با ما همراه باشید

تکنولوژی

مشخصات ماهواره پیام امیرکبیر ؛ یک میکرو ماهواره ایرانی

مشخصات ماهواره پیام امیرکبیر ؛ یک میکرو ماهواره ایرانیکار ساخت ماهواره پیام به اتمام رسید و سازمان فضایی ایران برای قرار دادن این ماهواره در مدار زمین خود را آماده می‌کند. اما مشخصات ماهواره پیام امیرکبیر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
در اواخر آذرماه ۹۷ محمد جواد آذری جهرمی اعلام کرد که ماهواره پیام امیرکبیر تا یک هفته دیگر تحویل می‌شود و به عنوان اولین ماهواره ایرانی در مدار زمین قرار می‌گیرد.
ایران در مسیر فضایی شدن گام بر می‌دارد. کار ساخت ماهواره دوستی بالاخره پس از فراز و فرودهای فراوان به پایان رسید. دانشگاه صنعتی شریف کار طراحی و ساخت این ماهواره را انجام داده است و اکنون نوبت به دانشگاه امیرکبیر رسیده تا ماهواره خودش را به سازمان فضایی ایران تحویل دهد.

مشخصات ماهواره پیام امیرکبیر

اگر قرار باشد که به مشخصات ماهواره پیام امیرکبیر اشاره کنیم باید بگوییم که این ماهواره ایرانی از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی کشور است که توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای انجام ماموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده است.
در ساخت ماهواره پیام از تجهیزات و نیروهای متخصص داخلی استفاده شده است. در واقع بیش از ۸۰ درصد تجهیزات به کار رفته در ماهواره پیام در داخل کشور طراحی و ساخته شده است. این موارد بسیاری از بردهای الکترونی، آنتن ها و درایورهای (driver) ماهواره را نیز شامل می‌شود.
ماهواره پیام بعد از تاسیس سازمان فضایی ایران یکی از پروژه هایی بود که به سه دانشگاه صنعتی ایران ارائه شد و از سری میکروماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان است.
بیشتر بخوانید: ماهواره چیست ؛ با قمر مصنوعی بیشتر آشنا شوید
ماهواره پیام امیرکبیر درست به مانند ماهواره دوستی یک ماهواره مینیاتوری است. ماهواره‌های مینیاتوری، ماهواره‌هایی با وزن کم و سایز کوچک هستند و طبقه‌بندی جدیدی که برای گروه‌بندی این ماهواره‌ها استفاده می‌شود، عبارت است از:

ماهواره‌های کوچک (۵۰۰–۲۰۰ کیلوگرم)
ماهواره‌های میکرو (زیر ۲۰۰ کیلوگرم)
ماهواره‌های نانو (زیر ۱۰ کیلوگرم)

وزن ماهواره پیام حداکثر برابر با ۱۰۰ کیلوگرم است و از این لحاظ در بین ماهواره های میکرو قرار می‌گیرد. این میکروماهواره که توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب خواهد شد، برای انجام ماموریت در مدار کم ارتفاع (LEO) طراحی شده که در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری ۵۵ درجه قرار خواهد گرفت.
البته این مشخصات مداری در ابتدا متفاوت از چیزی بود که اکنون مشاهده می‌کنید. زمانی که پیشنهاد اولیه این ماهواره با پرتاب‌گر خارجی مطرح شد، مشخصات فنی ارتفاع از سطح زمین ۶۳۱ کیلومتر و زاویه تمایل ۹۸ درجه بود. بعد از اینکه به دلایل غیر فنی پرتابگران خارجی برای پرتاب ماهواره همکاری نکردند، تغییراتی در مشخصات ماهواره پیام امیرکبیر ایجاد شد.

ویژگی ها و کاربردهای ماهواره پیام

ماهواره پیام بر اساس محاسبات صورت گرفته ۲ تا ۲.۵ سال می‌تواند در مدار باشد. برای ساخت این میکرو ماهواره چهار دانشکده مهندسی هوافضا، برق کامپیوتر و مکانیک و ۱۶ نفر از اساتید دانشگاه امیرکبیر با یکدیگر همکاری کرده و علاوه بر آن بخش عمده فعالیت بر عهده دانشجویان ارشد و دکتری بوده است.
چهار دوربین روی این ماهواره نصب است که عملیات عکسبرداری از سطح زمین را انجام می‌دهد. آخرین تست های فنی ماهواره پیام در ۱۴ دی ماه ۱۳۹۷ به پایان رسید و اکنون برای پرتاب و قرار گرفتن در مدار زمین آماده است.

ویژگی ها و کاربردهای ماهواره پیام

سید مصطفی صفوی مدیر پروژه ساخت ماهواره پیام چندی قبل در مصاحبه ای با ایلنا از ویژگی ها و کاربردهای این ماهواره ایرانی گفت.
صفوی با اشاره به دوربین های نصب شده روی این ماهواره و امکان تصویربرداری سه طیفی، کاربردهای ماهواره پیام را در سه بخش تشریح کرد.
سه عدد از این دوربین ها در مدارهای متفاوت هستند و یک دوربین پانکروماتیک با رزولوشن بالا و درجه تفکیک ۴۰ متر است که با توجه به این رزولوشن بسیاری از کاربردهای نظارت بر رشد محصولات کشاورزی مطالعات گیاه شناسی، جنگل شناسی و … می‌تواند توسط عکس های این ماهواره از سطح زمین مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد.
جهرمی نیز پیش از این با اشاره به مثال‌هایی از کاربردهای فضایی درباره نظارت بر رشد محصولات کشاورزی گفته بود که “تا چه زمانی می‌خواهیم مشکل پیاز و سیب زمینی در کشور باقی بماند که یک سال همه کشاورزان پیاز می‌کارند و سیب زمینی گران می‌شود و حال که پیازها روی دستشان مانده و سیب زمینی نایاب شده، برای سال بعد همه سیب زمینی بکارند و پیاز کم شود. این مشکلات نشان می‌دهد که نیاز به پایش سطح زیر کشت در کشور داریم و خدمات صنعت فضایی راه‌حل این مشکلات است.”
کاربرد دوم ماهواره پیام زیرسیستم ذخیره و ارسال اطلاعات (S&F) است که کاربر می‌تواند اطلاعات خود را به صورت پیام کوتاه فرستاده و مخاطب دریافت کند. صفوی می‌گوید: تعداد ۲۵۶ کاربر توسط ماهواره در این زیر سیستم ذخیره و ارسال اطلاعات سرویس دهی می‌شود.
عضو هیات علمی امیرکبیر درباره سومین کاربرد ماهواره پیام اظهار کرد:
سومین کاربرد، اندازه گیری تشعشعات فضایی است یعنی محموله ای که روی ماهواره تشعشعات فضایی را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات را به سطح زمین ارسال می‌کند. بنابراین کاربردهای بسیار علمی و متفاوت از یکدیگر روی ماهواره ایجاد شده است.
صفوی می‌گوید: در خصوص ماهواره های کوچک یا اقماری تجربه بسیار خوبی در کشور به وجود آمده است.
ایستگاه‌های زمینی در نظر گرفته شده برای ماهواره پیام امیرکبیر در محل مرکز ماهدشت و ایستگاه زمینی قشم خواهد بود. این دو ایستگاه، قابلیت دریافت همزمان تصویر و داده‌های تله‌متری از ماهواره را خواهند داشت.
مرکز کنترل ماموریت پیام در مرکز ماهدشت مستقر خواهد بود.منبع خبر

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارزدیجیتال

ارزهای دیجیتال در هند هنوز ممنوع نیستند

صرافی ژاپنی بیت‌پوینت هک شد/ سرقت بیش از 30 میلیون دلار ارز دیجیتال


به گزارش کوین تلگراف و به نقل از روزنامه‌های محلی هندوستان، «آنوراگ تاکور»، وزیر اقتصاد این کشور، ضمن اشاره به شایعات منتشرشده پیرامون ممنوعیت ارزهای دیجیتال در این کشور، اعلام کرد که هیچ قانونی صراحتاً استفاده از ارزهای دیجیتال در هند را ممنوع نکرده است. در ادامه با روزباکس همراه باشید.

این صحبت‌ها در خلال بحث میان یکی از نمایندگان پارلمان هند و وزیر اقتصاد این کشور در ساختمان مجلس، عنوان شد.

نماینده مجلس، «دارماپوری سرینیواس»، با طرح این پرسش که آیا ارزهای دیجیتال در هند فعالیت قانونی دارند یا نه، افزود:

آیا تا به‌ حال دولت متوجه نفوذ ارزهای دیجیتال در کشور شده و آیا اقدامی در ارتباط با افراد حاضر در این بازار و آنهایی که بازار را در دست دارند صورت گرفته است؟

تاکور با بیان اینکه هیچ رویکردی توسط دولت در حوزه ارزهای دیجیتال اتخاذ نشده، افزود، قانون مشخصی نیز در این زمینه وجود ندارد. به گفته وی، فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال تنها در صورتی قابل پیگرد است که قوانین موجود که توسط نهادهای مالیاتی و مالی هند تصویب‌ شده را نقض کنند.

کوین تلگراف پیش‌تر اخباری تائید نشده از پیش‌نویس لایحه‌ای را منتشر کرد که قرار بود با هدف ممنوعیت و قانون‌گذاری رسمی ارزهای دیجیتال در هندوستان، تسلیم مجلس شود. در لایحه منتشر تعریف ارزهای دیجیتال به شکل زیر عنوان شده بود:

هرگونه کد، عدد، توکن یا هرگونه ارز دیجیتال رسمی که رمزنگاری‌شده یا به‌صورت دیجیتال نمایانگر ارزش باشند.

در بخش دیگری از لایحه آمده است که دولت هندوستان برنامه‌هایی برای عرضه روپیه دیجیتال را در دستور کار قرار داده است.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]منبع خبر

ادامه مطلب

ارزدیجیتال

بیت کوین در چه ساعتی بیشترین نوسان را دارد؟

صرافی ژاپنی بیت‌پوینت هک شد/ سرقت بیش از 30 میلیون دلار ارز دیجیتال


محققان شرکت تحلیل ارزهای دیجیتال لانگ هش (LongHash) دریافتند که طی دو سال گذشته، ساعت ۱ قبل از ظهر به‌ وقت UTC یا ساعت هماهنگ جهانی که تنها ۰٫۹ ثانیه با گرینویچ تفاوت دارد، پر نوسان‌ترین ساعت برای بیت کوین بوده است.

به گزارش کوین تلگراف، طبق نتایج این تحقیق که در تاریخ ۱۷ جولای (۲۶ تیر) توسط لانگ هش منتشر شد، در ساعت ۱ قبل از ظهر به‌ وقت UTC، در مقایسه با سایر ساعات روز، میزان نوسان قیمت روزانه‌ی بیشتری دیده شده است. این تحقیق بر اساس قیمت‌های آرشیوشده در صرافی و ارائه‌دهنده خدمات کیف پول کوین بیس (Coinbase) صورت گرفته است.

این شرکت برای انجام این تحقیق، اطلاعات دانلود شده از قیمت ارزهای دیجیتال کوین بیس از تاریخ ۶ جولای ۲۰۱۷ تا ۲ جولای ۲۰۱۹ و هم‌چنین، حداکثر و حداقل قیمت‌های ثبت‌شده در هر ساعت را مورد بررسی قرار داده و سپس به مقایسه هر ساعت با ۲۳ ساعت دیگر روز پرداخته است.

طبق یافته‌های شرکت لانگ هش، در ساعت ۱ قبل از ظهر و به دنبال آن ساعات نیمه‌شب، همواره بیشترین فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال انجام شده که ظاهراً دلیل آن، هم‌زمانی ساعات معامله در آسیا و آمریکای شمالی است.

به عقیده شرکت لانگ هش، در این ساعات، معامله‌گران آسیایی و غربی به‌ طور هم‌زمان فعالیت می‌کنند. ساعت ۱ قبل از ظهر، آغاز روز کاری در آسیا و اول عصر در آمریکای جنوبی است. این شرکت خاطرنشان کرد هنگامی‌ که معامله‌گران آسیایی در ساعات اولیه صبح به اخبار روزانه واکنش نشان می‌دهند، همتایان آمریکای شمالی آن‌ها، برای پاسخ به این واکنش بیدار هستند.

شایان توجه است که بیت کوین در ساعات اولیه امروز، پس از شکستن سطح حمایتی ۱۰,۰۰۰ دلاری خود در ۱۶ جولای، توانست مجدداً این سطح را به دست آورد.

[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]منبع خبر

ادامه مطلب

تکنولوژی

گوگل بار دیگر جریمه شد

گوگل بار دیگر جریمه شد


کمیسیون تجارت آمریکا موسوم به FTC، شرکت گوگل را به دلیل نقض قانون مرتبط با حفاظت از حریم خصوصی کودکان زیر 13 سال (COPPA) توسط یوتیوب به پرداخت جریمه سنگین چند میلیون دلاری محکوم کرد.

وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت این کمیسیون در تحقیقات خود بر روی کم‌کاری یوتیوب در قبال محافظت از اطلاعات کودکانی که از این سرویس استفاده می‌کنند، گوگل و به‌طورخاص یوتیوب را مقصر شناخت.

کمیسیون تجارت آمریکا عنوان کرد که این پلتفرم اشتراک ویدیو، قوانین این کمیسیون را نقض و اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از کودکان زیر 13 سال که از یوتیوب استفاده می‌کردند، کرد است و این یعنی نقض صریح قوانین.

چند سالی‌ست که کمیسیون تجارت آمریکا توجه ویژه‌ای را بر روی محافظت از اطلاعات کاربران در شبکه‌های اجتماعی معطوف و شرکت‌ها را نسبت به استفاده از این اطلاعات برای نمایش تبلیغات هدفمند ممنوع کرده است.

اخیرا نیز شکایت‌های متعددی در خصوص نقض قوانین این نهاد توسط یوتیوب مطرح شده و از این‌جهت، کمیسیون تجارت آمریکا تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرد. این مرکز قصد دارد تا با اعمال این قوانین، مانع از نمایش و دسترسی کودکان و نوجوانان به وب‌سایت‌ها، بازی‌ها و محتواهایی که مناسب سن آن‌ها نیست، شود.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که گوگل می‌بایست چه میزان جریمه را به این کمیسیون پرداخت نماید. اگرچه ممکن این چنین جریمه‌هایی برای شرکت بزرگی همچون چندان به چشم نیاید، اما می‌تواند زنگ خطر را برای دیگر شرکت‌های دنیای فناوری به صدا درآورد تا برای جلوگیری از جریمه شدن، تغییراتی را در سیاست‌ها و رویه‌های خود اعمال کنند.

مقالات مرتبط:

گوگل در انتظار جریمه‌ای سنگینگوگل در انتظار جریمه‌ای سنگین گوگل ۲.۷ میلیارد دلار جریمه شدگوگل ۲.۷ میلیارد دلار جریمه شد اتحادیه اروپا <a  href=گوگل را ۱.۵ میلیارد یورو جریمه کرد" title="اتحادیه اروپا گوگل را ۱.۵ میلیارد یورو جریمه کرد">اتحادیه اروپا گوگل را ۱.۵ میلیارد یورو جریمه کرد جریمه شدن اپل به خاطر نقض حقوق مصرف‌کنندگان در استرالیاجریمه شدن اپل به خاطر نقض حقوق مصرف‌کنندگان در استرالیامنبع

ادامه مطلب
تبلیغات roozbox

نظر شما چیه؟

برترین ها