. این نوع رمز ارز به پشتوانه پول ملی کشور (ریال) صادر می‌شود.
رمز ارز

رمز ارز منطقه‌ای

نوعی از رمز ارز است که به پشتوانه یک دارایی مورد توافق در یک پیمان چندجانبه پولی بین چند کشور و با هدف تسهیل و تسریع تبادلات تجاری بین آن کشورها صادر و استفاده می‌شود.

توکن

یک موجودیت دیجیتال که ارزش مجازی یا واقعی را نمایندگی می‌کند. در این مستند توکن معادل یک رمز ارز جدید حاصل از ICO در نظر گرفته می‌شود.

کیف پول رمز ارزی

نرم افزار، سخت افزار یا برنامه کاربردی است که وظیفه نگهداری و ذخیره رمز ارزها کاربران را بر عهده دارد. نحوه‌ی کارکرد این کیف مبتنی بر اصول رمزنگاری است. این کیف پول‌ها می‌توانند به صورت برخط (آنلاین) و یا برون خط (آفلاین) در اختیار کاربر قرار گیرند.

صرافی رمز ارزی

نهادی است که وظیفه تبدیل رمز ارز کاربران به سایر رمز ارزها، پول ملی کشور یا سایر ارزهای رایج دنیا و برعکس را بر عهده دارد.

استخراج (Mining)

فرآیندی است که در آن تراکنش‌های رمز ارزهای جهان روا، مورد تایید کاربران مشخص شبکه قرار گرفته و به دفتر زنجیره بلوک افزوده می‌شود. در ازای انجام این فرآیند کاربر می‌تواند علاوه بر دستمزد، مقدار مشخصی از رمز ارزها را نیز ایجاد (خلق) و تصاحب کند. این فرآیند معمولا نیاز به هزینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری قابل توجهی دارد.
در ادامه می‌توانید فایل PDF و کامل نسخه اولیه قوانین رمز ارزها که توسط بانک مرکزی منتشر شده را مشاهده و دانلود کنید:

 
پیشنهادها و نکات اصلاحی از طریق رایانامه cryptocurrency@cbi.ir قابل ارسال است. بانک مرکزی از هرگونه نظر و پیشنهاد و نکته در خصوص این پیش‌نویس استقبال می‌کند.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

تلگرام دیگر تهدیدی ندارد!

آیت‌الله علم‌ا‌لهدی: دولت موافق فیلتر تلگرام نبوددلایل مختلفی برای فیلترینگ تلگرام وجود داشت که شاید از نظر کاربران کاملا نامحسوس و غیرقابل‌درک باشد اما به هر صورت هر چه که بود حدودا یک سال از فیلترینگ رسمی تلگرام در ایران می گذرد. پس از پالس های مثبت چندگانه درباره تلگرام حالا معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه می گوید که تلگرام دیگر تهدیدی ندارد! بعید به نظر نمی رسد که این خبرها به رفع فیلتر تلگرام منجر شود. در ادامه با روزباکس همراه باشید.

معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه سونامی نخست در کشور از سال ۱۳۷۵ با ورود اینترنت به ایران بود، اظهار کرد: در ابتدا نگران بودیم که این بستر در برخی شهرهای مذهبی تحریم شود، اما دیدیم که علما این را بیشتر فرصت تلقی کردند تا تهدید. سونامی دوم با آمدن وب ۲ و با محصولاتی مثل ویکی پدیا و تلگرام بود که باعث شد سونامی ارتباطات داشته باشیم.
پروکسی MTProto
حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری افزود: البته باید بگویم که امروز تهدید تلگرام برطرف شده و موضوعی که یک روزی تهدید بود و کف خیابان را در اختیار دشمنان قرار می‌داد را امروز از طریق خود تلگرام مدیریت می‌کنیم.
به این ترتیب شاید بتوان امیدوار بود که شاهد رفع فیلتر تلگرام باشیم اما شاید هم منظور ایشان از مدیریت تهدیدها از طریق خود تلگرام همان استفاده از تلگرام طلایی و هاتگرام باشد. نظر شما چیست؟
لینک کوتاه:منبع خبر

ادامه مطلب

اجتماعی

ماجرای کمیته ضد فیلترینگ چیست؟

ماجرای کمیته ضد فیلترینگ چیست؟جالب است که ما در عین داشتن کمیته فیلترینگ در کشور، کمیته ضد فیلترینگ هم داشته باشیم، زیبا نیست!؟ در ادامه با روزباکس همراه باشید تا ببینیم ماجرای کمیته ضد فیلترینگ چیست؟

وزیر ارتباطات با بیان این‌که گاهی با اعمال فیلترینگ جلوی فعالیت‌های فعالیت‌های سالم گرفته می‌شود و ناسالم‌ها به نحو دیگر کارهای خود را ادامه می‌دهند، گفت: اکنون با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری، کمیته‌ای برای جلوگیری از فیلترینگ تشکیل شده است.

واقعیت این است که امروز با توجه به تسهیلات نظام پرداخت الکترونیکی زیرساخت بسیاری از کسب‌وکارهای مجازی هم می‌توانند همین بستر باشد. همانطور که در حال حاضر سایت‌های شرط‌بندی و یا فیلترشکن‌ها از همین زیرساخت‌ها استفاده می‌کنند.
آذری‌جهرمی ادامه داد: البته نظام بانکداری باید تلاش کند جلوی آن‌ها را بگیرد. اما گاهی مواضعی از جمله با اعمال فیلترینگ گرفته می‌شود که جلوی فعالیت‌های ناسالم را بگیرند اما عملاً تنها جلوی فعالیت‌های سالم گرفته می‌شود و ناسالم‌ها به نحو دیگر کارهای خود را ادامه می‌دهند. اکنون با تشکیل این کمیته تلاش شده جلوی فیلتر شدن فین‌تک‌ها و کسب‌وکارها گرفته شود.
به صورت کلی نتیجه می گیریم این نام پرتنطراق کمینه ضد فیلترینگ برای موارد مربوط به پرداخت و بانکی است. نظر شما چیست؟ فکر می کنید سایت های شرط بندی و فیلترشکن ها برای دریافت هزینه چه راهکاری را پی‌خواهندگرفت؟منبع خبر

ادامه مطلب

اجتماعی

جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین اعلام شد

سهمیه بندی بنزین


جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین اعلام شد که بر اساس آن سهمیه هر ایرانی در ماه 26 لیتر بنزین خواهد بود. عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس آخرین اصلاحات این طرح را اعلام کرده است.
اخیرا برخی از نمایندگان مجلس طرحی را ارائه دادند که بر اساس آن سهمیه هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین خواهد بود. برای اجرای این طرح قرار شد سامانه‌ای ویژه راه‌اندازی شود تا مردم بتوانند در آنجا بنزین را خرید و فروش کنند. در روزهای گذشته این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد و حالا عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس آخرین اصلاحات این طرح را اعلام کرده است.

سهمیه بندی بنزین

اصلاحیه‌های جدید طرح سهمیه بندی بنزین

1. ‌بر اساس اصلاحیه‌های جدید، دولت وظیفه دارد به جز ساکنان خارج از کشور، به هر ایرانی که کد ملی دارد 26 لیتر بنزین به صورت ماهانه به کارت سوخت سرپرست خانوار واریز کند. قیمت هر لیتر بنزین بر اساس قیمت سال 1397 خواهد بود.
2.‌ مالکان خودرو برای خرید بنزین مورد نیاز خود خارج از سهمیه اختصاص داده شده، باید آن را بر اساس 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس و با نرخ تسعیر سامانه نیما خریداری کنند.
3. اگر افراد از سهمیه سوختی که به آن‌ها تعلق گرفته است، استفاده نکنند، می‌توانند اعتبار خود را از طریق سامانه و دستگاه‌های شتاب ATM به دیگران انتقال دهند. اگر سهمیه خود را مصرف نکنند یا آن را به دیگران انتقال ندهند، در پایان هر ماه اعتبار باقی‌مانده در کارت به شرکت ملی پالایش منتقل می‌شود، اما معادل ریالی اعتبار باقی‌مانده بر اساس نرخ متوسط ماهانه بنزین آزاد و قیمت پایه بنزین به کارت‌های بانکی افراد واریز خواهد شد و افراد می‌توانند آن را برداشت کنند.
4. دولت وظیفه دارد در سه ماهه اول سال برای حمایت از خودروهای خدمات، بنزینی، تاکسی‌های سنتی و اینترنتی، وانت‌ها و آمبولانس‌ها به میزان استفاده آن‌ها سهمیه سوخت در نظر بگیرد. البته در این مدت سه ماهه، مالکان خودروهای خدمات عمومی می‌بایست با استفاده از تسهیلات اختصاص داده شده، خودرو را دوگانه‌سوز کنند؛ زیرا پس از بازه زمانی سه ماهه، سهمیه خودروهای عمومی حذف می‌شود.
5. بر اساس اصلاحیه‌های جدید طرح سهمیه بندی بنزین ، مقرر شده است تا مابه‌التفاوت درآمدی که دولت از فروش بنزین تولید داخلی و بنزین صادراتی به دست می‌آورد، برای حمایت از حمل و نقل عمومی، دوگانه سوز کردن خودرو‌ها و اشتغال اختصاص دهد. البته در هر دوره سه‌ماهه عملکرد این بند به مردم و شورای اسلامی ارائه خواهد شد. درآمد حاصل از این بند به موارد زیر اختصاص پیدا می‌کند:

دولت برای مالکان خودروهایی که در سال 1398، خودروی خود را دوگانه سوز کنند، 20 درصد از مابه‌التفاوت درآمد حاصل از بنزین را به عنوان تسهیلات با سود 4 درصد پرداخت می‌کند. البته وانت بار‌ها و تاکسی‌های اینترنتی و سنتی در اولویت هستند.
در صورت استفاده نکردن از سی ان جی، سود تسهیلات ارائه شده برای دوگانه سوز کردن خودرو با حداکثر سود شبکه بانکی محاسبه خواهد شد.
10 درصد از مابه‌التفاوت درآمد حاصل از بنزین به عنوان تسهیلات با سود 4 درصد برای خریداران خودروهای پایه گازسوز و دوگانه سوز با ظرفیت باک بنزین محدود کمتر از 15 لیتر خودروسازهای داخلی تخصیص داده می‌شود.
10 درصد از مابه‌التفاوت درآمد حاصل از بنزین به عنوان تسهیلات با سود 60 درصد برای احداث، تجهیز، ایمن‌سازی و به‌روزرسانی جایگاه‌های سوخت فسیلی پرداخت می‌شود.
60 درصد از مابه‌التفاوت درآمد حاصل از بنزین به عنوان تسهیلات با سود 4 درصد به شهرداری‌ها بابت خرید اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی کم‌مصرف با اولویت برقی و گازسوز و توسعه ناوگان مترو و اشتغال پرداخت می‌شود.

6. بر اساس اصلاحیه جدید سهمیه بندی بنزین ، وزارت صنعت و معدن و تجارت وظیفه دارد برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دهد تا تولیدکنندگان در سال 98 خودروهای داخلی با موتور پایه سی ان جی را به 35 درصد برسانند. افزایش قیمت هزینه حمل و نقل درون شهری ناشی از افزایش حامل‌های انرژی در راستای اجرای این حکم راس دولت شورا‌های اسلامی شهر و روستا و شورا‌های فرادست و شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته ممنوع است.
7. بر اساس این اصلاحیه، در سال 97 قیمت سی ان جی و ال پی جی افزایش پیدا نمی‌کند. همچنین دولت باید قیمت نفت سفید و گازوئیل را تعیین کند. البته آیین‌نامه تبصره توسط سازمان برنامه بودجه تهیه می‌شود و هیئت‌وزیران نیز آن را تصویب می‌کند. در همین رابطه سازمان برنامه و بودجه وظیفه دارد که گزارش عملکرد این تبصره را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.منبع خبر

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها