با ما همراه باشید

اخبار ویژه

چرا ایالات متحده آمریکا در جنگ تجاری در برابر چین پیروز نخواهد شد ؟

در چند دهه گذشته، تعرفه های پایین و موانع ساده تجاری سبب تقویت زنجیره های عرضه کالا در جهان شده اند و تجارت جهانی را به طرز قابل ملاحظه ای  افزایش داده اند.  در واقع، نرخ متوسط ​​تعرفه واردات کالا از سوی اعضای سازمان تجارت جهانی در سیری نزولی  از 12.74٪ در سال 1996 به 8.8٪ در سال 2016 رسیده است. میزان تجارت جهانی از 5 تریلیون دلار در سال 1996 به 19 تریلیون دلار در سال 2013 افزایش یافته است.

ایالات متحده آمریکا ، در تلاش برای دستیابی به آنچه که آن را  تجارت عادلانه می داند، منازعات  تجاری را با چندین کشور اقتصادی آغاز کرده است.

درگیری با چین از همه کشورهای دیگر شدیدتر و سخت تر است و سبب ایجاد تعرفه های اضافه شده است. برخی بر این باور هستند  با توجه به اینکه ایالات متحده آمریکا خریدار  خالص و چین فروشنده خالص است در پایان این جنگ، چین تسلیم خواهد شد. اما من فکر می‌کنم این تفکر اشتباه است. تعرفه ها به هر دو کشور آسیب می رسانند. بسیاری از کالاهایی که تعرفه به آنها می خورد به سادگی قابل جایگزینی نیستند  و در نتیجه به قیمت بالاتر به فروش خواهند رسید. هنگامی که تعرفه به کالایی تخصیص می یابد یکی از موارد زیر رخ می دهد:

سود حاصل از تجارت آسیب می بیند

برخی از  شرکت ها نمی توانند و یا تمایل ندارند هزینه های حاصل را به مشتریان خود تحمیل کنند .این بدین معناست که سود آنها کاهش یافته است. در شرکت های عمومی، این امر به درآمدهای حاصله نیز آسیب وارد می کند و در نتیجه بر قیمت سهام نیز تاثیر می گذارد. به طور مثال در نگاه اول، برخی اینگونه تصور می‌کنند که شرکت Alcoa، یک شرکت آمریکایی، از تعرفه های تخصیص یافته به تولیدکنندگان خارجی آلومینیوم سود می برد. اما مسئله به همین سادگی نیست. هزینه های ورودی Alcoa افزایش یافته است، زیرا  مقدار قابل توجهی از آلومینیوم اولیه خود را از کانادا تامین می کند، و همین امر این شرکت را برای تولید آلومینیوم ضعیف می کند. مدیر عامل شرکت Alcoa اینگونه استدلال می کند که این تعرفه ها نه تنها به سودآوری این شرکت آسیب رسانده اند بلکه «با فعال سازی ظرفیت‌های ناسالم و ناکارآمد»، کارآمدی بازار را کاهش داده اند.

قیمت ها افزایش می یابند

یک شرکت ممکن است هزینه تعرفه های تخصیص یافته  را به مشتریان خود تحمیل کند (به عنوان مثال، اپل پیشنهاد کرده است که این کار را انجام دهند) و مصرف کنندگان برای یک محصول هزینه بیشتری را پرداخت می کنند. این بدان معنی است که، در حالی که همه چیز برابر است آنها پول کمتری برای خرید کالا و یا خدمات دیگر دارند.

تقاضا کاهش می یابد

ممکن است یک شرکت هزینه حاصله از تعرفه ها را به مشتریان خود تحمیل کند، اما با این کار، تقاضا کاهش می یابد، زیرا مصرف کنندگان خرید خود را کاهش می دهند. ما در حال حاضر شروع به «تخریب تقاضا» در بازار و صنعت کرده ایم، و این شرکت یکی از نخستین شرکت هایی بود که اعمال تعرفه ها را در آغاز سال 2018 تجربه کرد: شرکت ماشین های لباسشویی. اگر تعرفه ها به سایر موارد دیگر از جمله «هزینه های عمده» مانند اتومبیل ها اعمال شوند، این امر برای آنها نیز رخ می دهد.

اتفاقات بیشتری با این چشم اندازها رخ می دهد. سياست هاي اقتصادي و نامناسب ترامپ می تواند به اقتصاد آمریکا ضربه وارد کند. در اینجا فقط مسئله زمان مطرح است قبل از آنکه چین به داده‌های موجود در فیسبوک دست پیدا کند.

تعرفه ها دارای اثرات منفی دیگری نیز هستند. آنها با افزایش بی اعتمادی، اعتماد شرکت‌ها به بازار را از بین می‌برند. تعرفه ها بازار را ناکارآمد می‌کنند و تولید را از بین میبرند. ایالات متحده مسائل قانونی را با چین مطرح کرده است با توجه به میزان  دسترسی به بازار و نقض حقوق مالکیت معنوی. با این وجود این امر باید از سوی سازمان تجارت جهانی دنبال شود نه از طریق تعرفه ها. تخصیص تعرفه ها تنها راه را برای تلافی چین باز می‌کند. علاوه بر این، چین دارای ظرفیت ها و امکانات زیادی است که فراتر از تعرفه ها، می تواند بر علیه ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی تنها تعداد محدودی از این اسلحه های بالقوه وجود دارند.

  1.  با افزایش کالاهای داخلی (کاری که چین حال انجام آن است) می توان در مقابل خرید کالاهای چینی ایستادگی کرد. هیئت اجرایی ایالات متحده نمی تواند محرک های مشابه را بدون  تصویب بودجه لازم از سوی  کنگره ایجاد کند؛
  2. برای مبارزه با هزینه های حاصل از تخصیص تعرفه ها، ارزش یوان کاهش یابد تا قیمت کانال های چینی برای مصرف کنندگان آمریکایی پایین بیاید.
  3.  خرید خزانه داری و / یا فروش دارایی های موجود در خزانه داری،تا زمانی که دولت ایالات متحده بر روی پرداخت بدهی های بیشتر مذاکره می کند و دولت فدرال در حال عادی سازی آن است،  متوقف شود. اثرات خالص این کار، افزایش هزینه های ناشی از بدهی برای دولت ایالات متحده است، در حالی که همه چیز برابر است.
  4.  روابط تجاری نزدیک تر با کشورهای دیگر برای جداسازی و منحصر به فرد سازی  ایالات متحده ایجاد شود (به عنوان مثال، چین به طور خودکار تعرفه ها را حذف می کند).
  5. کره شمالی برای مذاکره با ایالات متحده تشویق شود، زیرا روابط بهتر با کره شمالی یکی از اهداف مهم رئیس جمهور دونالد تروپ بوده است.
  6. موارد تاییدی منظمی برای شرکتهای آمریکایی در نظر گرفته شود (به طور مثال، نظارت بر محیط زیست و یا عدم انحصار سازی).
  7. ممنوعیت فروش فلزات خاکی کمیاب به شرکت های آمریکایی و دولت آمریکا اعمال شود (این موارد در مورد تلفن های هوشمند و سیستم های دفاع موشکی ایالات متحده ضروری است).

خبر خوب این است که دو کشور در جنگ های تجاری خود  آتش بس موقت را اعلام کرده اند. اما کاملا مشخص نیست که آیا آنها قادر به حل و فصل این موضوع خواهند بود یا خیر. خط پایان این است که، با توجه به وضعیت رئيس جمهور «شی» (رئیس جمهوری چین)، چین می تواند وارد یک بازی طولانی شود. رئیس جمهور ترامپ، اکنون نگران کمپین انتخاباتی خود برای کمتر از دو سال است.

تصور می شود که «شی» بدون هیچ گونه ضمانت قابل توجهی تلاش خواهد کرد تا درگیری های فعلی را ادامه دهد  و ایالات متحده تا زمانی که اقتصاد آن به اندازه کافی آسیب ببیند، احتمالا در پایان تسلیم خواهد شد.

از سایت cnn 

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

گزارش جدید نشان می‌دهد تمرکز اپل از روی آیفون برداشته شده است

گزارش جدید نشان می‌دهد تمرکز اپل از روی آیفون برداشته شده است

دیگر بر کسی پوشیده نیست که آیفون ‌های اپل در زمینه فروش رقابت را به غول‌های اندرویدی واگذار کرده‌اند و اپل مشکلاتی جدی برای رشد فروش اسمارت فون های خود داشته است. حالا طبق گزارش جدید این موضوع تایید می‌شود که تمرکز اپل دیگر بر روی گوشی‌ های هوشمند خود نیست.

با توجه به کاهش فروش آیفون های اپل در طول ماه‌ها و سال‌های گذشته به نظر می‌رسد که محصول بعدی این کمپانی کوپرتینویی که قرار است روانه بازار شود، عینک های واقعیت افزوده هوشمند خواهند بود. اما حالا طبق گزارش جدیدی که به تازگی منتشر شده است به نظر می‌رسد که سرویس‌ها و امکانات نرم افزاری، حوزه‌ای هستند که بیشترین تمرکز اپل بر روی آن قرار دارد. مدیر عامل اپل تیم کوک، در جریان نشست سهامداران این کمپانی که روز جمعه برگزار شده است اعلام کرده که اپل در مسیر رسیدن به هدف درآمد ۵۰ میلیارد دلاری در بخش سرویس‌های نرم افزاری خود تا سال ۲۰۲۰ قرار دارد.

جالب است بدانید که این بخش در سال ۲۰۱۶ موفق به کسب درامد ۲۵ میلیارد دلار شده بود و حالا به نظر می‌رسد که اپل به دنبال دو برابر کردن آن رقم است. طبق خبرگزاری MacRumors از سال ۲۰۱۶ تا سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۸ تمرکز اپل در زمینه استخدام نیروهای جدید بر روی بخش مهندسی سخت افزار بوده است. در اواخر آن دوره‌ی زمانی، اپل موقعیت‌های شغلی بیشتری در زمینه نرم افزار در کمپانی خود ایجاد کرده است و حالا با نزدیک شدن به پایان ماه فوریه ۲۰۱۹ به نظر می‌رسد که مهندسی نرم افزار بار دیگر به تمرکز اصلی اپل در زمینه استخدام نیروهای جدید تبدیل شده است.

گزارش جدید نشان می‌دهد تمرکز اپل از روی آیفون برداشته شده است

با توجه به برخورداری پایگاه کاربری ۹۰۰ میلیون آیفون فعال در سراسر جهان منطقی به نظر می‌رسد که اپل به دنبال کسب درآمد بیشتر از کاربرانی باشد که همین حالا هم یک آیفون خریده‌اند و نیاز به خدمات نرم افزاری بیشتری دارند. حالا سرویس‌های نظیر اپ استور اپل پی، AppleCare، سرویس موسیقی اپل موزیک، آیتونز و غیره در راس توجه اپل قرار دارد و با استخدام نیروهای جدید اهالی کوپرتینو می‌خواهند درآمد فعال‌تری از این بخش‌ها به دست آورند.

اپل برای کسب درآمد بیشتر قصد دارد سرویس‌های مبتنی بر حق عضویت بیشتری را اضافه کند. به نظر می‌رسد که آنها برنامه دارند یک سرویس مبتنی بر حق عضویت برای اپلیکیشن اپل نیوز را که شامل سرویس مجله Texture که اپل سال گذشته خریداری کرد می‌شود، راه اندازی کند. احتمالا در نشست خبری بعدی اپل که در روز بیست و پنجم مارس (۵ فروردین ۹۸) قرار است برگزار شود از این سرویس رونمایی خواهد شد. همچنین اهالی کوپرتینو احتمال دارد که یک سرویس استریم ویدیو مشابه نت فلیکس برای رقابت در بخش سرگرمی راه‌اندازی کنند.

در حال حاضر بخش سرویس‌های نرم افزاری دومین سهم بزرگ از درآمدهای اپل را در اختیار دارد و البته سودده‌ترین بخش کمپانی نیز همین قسمت محسوب می‌شود.

منبع

ادامه مطلب

اخبار ویژه

سایت ثبت سفارش گوشی مسافری بسته می‌شود؛ احتمال افزایش قیمت موبایل

سایت ثبت سفارش گوشی مسافری


سایت ثبت سفارش گوشی مسافری
ارسال شده توسط: حسین مرادی

03 اسفند 97 ساعت 14:00

اخیرا مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت سایت ثبت سفارش گوشی مسافری به زودی بسته خواهد شد. کارشناسان بر این باورند که با چنین اقدامی قیمت موبایل نیز افزایش پیدا می‌کند.
حمید رضا دهقانی‌نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد به زودی سایت ثبت سفارش گوشی مسافری بسته خواهد شد و برخی از منابع از بسته شدن این سایت در تاریخ اول اسفند 97 خبر داده‌اند، اما این موضوع را تایید نمی‌کنیم. البته فقط می‌دانیم که این کار به زودی انجام می‌شود و زمان دقیق آن مشخص نیست.

تاثیر بسته شدن سایت ثبت سفارش گوشی مسافری

اگر به گذشته نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که ممنوع بودن ثبت گوشی های مسافری باعث افزایش قیمت موبایل می‌شود؛ زیرا در حال حاضر واردات موبایل به سختی انجام می‌شود و اگر این اقدام در یک ماه مانده به پایان سال انجام شود، بدون شک بازار موبایل به دلیل تقاضای مشتریان ملتهب خواهد شد. از این رو افزایش قیمت تلفن همراه دور از انتظار نخواهد بود.

قیمت گوشی قیمت موبایل واردات گوشی موبایل واردات موبایل
1397-12-03منبع خبر

ادامه مطلب

اخبار ویژه

سقوط اپل در رتبه بندی نوآورترین برندها از رتبه ۱ به ۱۷

سقوط آزاد اپل در رتبه بندی نوآورترین برندها از رتبه ۱ به ۱۷

شاید هیچ وقت روی سن به اندازه زمانی که نسل اول آیفون و البته آیفون X معرفی شدند به نوآوری اپل ایمان نداشتم اما به نظر می رسد که این برند از نظر مرجعی نوآوری برندها را بررسی می کند دیگر آن اپل نوآور سابق نیست. طبق رتبه بندی fastcompany سقوط آزاد اپل در رتبه بندی نوآورترین برندها از رتبه ۱ به ۱۷ را شاهد هستیم. در ادامه با روزباکس همراه باشید تا درباره آن بیشتر صحبت کنیم.

در سال‌های نه چندان دور اپل رهبر نوآوری در میان کمپانی های تولیدکننده گجت های هوشمند محسوب می‌شد و با عرضه آیفون ها و آیپادهای خود توانست چند نسل از کاربران را شیفته خود کند. اما حالا به نظر می‌رسد که اپل این جایگاه معتبر در میان برندهای نوآور جهان را از دست داده است.
در طول سال‌های گذشته اپل به گذشته اپل به جای این که به دنبال عرضه محصولات و قابلیت های کاملا جدید باشد، به دنبال برطرف کردن ایرادات و بهبود همان محصولاتی است که سال‌ها پیش برای اولین بار روانه بازار کرده بود و حالا همین هم جایگاه اپل در میان نوآورترین شرکت های جهان را تغییر داده است. نسخه ۲۰۱۹ مجله فست کمپانی (Fast Company) که شرکت‌های با بیشترین نرخ نوآوری در آن لیست شده‌اند، ۵۰ شرکت نوآور برتر جهان را رده‌بندی کرده است که با توجه به تصمیمات اخیر، حالا این برند آمریکایی که در سال ۲۰۱۸ به لطف ایرپادهای وایرلس خود و البته آیفون X در جایگاه اول قرار گرفته بود، یک سقوط شدید ۱۷ پله‌ای را تجربه کرده است!

چیپست A12 جایگاه اپل را از سقوط بیشتر نجات داد!

اپل A12 Bionicاپل A12 Bionic

آیفون X در سال ۲۰۱۷ نه تنها طراحی کاملا جدیدی با حاشیه‌های بسیار کم و یک ناچ بالای صفحه را به ارمغان آورد، بلکه فناوری فیس آیدی اپل برای تشخیص چهره کاربران به صورت سه بعدی و با امنیت بالا را نیز معرفی کرد که همین هم باعث ارتقای جایگاه اپل در رده‌بندی آن سال شد. اما آیفون Xs نتوانست این رویه را ادامه دهد و تنها به عنوان به‌روز‌رسانی کلی برای همان محصول قبلی محسوب می‌شد. این همان دلیلی است که باعث شده حالا اپل در لیست جدید شرکت‌های نوآور جهان به رتبه‌ی هفدهم سقوط کند.
البته کسب همین جایگاه هم نیاز به نوآوری های بزرگی دارد و مجله فست کمپانی چیپست بایونیک A12 را برگ برنده اصلی کمپانی اپل در این زمینه نامیده است. با وجود این که بسیاری از کاربران احتمالا شیفته قابلیت‌های اپل واچ ۴ و به خصوص امکان گرفتن کاردیوگرافی الکترونیکی بر روی ساعت هوشمند اپل شده‌اند، اما چیپست ای ۱۲ توانست نظر بسیاری از کارشناسان از جمله تهیه‌کنندگان مجله فست کمپانی را به خود جلب کند و با عملکرد خیره‌کننده و قابلیت‌های سخت ‌افزاری جذاب خود به عنوان یکی از بهترین چیپست‌های تاریخ موبایل شناخته شود.

رتبه های اول تا سوم نوآورترین شرکت های جهان


در جایگاه‌های اول و دوم این لیست، برندهای Meituan Dianping و Grab قرار دارند؛ اپلیکیشن‌هایی که احتمالا نام آنها را تا به حال نشنیده بودید اما در بسیاری از کشورهای آسیایی صدها میلیون کاربر از آنها برای خدمات آنلاین مختلف استفاده می‌کنند. خدماتی که از نقل و انتقالات مالی گرفته تا تهیه بلیط سینما و وسایل حمل و نقل گسترده شده‌اند. جالب است بدانید که رتبه سوم نوآورترین برندهای جهان به ان بی ای اختصاص یافته است.
لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا به دلیل تلاش‌های گسترده خود در جهت حضور در صحنه ورزش‌های الکترونیکی و البته ارتقای سرویس‌های استریم آنلاین و پخش باکیفیت مسابقات این جایگاه را به دست آورده اس.ت باقی رتبه‌های لیست نیز شامل مجموعه‌ای از استارتاپ‌ها و البته تشکیلات چند ملیتی عظیم می‌شود که هرکدام در زمینه‌های خاصی نوآوری‌های جالبی داشته‌اند. شما در این لینک در وب سایت رسمی مجله می توانید لیست ۵۰ رتبه اول شرکت‌های نوآور جهان در سال ۲۰۱۹ را مشاهده کنید.
نظر شما چیست؟ فکر می کنید در زمینه دنیای موبایل، در حال حاضر نوآورترین برند کدام است؟ دلیل شما برای این انتخاب چیست؟
لینک کوتاه:

منبع خبر

امتیاز مطلب
تاریخ
نام
اپل
کاربر
41star1star1star1stargray
ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

    برترین ها